لایحه ساماندهی سهمیه‌های کنکور به شورای‌عالی انقلاب فرهنگی رفت

تهران- ایرنا- رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: دبیر هیأت دولت، لایحه ساماندهی سهمیه‌های کنکور را به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داد.

ابراهیم خدایی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی که ترکیبی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی است، از سوی حسین سیمایی صراف برای بررسی و تصویب به این شورا ارجاع داده شده است.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور باید در یکی از این دو نهاد پیگیری می شد که با تشخیص دبیر هیأت دولت در اختیار شورا قرار گرفت.
وی افزود: شاید تا تصویب این لایحه، پیشنهادات دیگری برای اعمال در آن به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شود.
خدایی درباره زمان اجرای این لایحه تاکید کرد: هر زمان این لایحه به تصویب برسد،‌ قابلیت اجرایی شدن دارد و این امکان هست که مفاد آن در کنکور ۹۹ اجرایی شود.
۱۶ آذرماه سال جاری وزیران علوم و بهداشت با تقدیم لایحه ساماندهی سهمیه‌های ورود به مقاطع مختلف آموزش عالی به هیات دولت، پیشنهاد لغو مصوبه تسهیلات فرزندان اعضای هیأت علمی را ارائه کردند.
در این لایحه آمده است: تمام قوانین و مقررات مصوب ابلاغی مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای هدایت استعدادهای درخشان در خصوص نحوه اعمال سهمیه ها در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی (شامل بومی گزینی، قانون عدالت آموزشی، سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعد آن، قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، سهمیه های مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیاری و غیره) لغو و این قانون جایگزین آن ها می شود و پس از آن امکان ایجاد هیچ گونه سهمیه جدیدی به جز موارد مندرج در این قانون وجود ندارد.

یکی از امتیازات جنجالی که با تصویب این لایحه حذف می شود، امتیاز نقل و انتقال و تغییر رشته فرزندان اعضای هیأت علمی است که در سال جاری حواشی زیادی به دنبال داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  7 3
  سلام. در این لایحه حق ایثارگران پایمال شده و عملا تفاوتی با حذف ندارد ظرفیت از ٪۳۰ به ۵٪ کاهش یافته و ۱۵ گروه برای جامعه هدف ان درنظرگرفته شده و حدنصاب به ٪۸۵ افزایش یافته است. وقتی به شورای انقلاب فرهنگی برود قطعا تصویب خواهد شد لایحه توسط غلامی و نمکی نوشته و امضا شده که عضو این شورا هستند اصلا چرا اگر ظرفیت مازاد باشد باید سهمیه ایثارگران کاهش یابد همه دیده ایم تعداد افرادی که سر کلاس حاضر میشوند به طور فزاینده ای بیشتر از ظرفیت اعلامی در دفترچه است پس محیط آموزشی وجود دارد. این تضیع حق فقط برای این است که سهمیه هیئت علمی حذف میشود و از طرفی بیشتر افرادی که در شورای عالی هستند عضو هیئت علمی بوده و با کاهش سهمیه ایثارگران مخالفت نخواهند کرد.چرا در این موقع از سال این موضوع اعلام شد چقدر تا کنکور باقی مانده است میدانید چقدر از افراد متضرر خواهند شد چه کسی پاسخ گوست؟
 • محمد IR ۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  3 2
  سلام یعنی مجلس نمیره.
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
  5 6
  چه شتابزده ؟؟؟؟؟ اینکار باید مفصل درمجلس بررسی بشه که آیا حذف فرزندان یادگاران شهدا از شغلهای مهم و تحصیلات بالا بنفع آرمانهای انقلاب هست یا ضد آن؟؟؟؟؟
 • محمد IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
  5 8
  ترو خدا به کنکور امسال برسه هر سال یک ملیون نفر کنکور میدن و واقعا حیفه این همه ادم سوخت بشن....ما کسایی رو تو مدرسه داریم که چون میدونن سهمیه دارن نمیخونن الان یه ذره ترسیدن تازه دارن شروع میکنن اگه تصویب و تعدیل بشه هم به نفع ما هست هم اونا که تلاش کنن و سطح علمیشون رو ببرن بالا....
  • منصور IR ۲۰:۴۸ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
   3 5
   بسیار نسنجیده! شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشینه و فلسفه ی تسهیلات ورود به دانشگاه برای قشر معسر ایثازگر نگاه کند ما همه منتظریم ببینیم چگونه ورق بر خواهد گشت. بسیار خنده دار است حالا ک نیازی به شهید و جانباز ندارند این چنین ب راحتی با اصرار یک نفر مقام مسئول ترسو تمام بدنه ی نظام ب لرزه افتاده است. چهار نفر می‌روند جلوی سازمان سنجش هو هو می‌کنند آقایان به فکر عدالت می افتند؟! در همه ی جهان برای خانواده های سرباز های جنگی مفلوک تسهیلات تحصیلی قائل می‌شوند. خاک بر سر فلک که این چنین جفا پیشه است! خاک بر سر عدالت، همین دو جین فرزند جانباز را خود نظام نمی‌تواند تحمل کند که درس بخوانند؟ ورود ب دانشگاه ب منزله ی مدرک است؟ مگر نه اینکه آزمون علوم پایه ای هست آزمون های پایان ترمی هست. خاک بر سر آرمان هایی ک برایش جان دادند. این چنین چرخشی در مواضع انقلاب بسیار بسیار معنی دار است. این هم عاقبت شورای عالی انقلاب فرهنگی!
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۰
   7 4
   تصویب لایحه جدید و حذف سهمیه ها عین عدالت است و باعث بالا رفتن سطح علمی کشور و آینده ای درخشان برای این سرزمین بزرگ و متمدن خواهد شد /