نچیروان بارزانی: رییس جمهوری عراق تحت فشار قرار دارد

بغداد – ایرنا - رییس اقلیم کردستان عراق امروز (شنبه) در مورد بحران انتخاب نخست وزیر این کشور اظهار نظر کرد و گفت که «برهم صالح» رئیس جمهوری در این زمینه تحت فشار سنگین قرار دارد.

نچیروان بارزانی در بیانیه ای نوشت: ما با نگرانی بسیار و از نزدیک شرایط و تحولات عراق را دنبال می کنیم؛ کشور اکنون دچار بحران اساسی و عمیق است.

وی هشدار داد: در حالی که تهدید، بی ثباتی و پیچیدگی بیشتر، اوضاع را خطرناک و کشور را به سمت آینده نامعلوم می برد بر همگان واجب است که طبق قانون با درک بالا، روحیه ملی و مسئولیت پذیری از وارد کرن فشار برای انتخاب نخست وزیری خودداری کنند.

بارزانی افزود: در مورد موضوع تعیین کاندیدای ریاست دولت بعدی عراق، به نظر می رسد که رییس جمهور، برهم صالح  برخلاف سازوکارها و مبانی قانون اساسی تحت فشار زیادی قرار دارد و در اینجا تاکید می کنیم که هر راه حلی باید مبتنی بر قانون اساسی و مطابق با بسترهای قانونی باشد.
رییس اقلیم کردستان عراق تاکید کرد: برای انتخاب کاندیدای ملی و بدون حرف و حدیث به سمت نخست وزیری باید نظر همه نیروهای سیاسی و درخواست های مشروع تظاهرکنندگان را در نظر گرفت و در مرحله انتقالی به دولت بعدی کمک کنیم.

به دنبال اختلاف نظرها در مورد معرفی گزینه نخست زیری میان جریان های سیاسی و فراکسیون های مجلس عراق، برهم صالح رییس جمهوری این کشور عصر پنجشنبه گذشته با ارسال نامه ای به مجلس آمادگی خود را برای استعفا از این سمت اعلام کرد.

جریان های سیاسی درون و بیرون مجلس عراق، با ارسال لیست های مختلف و عدم اجماع بر روی اعلام نام فراکسیون اکثریت که باید نخست وزیر جدید را به رییس جمهوری معرفی کند، صالح را تحت فشار گذاشتند.

پس از این، صالح با ارسال نامه ای و شرح فشارها و تشریح برخی رویه های نادرست به زعم خود، درخواست استعفایش از سمت رییس جمهوری عراق را به مجلس ارایه کرد.  

گفته می شود امریکا نیز خارج از سازوکارهای قانونی عراق خواستار تحمیل چهره ای نزدیک به خود برای نخست وزیری و فشار بر برهم صالح بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =