۷ دی ۱۳۹۸،‏ ۹:۵۹
کد خبرنگار: 1880
کد خبر: 83610566
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

حضور شش هزار داعشی در عراق

بغداد – ایرنا – کارشناس امنیتی نزدیک به دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی عراق گفت که شش هزار داعشی در مناطق آزاد شده از این گروه تروریستی همچنان در عراق پراکنده هستند.

«فاضل ابورغیف» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا با اعلام این مطلب افزود که تعداد کل عناصر داعشی پراکنده در مناطق آزاده شده از اشغال این گروه در عراق که در کمین لحظه مناسب برای از سرگیری فعالیت های تروریستی خود نشسته اند، حدود شش هزار نفر برآورد می شود.
وی مناطق حضور پس مانده ها و هسته های خفته داعش در عراق را شرق استان صلاح الدین، منطقه حدفاصل استان دیاله و صلاح الدین، ارتفاعات موصل، «بادوش» و بعضی از غارهای طبیعی در کوه های استان نینوا ذکر کرد.
به گفته این کارشناس، یکی از مهم ترین مناطق حضور و فعالیت عناصر تروریستی داعش در غرب استان نینوا همجوار مرزهای عراق با سوریه است.
ابورغیف افزود که داعش در صدد است تا از شرایط آشفته کشور، بحران سیاسی و اعتراضات مردمی استان های جنوب، مرکز و پایتخت عراق برای سازماندهی مجدد صفوف خود و دست زدن به عملیات تروریستی بهره گیرد.
وی خاطر نشان کرد که علاوه بر این شش هزار عنصر داعشی موجود در عراق، بیش از هشت هزار داعشی نیز در سوریه پراکنده هستند.
این کارشناس امنیتی تعداد عناصر داعشی موجود در بازداشتگاه ها، زندان ها و اردوگاه های عراق را نیز بالغ بر ۷۰ هزار نفر اعلام کرد و افزود،
فرماندهی گروه تروریستی داعش در حال حاضر روش تشکیلاتی را به جای مدیریتی در پیش گرفته است.
به گفته وی، در شرایط کنونی آنچه برای این گروه تروریستی حائز اهمیت است، استقرار و حضور و به دست آوردن پول برای حفظ هسته های خفته داعش در مناطق یاد شده است.  
فعالیت این گروه تروریستی در هفته های اخیر همزمان با اعتراضات اجتماعی در استان های جنوب، مرکز و پایتخت عراق از سه ماه پیش به طور محسوسی افزایش یافته است.


این گروه تروریستی اخیرا در استان دیاله، نینوا و الانبار و برخی مناطق صلاح الدین دست به حملات تروریستی زده و باعث کشته و یا زخمی شدن تعدادی از نیروهای امنیتی عراق شده است.
گروه تروریستی داعش چهارشنبه گذشته در منطقه «بلد» در جنوب استان صلاح الدین دست به یک حمله تروریستی زد که با مقاومت نیروهای الحشد الشعبی مواجه شد.
به دلیل فعالیت های محسوس داعش در هفته های اخیر در مناطق آزاد شده از این گروه تروریستی، نیروهای الحشد الشعبی و ارتش و دیگر یگان های نظامی و امنیتی عراق عملیات های مختلف امنیتی را برای تعقیب پس مانده ها و هسته های خفته داعش و پاکسازی این مناطق از وجود تروریسم آغاز کرده اند.
داعش در تابستان ۲۰۱۴ تعدادی از استان های سنی نشین غرب و شمال بغداد را تصرف کرد و نیروهای نظامی، امنیتی و الحشد الشعبی عراق بعد از سه سال جنگ، کل این مناطق را از تصرف داعش آزاد کردند.
عراق اواخر ۲۰۱۷ میلادی پیروزی کامل نظامی را بر این گروه تروریستی را اعلام کرد اما همچنان بخشی هایی از پس مانده ها و هسته های خفته داعش در مناطق آزاد شده از این گروه تروریستی حضور دارند و عملیات های امنیتی با هدف ریشه کن کردن بقایای داعش به اجرا در می آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha