توکلیان: «زادیک» گفت که حضور یزدانی در لیگ کشتی ریسک بزرگی بود

تهران- ایرنا- عضو ایرانی کمیته بین‌المللی دیپلماسی اتحادیه جهانی کشتی گفت: سرمربی تیم ملی کشتی آزاد آمریکا پس از اطلاع از مصدومیت «حسن یزدانی» گفت که چرا ریسک کردند و او را در چنین مسابقه‌ای شرکت دادند.

«هومن توکلیان» که به عنوان رابط فدراسیون‌های کشتی ایران و آمریکا فعالیت دارد، روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: درباره مصدومیت «حسن یزدانی» در آمریکا زیاد صحبت شد و زادیک سرمربی تیم ملی آمریکا گفت که نباید ریسک می‌کردند. «دیوید تیلور» نیز قبل از پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۹ در مسابقه خیریه‌ای که برگزار شده بود، مصدوم شد.

وی بیان داشت: سابقه نداشته که در ایران کشتی‌گیران مطرحی همچون یزدانی و کریمی قبل از مسابقات مهمی در لیگ حضور داشته باشند. در آمریکا یک سال قبل از المپیک روی این موضوع حساس هستند و فقط در تورنمنت‌های بین‌المللی و رنکینگ‌دار شرکت می‌کنند و به همین دلیل امسال در جام باشگاه‌های جهان در ایران حضور نیافتند و در جام تختی نیز شرکت نخواهند کرد.

توکلیان در خصوص مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد آمریکا جهت حضور در بازی‌های المپیک ادامه داد: در اینجا برای انتخابی تیم ملی چندین مرحله مسابقه برگزار می‌کنند. نخستین مرحله انتخابی یک ماه پیش در نیویورک برگزار شد و نفرات اول تا سوم مجوز حضور در مرحله نهایی را کسب کردند. هفته گذشته نیز مسابقه دیگری در دالاس برپا شد و نفرات اول تا پنجم نیز به مرحله نهایی که چهار ماه آینده برگزار می‌شود، حضور خواهند یافت. همچنین یک مسابقه نیز در بین تمام دانشگاه‌های آمریکا برگزار خواهد شد که نفرات برتر آنها نیز به مرحله نهایی انتخابی راه می‌یابند.

عضو تالار مشاهیر فدراسیون کشتی آمریکا افزود: در نهایت نفرات برتر انتخابی با آزادکاران مدال‌آور در پیکارهای جهانی سه مرتبه با یکدیگر روبرو می‌شوند و در نهایت نفر نهایی تیم ملی کشتی آزاد آمریکا در المپیک مشخص می‌شود.

وی در خصوص دیوید تیلور دارنده مدال طلای پیکارهای جهانی سال ۲۰۱۸ و رقیب جدی یزدانی در وزن ۸۶ کیلوگرم نیز گفت: او به دلیل کسب مدال طلا در سال گذشته از مرحله نیمه نهایی در مرحله انتخابی حضور می‌یابد.

توکلیان درباره تغییر وزن «جی دن کاکس» دارنده ۲ مدال طلای جهان در وزن ۹۲ کیلوگرم که طی ۲ سال پیاپی موفق به شکست «علیرضا کریمی» شد، گفت: من حدس زده بودم که برای حضور در المپیک تغییر وزن بدهد اما نه به وزن ۸۶ کیلوگرم. حجم بدن او خیلی زیاد است و من اگر جای وی بودم به وزن ۹۷ کیلوگرم می‌رفتم. از سوی دیگر او رابطه خوبی با تیلور ندارد و هنوز تغییر وزن او به ۸۶ کیلوگرم قطعی نشده و «کایل داک» در وزن ۷۴ کیلوگرم تنها کسی که تغییر وزنش قطعی شده است.

توکلیان همچنین از حضور تیم منتخب کشتی آزاد آمریکا در رقابت‌های بین‌المللی ایتالیا از مسابقه‌های دارای رنکینگ سیستم اتحادیه جهانی خبر داد و گفت: در این مسابقه‌ها نفرات دوم و سوم تیم ملی اعزام می‌شوند چرا که برای سازندگی و کسب تجربه بسیار تاثیرگذار است. اگر مسوولیتی در کشتی داشتم بسیار علاقمندم که جوانان را به تورنمنت‌های مختلف اعزام کنم تا با تجربه‌تر و پخته‌تر شوند.

عضو کمیته بین‌المللی دیپلماسی اتحادیه جهانی کشتی همچنین در خصوص محرومیت روس‌ها از حضور در بازی‌های المپیک اظهار داشت: به نظرم پوتین قدرتش خیلی بیشتر از اینهاست. المپیک بدون روسیه، آمریکا و چین که همواره در رده‌بندی جزو کشورهای برتر هستند، لطفی ندارد. این موضوع مانند آن است که پیکارهای کشتی ازاد قهرمانی جهان را بدون ایران، آمریکا و روسیه برگزار کنند و این در حالی است که روسیه میزبان رقابت‌های جهانی کشتی در ۲۰۲۱ نیز است.

عضو کمیسیون توسعه کشتی شورای کشتی آسیا در خصوص حضور خود در کشتی قاره کهن گفت: فعالیت‌های زیادی در کشتی دارم و بیشتر تمرکزم در این قاره بود. در حاشیه پیکارهای کشتی قهرمانی سال ۲۰۱۹ جهان در قزاقستان، «دولت تورلیخانوف» رییس شورای کشتی آسیا و عضو هیات رییسه اتحادیه جهانی، از من خواست که عضو این کمیته باشم. همچنین همه فعالیت‌هایم را معطوف به ایران، افغانستان و کشورهای مسلمان نکنم و در کشورهای دیگر مانند جنوب شرق آسیا نیز فعالیت داشته باشم. علاوه بر آن مسوولان کنفدراسیون کشتی قاره آمریکا نیز از من برای حضور در این کنفدراسیون دعوت کردند.

وی ادامه داد: هر جا هستم برای موفقیت وطنم ایران تلاش می‌کنم و در همین راستا چندی پیش ۲ مسابقه خیریه کشتی در رده جوانان در تهران و کرج با حضور همه ستارگان کشتی ایران برگزار کردیم و موجب انگیزه کشتی‌گیران جوان شد.

توکلیان در خصوص حضور «علیرضا دبیر» در فدراسیون کشتی ایران نیز گفت: او ستاره کشتی است و نام بزرگی در این عرصه دارد. در کشتی ایران همه ستاره‌ها همچون دبیر، «رسول خادم»، «امیررضا خادم» و سایر بزرگان را روی کار بیاوریم تا به کشتی کشورمان کمک کنند.

وی بیان داشت: از کشتی‌گیری مانند «حسن رحیمی» که از دنیای کشتی خداحافظی کرده باید در رده‌های پایه استفاده کنیم. در مجموع هر کسی که توانایی کمک به کشتی ایران را دارد باید از او استفاده کرد. به عنوان یک ایرانی افتخار بزرگی است که به کشورم و به کشتی ایران خدمت کنم.

توکلیان خاطر نشان کرد: تا چهار ماه آینده یک مسابقه خیریه دیگر در کشتی فرنگی و در رده جوانان در ایران برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =