امید دوباره احیای باغ ۳۳ هکتاری رامسر برای ثبت جهانی

نوشهر - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: تکمیل بنای نیمه‌کاره مجتمع فرهنگی و هنری واقع در عرصه باغ ۳۳ هکتاری رامسر، با کاربری فرهنگی و موزه‌ای مانعی برای ثبت جهانی (یونسکو) این باغ نمی‌شود.

باغ ۳۳ هکتاری شهرستان گردشگرپذیر رامسر در غرب مازندران یکی از ۲ طرح پیشنهادی اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران در سال ۸۸ برای ثبت جهانی به سازمان یونسکو بوده است که به دلیل وجود ساختمان نیمه کاره فرهنگی و هنری از دستور ثبت جهانی خارج شد.

این باغ براساس مدارک و شواهد از نظر ریخت شناسی و معماری از همان ابتدا دارای طرح و نقشه مشخص بوده و الگوی هندسی ، فرم‌های شکسته و ترکیب آنها با دایره، این باغ  بیشتر با نمونه‌های ایرانی مانند هشت بهشت اصفهان و مشابه نمونه خارجی ان مانند ورسای فرانسه ساخته شده است.

سیف اله فرزانه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در رامسر در خصوص دلایل موافقت سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با تکمیل ساختمان نیمه ساخته  مجتمع فرهنگی و هنری در باغ ۳۳ هکتاری گفت: این بنا قرار است با کاربری فرهنگی و موزه ای منطبق با ضوابط میراث فرهنگی و کارشناسان سازمان جهانی یونسکو ساخته شود.

وی افزود :  بر این اساس، ساخت این بنا با تغییر کاربری فرهنگی و موزه ای مورد موافقت علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفت تا مشکلی برای ثبت جهانی این باغ وجود نداشته باشد.

فرزانه در ادامه با بیان اینکه ثبت های جهانی آثار تاریخی یکی از موارد توسعه مازندران به شمار می رود خاطر نشان کرد: باغ ۳۳ هکتاری یکی از ظرفیت های مازندران و رامسر برای ثبت جهانی است ضمن اینکه ، این سازه در عرصه باغ با کاربری فرهنگی و منطبق با ضوابط میراثی ساخته می شود تا از لحاظ کارشناسان یونسکو برای ثبت جهانی باغ ایرادی محسوب نشود.

به گفته فرزانه برای تبدیل این بنای نیمه ساخته به مکانی با کاربری فرهنگی با عنوان موزه منطقه ای شمال و بازارچه صنایع دستی اعتبار ۸۰۰ میلیون تومان در حساب این سازمان قرار گرفته است تا با تحویل قطعی عرصه مراحل اتمام و ساخت بنا به این منظور در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به زمانبر بودن مراحل اداری تائید باغ ۳۳ هکتاری در شورای فنی استان و کشور گفت: برای تهیه طرح تکمیلی و تایید ان در شورای فنی استان و کشور به طور جداگانه یک سال زمان نیاز دارد بنابراین این وزارتخانه  با معرفی استاد مقدم که مشاور مورد اعتماد و نماینده تام الاختیار میراث فرهنگی است ، قرار شد هفته آینده برای تکمیل طرح، مشاوره و پیگیری روند مراحل اجرایی احیای باغ ۳۳ هکتاری به رامسر سفر کند، تا ضمن تایید طرح تکمیلی در شهرستان ، مراحل اجرای احیای باغ هم به موازات اغاز شود .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری مازندران همچنین یاداور شد در نشست امروز طرح دفع آب های سطحی باغ ۳۳ هکتاری که به تایید شورای فنی استان رسیده است و قرار است  از سوی شهرداری رامسر انجام شود ،بعلاوه اینکه تغییر عرض پیست دوچرخه سواری داخل باغ از ۵ متر به ۷ متر تغییر یابد و همچنین کاشت گونه های گیاهی باغ نیز در هفته درختکاری در دستور کار قرار گیرد.

فرزانه با اشاره به آتش سوزی سالن امفی تئاتر هتل رامسر در پنجشنبه گذشته گفت : با توجه اینکه این سالن سینما و آمفی تئاتر به ثبت ملی رسیده از حساسیت زیادی برخوردار است و حتما می بایست با ضوابط میراثی بازسازی شود ضمن اینکه همزمان با حضور استاد مقدم در رامسر می توانیم با کمک وی و با همکاری ریاست هتل طبق ضوابط میراث فرهنگی انجا را مجددا بازسازی کنیم.

سالن سینما و آمفی تئاتر هتل رامسر روز پنج شنبه گذشته به دلیل اتصالی سیم برق در آتش سوخت .

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به منظور بررسی وضعیت آتش سوزی سینما و آمفی تئاتر هتل رامسر به این شهرستان سفر کرده است.

شهرستان ۸۰ هزار  نفری رامسر در غرب استان مازندران قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =