سرمایه گذاران مناطق ثبت جهانی در سطح ملی معرفی می‌شوند

کرمان - ایرنا - به گفته مدیرکل دفتر پایگاه های میراث جهانی سرمایه گذارانی که در مناطق ثبت جهانی سرمایه گذاری و به پویا شدن و جذب گردشگران به این مناطق کمک کنند در سطح ملی معرفی می‌شوند.

فرهاد عزیزی روز یکشنبه در آیین معارفه سرپرست جدید پایگاه ثبت جهانی منظر فرهنگی میمند شهربابک افزود: شهرت جهانی این روستا حاصل زحمات شبانه روزی مدیر و همکاران این پایگاه بود که منجر به اهدای چندین جایزه بین المللی نیز شده است.

وی با اشاره به انتخاب مدیران بومی برای حضور در پایگاه های جهانی تاکید کرد: با انتخاب مدیران بومی می توانیم شاهد تعامل بیشتر با مسوولان محلی باشیم و توجه همگان را به سوی این منطقه ثبت جهانی جلب کنیم.

مدیرکل دفتر پایگاه های میراث جهانی بیان کرد: باید ارتباط میان مسوولان محلی و مدیران میراث فرهنگی قوی تر شود و استان هایی که این چنین ظرفیت های جهانی دارند به دنبال برندسازی و جذب گردشگر هستند و امیدوارم به زودی شاهد این تلاش در مردم و مسوولان محلی منطقه باشیم.

وی با اشاره به اینکه در سال های گذشته فعالیت های موثری انجام گرفته تا این روستا به عالی ترین درجه شهرت خود برسد، تصریح کرد: مسوولان استانی و محلی برای برند سازی و شناساندن این روستای تاریخی منحصربفرد به یاری پایگاه جهانی بیایند.

عزیزی با بیان اینکه هر گردشگری که وارد ایران می شود نام روستای میمند را در لیست برنامه گردشگری خود خواهید دید، تاکید کرد: هر کس به سهم خود برای پویا شدن و پویا ماندن این روستای ثبت جهانی وارد عمل شود.

وی با اشاره به حفاظت و مراقبت بیشتر از روستای تاریخی میمند افزود: به واسطه حضور گردشگران در منطقه ثبت جهانی میمند مردم این روستا می توانند راههای زیادی را برای کسب درآمد بیابند به شرط آنکه به ارزشهای بین المللی این روستا توجه جدی داشته باشند.
مدیرکل دفتر پایگاه های میراث جهانی گفت: مسایل و مشکلات روستای میمند در شورای راهبردی مطرح خواهد شد و این شورا که به صورت حرفه ای و تخصصی فعالیت می کند به بررسی مشکلات مطرح شده خواهد پرداخت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان گفت: مراکزی که درآمدهای گردشگری از انها حاصل می شود باید با اصول و استانداردهای جهانی این منطقه همخوانی داشته باشند و برای راه اندازی این مراکز با سرمایه گذاران همکاری خواهیم داشت.

فریدون فعالی با بیان اینکه روستای تاریخی میمند در بین آثار ثبت جهانی دیگر کشور رخ نمایی می کند افزود: هر گردشگری که وارد استان کرمان بشود و در هرضلع این استان قرار گیرد می تواند ظرفیت های گردشگری ارزشمند و قابل سرمایه گذاری زیادی را در این استان مشاهده کند.

وی اظهار داشت: برای اینکه گردشگران ایرانی و خارجی به سوی این روستای تاریخی هدایت شوند باید همه با هم در قالب طرح و برنامه وارد عمل شویم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان تصریح کرد: در حوزه مدیریت روستای تاریخی میمند با مسوولان شهرستان شهربابک مسائل مشترکی وجود دارد که با همدلی و مدیریت اجرایی خوب این مسایل حل خواهد شد و شرایط برای حضور بیشتر گردشگران مهیا خواهد شد.

فعالی بیان کرد: یکی از مزیت های حضور مدیر بومی در پایگاههای ثبت جهانی تعامل بیشتر و بهتر آنها با مسوولان و مدیران شهرستانهای مورد نظر است.

وی افزود: ماموریت ها و فعالیت های وزارت میراث فرهنگی به صورت فرابخشی هستند و باید همه دستگاههای مرتبط برای توسعه این صنعت و منتفع شدن مردم از آن همکاری لازم را با متولیان میراث فرهنگی داشته باشند.

فعالی تصریح کرد: اگر منطقه ای  شرایط لازم را برای حضور گردشگر داشته باشد و مردم آن منطقه از شرایط بوجود آمده منتفع شوند آنگاه می توانیم بگوییم گردشگری پایدار درآن منطقه بوجود آمده است.

وی تاکید کرد: هنگامی درآمد حاصل از گردشگری عاید مردم خواهد شد که بتوانیم با همدلی و همکاری یکدیگر حفاظت و امنیت این منطقه را فراهم کنیم.

در این مراسم رضا ریاحیان به عنوان سرپرست جدید پایگاه ثبت جهانی منظر فرهنگی روستای میمند معرفی و از زحمات مهری جوادی سرپرست سابق این پایگاه قدردانی شد.

روستای صخره ای و دستکند میمند در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرستان شهربابک و ۲۱۵ کیلومتری مرکز استان قرار دارد و یکی از نخستین سکونتگاه های بشر بشمار می رود.

ساکنان این روستای تاریخی در جهان دارای آداب و رسوم خاص بوده و هنوز روابط سنتی زندگی در آن حفظ شده و در زبان و گویش نیز همچنان از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می‌شود به نحوی که می‌توان تعامل انسان و طبیعت در هزاره دوم میلادی را به خوبی در آن دید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha