فراخوان جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی تالاب کجی نمکزار منتشر شد

بیرجند - ایرنا - معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی از انتشار فراخوان سومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی تالاب کجی نمکزار در این استان خبر داد.

سید علی زمزم روز شنبه اظهار داشت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی با همکاری معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سومین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی تالاب کجی نمکزار نهبندان را در فروردین ماه ۱۳۹۹ برگزار می‌کند.

وی افزود: این جشنواره با هدف توسعه مجسمه سازی و هنر محیطی معاصر ایران از طریق فراهم آوردن شرایط بروز و شکوفایی آفرینش‌های هنری و تامین نگاه زیبایی شناسانه در جامعه، تبادل تجربیات اطلاعات و مهارت‌ها در زمینه هنر محیطی در میان هنرمندان و حضور و بازدید شهروندان حین اجرای آثار برگزار می‌شود.

معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی آخرین مهلت ارسال تصاویر آثار را ۱۵ بهمن امسال از طریق درگاه اینترنتی اعلام کرد و گفت: داوری مرحله اول، هفته اول اسفندماه و اعلام اسامی راه یافتگان به مرحله اجرایی جشنواره هفته دوم اسفندماه ۹۸ انجام خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نیمه دوم فروردین ماه ۹۹، کارگاه توجیهی و مرحله حضوری جشنواره به مدت دو روز در محل تالاب برگزار خواهد شد اضافه کرد: به گروه اول، تندیس جشنواره، همراه با لوح تقدیر و مبلغ ۵۰ میلیون ریال، گروه دوم لوح تقدیر و مبلغ ۴۰ میلیون ریال، گروه سوم لوح تقدیر و مبلغ ۳۰ میلیون ریال و به دو گروه شایسته تقدیر نیز هر کدام مبلغ ۲۰ میلیون ریال اهدا خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی هیات داوران پیشنهادی ذکر شده در فراخوان، طاهر شیخ الحکمایی، عباس مجیدی، رضا قره باغی، محمد بهرامی، محمدرضا ذبیح الله زاده، هادی عرب نرمی، رضا قره باغی و حسن ملانوروزی هستند.

علاقه‌مندان به شرکت در جشنواره می‌توانند از طریق لینک http://khj.farhng.gov.ir/fa/talabnmaki  اقدام یا به سایت khj.farhang.gov.ir مراجعه کنند.

همچنین دبیرخانه جشنواره با شماره تلفن‌های ۱۳۲-۳۲۳۲۳۳۹۳- ۰۵۶ و ۰۹۱۵۱۶۴۳۵۴۷ آماده پاسخگویی است.

نخستین جشنواره ملی مجسمه‌های نمکی سال ۱۳۹۶ برگزار شد و آثاری از هنرمندان ۲۲ استان کشور به دبیرخانه جشنواره رسید.

جشنواره سال بعد با وجود ارائه فراخوان، به دلیل خشکسالی و مساعد نبودن شرایط جوی برگزار نشد و امسال در پی بارش باران و آماده شدن تالاب، دومین جشنواره با حضور ۲۵ گروه از استان‌های مختلف کشور روزهای ۲۹ و ۳۰ فروردین ماه در نهبندان برگزار شد.

تالاب کجی نمکزار با چشم انداز زیبا در ۷۵ کیلومتری نهبندان و حاشیه محور این شهرستان به بیرجند قرار گرفته است.

مساحت آن بیش از ۲۲ هزار هکتار است و با وجود ۲ دهه خشکسالی در استان خراسان جنوبی هنوز زنده و پایدار است که زیستگاه پرندگان آبزی به شمار می رود.

این تالاب شوره زار وسیع بوده و با توجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه‌ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده است.

مرکز شهرستان نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =