یکشنبه‌های کتاب گناوه، راهی به دل یار مهربان

گناوه - ایرنا- برگزاری نشست یکشنبه‌های کتاب در گناوه ابتکاری از خانه سازمان‌های مردم نهاد (سمن‌ها) این شهرستان است که هم اینک دو سال از این برنامه ادبی می‌گذرد و در این مدت باعث شد تا علاقه‌مندان زیادی به کتابخوانی تشویق و ترغیب شوند.

 با تشکیل انجمن‌های مردم نهاد ،  فعالیت‌ها و نشست‌های کتابخوانی  و معرفی کتاب جایگاهی خاص در این شهرستان پیدا کرده که  بدون شک در توسعه فرهنگی  و بالا رفتن سرانه مطالعه نقش  خوبی را ایفا خواهد کرد.

برنامه ادبی  یکشنبه‌های کتاب که در دی ماه سال ۹۷ زایش یافت و به دو سالگی خود رسید، بصورت هفتگی در محل خانه سمن این شهرستان برگزار که در کنار آن  برنامه‌هایی نظیر خانه تاریخ‌، چهارشنبه‌های تماشا، چشمخانه ادیپ‌، گروه داستانی لیو و سلسله نشست‌های حقوق شهروندی برگزار می‌شود

تعلق خاطر به کتاب در جان بعضی از انسان‌ها آن چنان ریشه دوانده که کتاب را همواره به یاری مهربان تبدیل کرده‌است.

 در این روزگاری که فضای مجازی و گرفتاری‌های روزمره کاری به سرمان آورده‌است تا مجالی برای بعضی کارها نداشته باشیم، افرادی پیدا می‌شوند که دغدغه‌شان مطالعه و کتابخوانی است.

بیش از دو سال پیش بود که با همت و پیشنهاد حسین امیری معاون فرمانداری گناوه که دغدغه زیادی برای ارتقای سرانه مطالعه در این شهرستان داشت، محل قبلی بخشداری مرکزی  به خانه سمن‌های گناوه تبدیل شد.

 خانه سمن‌ها با رویکردی فرهنگی راه افتاد که یکی از برنامه‌های مهم آن یکشنبه‌های کتاب بود.

 مسئول جدید خانه سمن‌های گناوه برای برپایی این نشست‌ها تلاش و زحمت فراوانی کشید، ضمن اینکه در دوسالگی یکشنبه‌های کتاب باید یادی هم از دو مسئول سابق خانه‌های سمن گناوه ابراهیمی و نعمتی کرد.

با انتخاب جدید مسئول خانه سمن‌ها به برگزاری نشست یکشنبه کتاب شتاب بیشتری گرفت و بصورت مستمر و پویا برگزار و مخاطبان زیادی به حضور دراین نشست تشویق و ترغیب شدند.

مسئول خانه سمن‌ها گناوه به خبرنگار ایرنا گفت: احوالات درونی و باطنی شهروندان یک جامعه، فرهنگ آن را بوجود می‌آورد و امور بیرونی تمدن را می‌سازد و این فرهنگ به جوامع جهت مثبت می‌دهد که بدین منظور، داشتن جامعه‌ای کتابخوان که بر پایه مهر و خرد استوار است می‌تواند ما را به سرمنزل مقصود رهنمون کند.

مصطفی خرمی افزود: در سلسله نشست‌های یکشنبه، هر هفته کتابی ارائه که در این محفل نقد و بحث و بررسی انجام می‌شود.

وی بیان کرد: در  مدت ۲ سال از این برنامه بیش از  ۷۰ نشست برگزار که از برخی نویسندگان کتاب‌های مختلف برای ارائه اثرشان دعوت بعمل آمده‌است.

خرمی ادامه داد: در ادامه سلسله نشست‌های یکشنبه‌های کتاب که همزمان با دومین زاد روز این برنامه شد، کتاب تاریخ اندیشه سیاسی در ایران ملاحظاتی در مبانی نظری نوشته "سید جواد طباطبایی" با حضور علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی توسط عبدالحسین اسفندیاری ارایه  و حاضران مورد نقد و بررسی قرار دادند.  

مسئول خانه سمن‌های گناوه گفت: در این برنامه این کتاب ارایه و برای نقد و بررسی انتخاب شد و در پایان به همین مناسبت جشن تدارک دیده شد.

وی بیان کرد: کتاب تاریخ اندیشه سیاسی در ایران ملاحظاتی در مبانی نظری شامل ۱۰ فصل با عناوین  ملاحظاتی در اندیشه‌ سیاسی از اسلام تا ایران، صورت‌های اندیشیدن سیاسی در دوره‌ی اسلامی، ابن مقفع و تجدید اندیشه‌ سیاسی ایرانشهری، نظام الملک و اندیشه سیاسی ایرانشهری، منحنی تحول اندیشه سیاسی غزالی، امتناع تاسیس اندیشه سیاسی بر مبنای اندیشه عرفانی، تفسیر عرفانی اندیشه سیاسی ایرانشهری، اندرزنامه نویسی خلاف عادت سعدی، ملاحظاتی سیاسی در اندیشه  سیاسی عبید زاکانی و فضل الله روزبهان و تجدید نظریه خلافت است.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =