۷ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۵
کد خبرنگار: 885
کد خبر: 83611130
۰ نفر

برچسب‌ها

ذخیره ۲۳۰ واحد خون نادر منجمد در انتقال خون

تهران - ایرنا - رئیس آزمایشگاه مرجع ایمنو هماتولوژی سازمان انتقال خون گفت: اکنون ۲۳۰ واحد ذخیره خون نادر منجمد موجود در بانک خون نادر سازمان انتقال خون ایران نگهداری می‌شود.

به گزارش روز شنبه سازمان انتقال خون، مصطفی مقدم با اشاره فرارسیدن ۲۱ دی ماه روز ملی خون نادر افزود: تامین خون نادر در ایران اوج تامین عادلانه خون سالم است و در این موارد عدالت در تامین خون بسیار دشوار می شود، اما ایران از معدود کشورهایی است که قادر است خون نادر را برای بیماران تامین کند.

وی درمورد خون های نادر موجود در بانک اطلاعاتی سازمان گفت: اکنون بیش از یک هزار نفر دارای خون نادر شناسایی شده اند و از این تعداد کمتر از ۱۰۰ نفر خون بسیار نادر دارند.

دبیر ستاد بزرگداشت روز ملی خون های نادر ادامه داد: این افراد در ۱۸ گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده اند و گروه های خونی چون ایندین و ارهاش نال در این دسته قرار می گیرند.

مقدم گفت: ایران یکی از ۲۳ کشوری است که عضو بانک بین المللی خون  های نادر است و می تواند از ذخیره جهانی خون های نادر برای بیماران نیازمند به خون استفاده کند، خون نادر گوهری است که در این بانک خون همه مردم دنیا را به هم پیوند داده و نزدیک کرده است.

۲۱ دی ماه روز ملی خون های نادر نامگذاری شده  و به همین مناسبت مراسم بزرگداشتی در  ۱۹ دی ماه در سالن اجتماعات بیمارستان شریعتی برگزار و از اهدا کنندگان و برگزیدگان این حوزه تجلیل می شود.

افراد دارای گروه خون‌های نادر، افرادی هستند که مشابه خون آنها فقط در هر ۵ هزار تا ۱۰ هزار نفر جمعیت جغرافیایی جامعه موجود است.
اکنون در جهان ۳۳۶ گروه خونی نادر شناسایی شده که حدود ۱۰۰ گروه خونی آن بسیار نادر است. در ایران نیز ۳۳ گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده است.
جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۹ به عضویت انجمن بین المللی خون های نادر دنیا در آمده و ایران به عنوان تنها کشور اسلامی عضو این انجمن است که دارای برنامه خون های نادر است.
همچنین در قاره آسیا نیز ایران، چین و ژاپن اعضا این انجمن هستند و دارای برنامه خون های نادر هستند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =