پرونده بورسیه‌های جنجالی به ایستگاه آخر رسید

تهران- ایرنا- داستان کش‌وقوس‌دار جذب بورسیه‌ها سرانجام با میانجی‌گری‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی به نتیجه رسید و ۷۲ بورسیه‌ای که به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند، عضو هیأت علمی دانشگاه شدند.

پرونده بورسیه های جنجالیِ سال ۹۲، بعد از گذشت ۶ سال هنوز باز است و پای دیوان عدالت اداری را به هم به این پرونده جنجالی کشاند.
شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ورود به این مسأله و سر و سامان دادن جذب بورسیه های سال ۹۲ چند فراخوان اعلام کرد. در این فراخوان ها بورسیه هایی که مدرک دکتری و حکم بورسیه داشتند و تحصیل آنها در مقطع دکتری به پایان رسیده بود، می توانستند در این فراخوان شرکت کنند.
با پایان یافتن مهلت فراخوان ها، چند بورسیه به عنوان هیأت علمی در دانشگاه ها جذب شدند اما برخی از آنها بنا به اذعان تعدادی از دانشگاه ها صلاحیت علمی بالایی برای جذب نداشتند.

کدام دانشگاه ها شاکی داشتند؟
دانشگاه‌های کاشان، اصفهان، تهران و تربیت مدرس در این میان از جذب تعدادی از بورسیه ها جلوگیری کردند.

با جذب نشدن این بورسیه ها در این دانشگاه ها، آنها به دیوان عدالت اداری شکایت کردند و این دیوان هم با طی کردن فرآیندی، حکم انفصال از خدمت روسای این دانشگاه ها را صادر کرد.

وساطت هیأت عالی جذب

در این میان هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی که فراخوان های بورسیه را هم برگزار کرده بود، برای اجرایی نشدن این احکام پادرمیانی کرد و به وزارت علوم، ‌ تحقیقات و فناوری مهلت ۲ ماهه ای داد تا بورسیه ها را جایابی کند.
مرکز نظارت، ‌ ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی وزارت علوم، پرونده جایابی بورسیه ها را در دانشگاه پیگیری می کند.
تا امروز دانشگاه های فرهنگیان و آزاد اسلامی تعدادی از این بورسیه ها را به عنوان هیأت علمی جایابی و جذب کرده اند اما برخی از این بورسیه ها تاکید بر جذب در دانشگاه های یاد شده دارند.
حدود یک ماه پیش بود که محمدعلی کی نژاد دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی در گفت و گو با ایرنا اعلام کرد که پرونده تمام بورسیه ها تا بهمن ماه امسال بسته و تکلیف آنها مشخص می شود.

پایان مهلت ۲ ماهه وزارت علوم

حال مهلت ۲ ماهه وزارت علوم برای جایابی بورسیه ها به اتمام رسیده است و تنها مرجع پاسخ دهنده که در این ۲ ماه پرونده بورسیه ها تعیین تکلیف می شود و این وزارتخانه چه اقدامی برای اجرا نشدن احکام انفصال از خدمت روسای این دانشگاه ها انجام داده، مرکز نظارت، ‌ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی وزارت علوم است.
پیگیری های خبرنگار ایرنا از این مرکز بعد از گذشت چند روز بی نتیجه مانده است.

جایابی بورسیه ها در حال انجام است

جواد محمدی دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز - یکشنبه -  هشتم دی ماه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا در این باره اظهار داشت: هیأت عالی تجدید نظر وزارت علوم در حال مذاکره با دانشگاه ها برای جایابی این بورسیه ها است.
وی با تاکید بر اینکه مهلت ۲ ماهه وزارت علوم برای تعیین تکلیف بورسیه ها به اتمام رسیده است، افزود: به وزارت علوم تاکید کردیم که برای مشخص شدن این مسأله زودتر اقدم کنند اما هنوز به هیأت عالی جذب خبری نداده اند.
وی خاطرنشان کرد: هنوز درباره اجرای انفصال از خدمت روسای این چند دانشگاه خبری به شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام نشده است اما اجرا نشدن این حکم به وزارت علوم بستگی دارد که با توجه به مهلت در نظر گرفته شده، پرونده بورسیه ها تعیین تکلیف شود.
دبیر هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی به نکته ای دیگر نیز اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از قضات دیوان عدالت اداری بدون توجه به مهلت در نظر گرفته شده برای وزارت علوم به دنبال اجرای حکم انفصال از خدمت روسای دانشگاه های یاد شده است.
محمدی خاطرنشان کرد: پیگیری این امر بر عهده وزارت علوم است که تاکنون نکته ای را به هیأت عالی جذب انتقال نداده اند.
وی تصریح کرد: توان پایین علمی تعدادی از این بورسیه ها، دلیل اصلی دانشگاه ها برای جذب نکردن آنها است که هیأت مرکزی جذب هیأت علمی وزارت علوم باید این مسأله را بررسی کند.

پیگیری های خبرنگار ایرنا در هفته گذشته از هیأت مرکزی جذب هیأت علمی وزارت علوم حاکی از آن است که پرونده بورسیه ها هیچ ارتباطی به این هیأت ندارد.

ناگهان، تعیین تکلیف بورسیه ها!

محمدعلی کی نژاد رییس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا خبر دیگری از پرونده ۷۲ بورسیه ای داد که به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند.
وی در این گفت و گو اظهار داشت: پرونده ۷۲ نفر از بورسیه هایی که برای جایابی در دانشگاه ها به دیوان عدالت اداری شکایت کرده بودند، بسته و حکم این دیوان درباره جذب آنها در دانشگاه ها اجرا شده است.
وی افزود: فقط ۴۲ بورسیه بلاتکلیف باقی مانده اند که به دیوان عدالت اداری شکایت نکرده اند، پرونده جذب این بورسیه ها برای دانشگاه های فرهنگیان، آزاد اسلامی و چند دانشگاه دیگر جهت بررسی و جذب ارسال شده است.
به گفته عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم حکم بورسیه این افراد را تایید کرد و تا بهمن ماه امسال این تعداد باقی مانده هم در دانشگاه های یاد شده به عنوان هیأت علمی جذب می شوند.
کی‌نژاد گفت: شرایط جذب این افراد به عنوان هیأت علمی در دانشگاه ها فراهم شد و اجرای حکم انفصال از خدمت دیگر معنایی ندارد.
این مسوول شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد که دانشگاه ها دلایلی برای به کار نگرفتن این افراد از جمله نداشتن دانشجو یا رشته داشتند.
رییس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره جایابی تعدادی از بورسیه ها در دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد: تعدادی از این بورسیه ها مشکل شماره مستخدم یا اعتباری در دانشگاه تربیت مدرس داشتند که این مسأله هم با اختصاص ردیف استخدامی و صرفه جویی از محل اعتبارات برطرف شد.
وی ادامه داد: در حال حاضر بورسیه ای نداریم که حکم دیوان عدالت اداری در مورد جذب آنها صادر شده باشد اما بلاتکلیف مانده اند.
عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در نخستین جلسه هیأت عالی جذب اعلام خواهیم کرد که بورسیه ها تعیین تکلیف شده اند.
کی نژاد تاکید کرد که ۹۹ درصد پرونده بورسیه ها به اتمام رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =