۸ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 83611959
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

پای اسپانیا به تنش دیپلماتیک مکزیک و بولیوی کشیده شد

تهران-ایرنا- تنش دیپلماتیک میان مکزیک و بولیوی، پای اسپانیا را نیز به این نزاع سیاسی کشانده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بولیوی روز گذشته(شنبه) اسپانیا را به تلاش ناموفق برای خارج کردن یک مشاور دولتی سابق بولیوی از سفارت مکزیک در لاپاز متهم کرد. این در حالی است که مادرید این اتهام را رد کرده است.

تنش دیپلماتیک میان مکزیک و دولت موقت بولیوی در حالی همچنان ادامه دارد که در جدیدترین تحول در این رابطه، دولت موقت بولیوی، پرسنل سفارت اسپانیا را به تلاش برای نفوذ در سفارت مکزیک در لاپاز با یک گروه از افراد نقاب زده متهم کرد که به اعتقاد دولت لاپاز نقض تمامیت ارضی بولیوی محسوب میشود.

آرتورو موریو وزیر کشور دولت موقت بولیوی اعلام کرد: معتقدیم که هدف این اقدام خارج کردن "خوان رامون کینتانا" یک مشاور رئیس‌جمهوری سابق بولیوی از سفارت مکزیک در لاپاز بود که ناکام ماند.

پس از فرار شماری از مقامات دولت اوو مورالس به سفارت مکزیک در لاپاز، محل این سفارتخانه در کانون تنش دیپلماتیک میان مکزیکوسیتی- لاپاز قرار گرفته است.

اسپانیا و مکزیک اعلام کرده اند که ادعای دولت موقت بولیوی درست نیست و فقط کاردار اسپانیا در بولیوی روز جمعه برای دیدار با سفیر مکزیک بولیوی وارد ساختمان این سفارتخانه شد.

دولت مادرید نیز اعلام کرده که قرار است از تیمی را برای تحقیقات در این رابطه به بولیوی اعزام کند.

در همین رابطه وزیر کشور دولت موقت بولیوی اعلام کرد که از جنینه آنیسه رئیس جمهوری خودخوانده بولیوی  و همنچنین کارن لونگاریک وزیر خارجه دولت موقت خواهد خواست تا دستور اخراج دیپلمات های اسپانیا را صادر کنند.

وزیر خارجه دولت موقت بولیوی نیز پیشتر اعلام کرد: افرادی که اعضای سفارت اسپانیا در لاپاز شناخته شدند، در کنار شماری از افراد نقابدار تلاش کردند روز جمعه وارد سفارت مکزیک در لاپاز شوند.

پس از آن که مورالس در پی اعتراض‌ها به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، مکزیک به وی پناهندگی داد. این اقدام موجب بروز تنش در روابط دولت چپ گرای مکزیک و دولت موقت راست گرای بولیوی شد.  ادامه این تنش‌ها در حالی است که مورالس مکزیک را ترک کرده و به آرژانتین رفته است. آرژانتین گفته که به وی پناهندگی سیاسی داده است.  

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha