ضرب‌الاجل معاون استاندار سمنان به فرماندار آرادان به کجا رسید؟

سمنان- ایرنا- ضرب‌الاجل ۲ ماهه معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استاندار سمنان به فرماندار شهرستان آرادان به منظور ایجاد کتابخانه در شهر کهن‌آباد تاکنون به ‌نتیجه‌ای نرسیده است.

شهر کهن‌آباد از توابع شهرستان آرادان در استان سمنان قرار دارد و دارای یک هزار و ۲۰۰ نفر جمعیت شهری و یک هزار و ۸۰۰ نفر جمعیت روستایی است.

کهن آباد تنها شهر بدون کتابخانه در استان سمنان است و معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان ۱۷ مهر ۹۸ در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌های عمومی این استان از فرماندار شهرستان آرادان خواست تا ۲ ماهه آینده، مکانی را به منظور ایجاد کتابخانه در شهر کهن‌آباد معرفی کند.

حبیب‌الله خجسته‌پور معرفی ساختمانی برای تغییر کاربری به منظور ایجاد کتابخانه شهر کهن‌آباد به انجمن کتابخانه‌های عمومی استان سمنان ظرف ۲ ماه آینده را از فرمانداری آرادان خواستار شد و در صورت نبود چنین مکانی، معرفی زمینی به منظور احداث کتابخانه در این شهر را ضروری خواند.

مدیرکل کتابخانه‌های استان سمنان در این خصوص روز دوشنبه به ایرنا گفت: تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه انجام نگرفته است.

حسین شاکری بیان کرد: فرمانداری آرادان باید تا ۱۷ آذر ماه امسال ساختمانی را به منظور تغییر کاربری برای ایجاد کتابخانه و یا زمینی را برای احداث به اداره کل کتابخانه‌ها معرفی می‌کرد که این امر تاکنون محقق نشده است.

وی تاکید کرد: رئیس انجمن کتابخانه‌های استان سمنان علیرضا آشناگر استاندار این استان است و ما درصدد پیگیری این موضوع از سوی وی هستیم.

 شاکری به وجود مشکلات در شهر کهن آباد اشاره و بیان کرد: وجود معضلات بسیاری مانند کمبود زمین و اجرای مراحل قانونی در این زمینه قابل درک است اما این امر نباید مانع از ایجاد کتابخانه در این شهر شود.

فرماندار آرادان: ساختمان معرفی شده است

فرماندار آرادان نیز در این زمینه با اشاره به اینکه ساختمانی به منظور ایجاد کتابخانه به اداره کل کتابخانه‎های سمنان معرفی شده است، به خبرنگار ایرنا گفت: چندی پیش کارشناس اداره کل کتابخانه‌های استان سمنان به همراه رییس اداره کتابخانه‌های شهرستان آرادان از ساختمان پیشنهادی بازدید کردند و منتظر اعلام نظر این اداره کل هستیم.

مجتبی بوربور ادامه داد: ساختمان پیشنهادی متعلق به اداره آموزش و پرورش آرادان است که در کنار شهرداری کهن‌آباد واقع شده‌ است.

این مقام مسوول اضافه کرد: واگذاری این ساختمان به بخشداری کهن‌آباد تصویب شده بود که با مذاکره‌های صورت گرفته مقرر شد این ساختمان به کتابخانه تبدیل شود.     

وی به وجود معضل‌های مختلف در شهر کهن‌آباد اشاره کرد و افزود: کهن‌آباد به تازگی به شهر تبدیل شده است و مشکلات بسیاری در زمینه ارتقای خدمات به شهروندان وجود دارد.

وی نبود زمین دولتی را یکی از این معضل‌ها خواند و گفت: هیچ زمین دولتی به منظور واگذاری به اداره کل کتابخانه‌های استان برای ایجاد کتابخانه شهر کهن‌آباد وجود ندارد و مذاکرات انجام شده با خیران نیز بی نتیجه بود.

فرماندار آرادان تاکید کرد: اداره کل کتابخانه‌های استان سمنان باید نظر خود را در خصوص این ساختمان پیشنهادی اعلام کند که تاکنون هیچ جوابی از سوی این اداره کل به فرمانداری داده نشده است.

شهرستان آرادان سه کتابخانه دارد

سهم شهرستان آرادان از داشتن کتابخانه را درحال حاضر یک کتابخانه شهری و ۲ روستایی و تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی این شهرستان یک هزار نفر است.

۲۶ هزار نسخه کتاب در این کتابخانه‌ها وجود دارد و ماهانه به این کتابخانه‌ها بین یک هزار و ۲۰۰ تا یک هزار و ۵۰۰ نفر مراجعه می‌کنند.

تعداد برنامه‌های اجرایی این کتابخانه‌ها در ۶ ماه نخست امسال ۱۷۶ مورد و ۴۴ مورد از این برنامه‌ها ویژه کودکان و نوجوانان بوده است.

اکنون ۷۱ کتابخانه عمومی در استان سمنان با ۱۰۶ کتابدار، مشغول به فعالیت است که از این میزان ۵۳ کتابخانه نهادی و ۱۸ کتابخانه مستقل و مشارکتی است.

مردم سمنان با ماهانه حدود ۶ ساعت و ۳۶ دقیقه مطالعه، در میانه جدول رتبه بندی میزان سرانه مطالعه در استان های کشور قرار دارند.

اخبار مرتبط