استقرار صنایع مادر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد زمینه‌ساز ایجاد اشتغال

شیراز- ایرنا-منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب فارس امکاناتی برای توسعه فراهم کرده است که معاون استاندار فارس معتقد است که استقرار صنایع مادر و تولید فلزهای مهم و کاربردی در این منطقه سبب کاهش بیکاری و افزایش اشتغال خواهد شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس که شنبه از منطقه ویژه اقتصادی لامرد دیدن کرده با اشاره به نقش بی‌بدیل در رونق اقتصادی فارس به ویژه مناطق جنوبی این استان  گفت: امروز و با توجه به ایجاد زیرساخت های مناسب در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، کارخانه آلومینیوم جنوب با ظرفیت تولید ۳۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم در مرحله افتتاح قرار دارد که در سفر آتی رییس جمهوری به استان فارس به بهره‌برداری خواهد رسید.
ظفر افشون اظهار داشت: با توجه به استقرار صنعت بزرگ آلومینیوم و دیگر صنایع مادر در منطقه ویژه اقتصادی لامرد، دسترسی به ذخایر گازی، معادن غنی و نزدیکی به دریا، ضرورت دارد که زمینه برای جذب سرمایه‌گذار بیش از پیش فراهم شود و ایجاد نیروگاه برق متناسب با استقرار دیگر صنایع پایین دست در منطقه نیز در دستور کار قرار گیرد.  
وی، با اشاره به طرح انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس (منطقه ویژه اقتصادی لامرد) گفت: تولید و شیرین سازی ۱۵ میلیون مترمکعب آب در فاز نخست این طرح پیش بینی‌شده که با تکمیل آن، شرایط ویژه‌ای از نظر دسترسی به آب پایدار برای سرمایه‌گذاران منطقه ویژه اقتصادی لامرد فراهم می‌شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس افزود: صنایع پایین دست آلومینیوم جنوب نیز در جهت توسعه استان به سرمایه‌گذاران معرفی خواهد شد.
افشون همچنین در جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان لامرد، سرعت بخشیدن به روند بهره‌برداری از طرح‌های تولیدی دارای توجیه اقتصادی را ضروری دانست و گفت: هرگونه تاخیر در بهره‌برداری از این پروژه‌ها موجب ضرر و زیان به سرمایه‌گذاران و اقتصاد کشور خواهد شد.
 وی مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید را در زمینه توسعه استان و بهبود فضای کسب و کار دانست و افزود: عملکرد درست و به موقع مدیران اقتصادی و بانک ها در این کارگروه و در راستای حل مشکلات کارگاه ها و واحدهای تولیدی استان می تواند در رسیدن به شاخص های تولید و اشتغال موثر باشد.


ایجاد یک هزار و ۶۰۰ فرصت شغلی در مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس هم گفت: فاز نخست احداث شرکت مجتمع صنایع  آلومینیوم جنوب در زمینی به مساحت ۹۰ هکتار و با سرمایه‌گذاری ۱۴۰ هزار میلیارد ریال و  اشتغال یک هزار و ۶۰۰ نفر احداث شده و آماده بهره‌برداری است.
حمیدرضا ایزدی افزود: این مجتمع تولید کننده انواع شمش آلومینیوم و اسلب و بیلت به ظرفیت ۱۰۰ هزار تن  در سال است.
وی پالایشگاه بنزین  پتروپیمان دانا را نمونه عملی اقتصاد مقاومتی دانست و اضافه کرد: پالایشگاه بنزین یورو چهار شهرستان مُهر با هدف تامین روزانه ۲۰ هزار بشکه بنزین در با اعتباری افزون بر ۶۵۰  میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار با پیشرفت فیزیکی ۶۳  درصد در حال احداث است.

 شهرستان لامرد در فاصله ۳۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط