زارعان: رویکرد اصلی در راه اندازی مرکز علوم و فنون لیزر بومی‌سازی است

تهران - ایرنا - دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی گفت: در سنگ بنای مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران، از هیچ توان علمی و همکاری‌های بین‌المللی کشورهای خارجی استفاده نشده و رویکرد اصلی ما در این مرکز بومی سازی است.

علی اصغر زارعان دستیار رئیس سازمان انرژی اتمی در جریان بازدید جمعی از اساتید و بسیج دانشجویی دانشگاه تهران از مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با اشاره به فعالیت‌های گسترده و مأموریت‌های اجرایی این سازمان در عرصه تولید علم و دستیابی به فنآوری های پیشرفته، در حوزه‌های مختلف و مرتبط با علوم، فن آوری و صنایع وابسته به لیزر، اظهارداشت: سازمان انرژی اتمی تاکنون در راستای تولید علم، با توجه به وظایف حاکمیتی خود در این عرصه و حوزه های دیگر از جمله فیزیک کوآنتوم پیشرفت‌های قابل توجهی داشته است.
وی گفت: قابلیت‌های گسترده علوم و فنون لیزر در حوزه های مختلف سلامت و پزشکی، درمان و معالجه بیماری‌ها از جمله جراحی سرطان پروستات، سنگ‌شکن کلیه و انجام دقیق و ظریف اعمال جراحی پزشکی باعث اهمیت بالای برخورداری از این حوزه علمی برای هر کشوری شده است.
دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: پیشرفت کشور در عرصه تکنولوژی کوآنتوم و ارتباطات امن، حسگرها، تصویربرداری کوآنتومی و اندازهگیری کوآنتومی، از جمله دستاوردهای اقتدارآمیز صنعت هسته ای و مصداق بارز تحول علمی در کشور است.
زارعان درخصوص مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران گفت: در سنگ بنای این مجموعه عظیم ملی، از هیچ توان علمی و همکاری های بین المللی کشورهای خارجی استفاده نشده و رویکرد اصلی ما در این مرکز بومی سازی است.
وی ادامه داد: امروز کشور در فن‌آوری انواع لیزرهای فیبر، دیود و دیسک به خوداتکایی همه جانبه رسیده و در مسیر افزایش توان انواع لیزرها گام‌های موثری برداشته است.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی یادآورشد: در آینده نزدیک لیزرهای پرتوان دیودی کوپل شده به فیبر به صورت بومی رونمایی خواهد شد.
زارعان با بیان اینکه در این مرکز یکی از معتبرترین و مجهزترین آزمایشگاههای لیزر آسیا را شاهد هستیم، گفت: علوم و فنون لیزر در صنایع مختلف جهت ساخت، تعمیر و عیب یابی قطعات دستگاه‌های حساس در صنایع مختلفی از جمله؛ دستگاه سخت‌کاری لیزری برای افزایش طول عمر و کیفیت عملکرد قالب های بدنه خودرو، دستگاه جوش لیزر مخصوص ایربگ خودرو و نیز در حوزه پیچیده استخراج و اکتشاف در صنعت نفت قابلیت و کاربرد دارد.
وی اضافه کرد: مرکز ملی علوم و فنون لیزر ایران با مجتمع عظیم فولاد مبارکه اصفهان پیرامون ساخت دستگاه جوش لیزر KW10 قرارداد منعقد کرده و این در حالی است که با توجه به شرایط تحریمی این مهم در انحصار معدود کشورهای غربی است و  آنها با ما همکاری نمی کنند.
دستیار رییس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: توانمندی های بومی شده استراتژیکی این مرکز توانسته نیازهای کشور را با خود باوری و در سایه عمل مجاهدانه نسبت به منویات رهبری برطرف کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =