۱۲۰ واحد مسکن مددجویان بهزیستی خراسان جنوبی در دست ساخت است

بیرجند- ایرنا- مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی گفت: از محل طرح مسکن محرومان که سال گذشته در استان رقم خورد برای ۱۲۰ خانوار زیر پوشش بهزیستی، ساخت مسکن مقاوم در دست اقدام است.

علی عرب نژاد روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: تاکنون ۳۰۰ خانوار زیر پوشش بهزیستی به بنیاد مسکن معرفی شدند که در مراحل تشکیل پرونده برای دریافت تسهیلات کم‌بهره بانکی هستند.

وی ادامه داد: برای هر کدام از این واحدهای مسکونی ۴۰ میلیون تومان تسهیلات و ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می‌شود.

عرب نژاد به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین سازمان بهزیستی و قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه، بسیج سازندگی و بنیاد مسکن اشاره کرد و گفت: در قالب این تفاهم‌نامه نیز مسکن خانوارهای تک معلول و سایر مددجویان تحت حمایت رونق گرفته که در همین زمینه برای خراسان جنوبی سهمیه ساخت ۷۰ واحد مسکونی با همکاری بسیج سازندگی و ۲۵۰ واحد مسکونی با قرارگاه محرومیت‌زدایی نیروی زمینی سپاه در نظر گرفته شده که در دست اقدام است.

وی بیان کرد: از سهمیه اختصاص داده شده مسکن در تفاهم‌نامه همکاری مشترک با قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه تاکنون ۸۱ واحد مسکونی مراحل مختلف ساخت را سپری می کند.

عرب نژاد اظهار داشت: تاکنون خانوارهای زیر پوشش شهرستان‌های مرزی زیرکوه، سربیشه، درمیان و نهبندان را به سپاه برای ساخت واحدهای مسکونی معرفی کرده‌ایم که امید می‌رود تا حدودی مشکل مسکن و توانمندی شهرستان‌های مرزی و محروم استان رفع شود.

وی اضافه کرد: در تفاهم‌نامه همکاری با بسیج سازندگی نیز تعدادی از واحدهای مسکونی مربوط به خانوارهای ۲ عضو معلول در شهرستان‌های محروم معرفی شده که تاکنون عملیات ساختمانی واحدهای مذکور انجام نگرفته است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال همزمان با روز جهانی معلولان ۹ واحد مسکونی تکمیل و به مددجویان واگذار شد اظهار داشت: از این تعداد سه واحد مسکونی در قالب خانوارهای ۲ عضو معلول روستایی و ۶ واحد مسکونی نیز مربوط به خانوارهای تک معلول و سایر مددجویان زیر پوشش است.

وی تصریح کرد: تاکنون برای این واحدها یک میلیارد و ۱۴۰ میلیون تومان کمک بلاعوض  پرداخت شده است.

عرب نژاد مهمترین مشکلات معلولان و مددجویان تحت حمایت بهزیستی برای احداث واحدهای مسکونی جدید را نداشتن بنیه مالی برای خرید زمین عنوان کرد.

وی ادامه داد: نداشتن ضامن معتبر برای اخذ تسهیلات بانکی مسکن و نپذیرفتن ضمانت زنجیره‌ای از سوی بانک‌های عامل برای پرداخت تسهیلات ساخت مسکن به خانوارهای تحت حمایت بهزیستی نیز از دیگر مشکلات است که این امر موجب انصراف برخی مددجویان از ادامه روند ساخت واحد مسکونی می‌شود لذا جذب سهمیه مسکن به کندی پیش می‌رود.

اکنون ۱۲۰  هزار و ۲۱۶ نفر از خدمات بهزیستی خراسان جنوبی بهره‌مند هستند که مسکن یک نوع خدمت برای این جامعه هدف است.

اخبار مرتبط