کردستان در هفته‌ای که گذشت

سنندج - ایرنا - کردستان در هفته گذشته (۳۰ آذر تا ۶ دی) با فوت ۲ برادر کولبر مریوان پاییز خود را با تلخ کامی به پایان رساند و در طول هفته شاهد رویدادهایی همچون گشایش نمایشگاه گروهی نقاشی در سقز و کامیاران، نشست خبری معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان، فرود غازهای خاکستری در تالاب مریوان، تلف شدن یک قلاده پلنگ ایرانی در سروآباد، کشته شدن پنج نفر بر اثر تصادفات جاده‌ای، انتصاب و معرفی مدیرکل زندان‌ها بود و در نهایت نخستین هفته زمستان خود را با شکستن کلین شیت توسط دروازه بان وچان کردستان تمام کرد.

آزاد و فرهاد خسروی ۲ برادر کولبر مریوانی که در واپسین روزهای فصل پاییز بر اثر گرفتاری در برف جان خود را از دست دادند و اخبار اولین هفته دی ماه در استان کردستان به سمت این حادثه و مرگ تلخ این ۲ برادر معطوف کرد،  شنبه ۳۰ آذر بسیاری از مسوولان کشوری و لشگری با صدور پیام هایی این حادثه را به خانواده این دو جانباخته و مردم کردستان تسلیت گفتند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و علی ربیعی سخنگوی دولت از جمله مسوولان کشوری بودند که در پیام هایی جداگانه این حادثه را تسلیت گفتند و با صدور دستورهایی به استاندار کردستان خواستار رسیدگی به جوانب مختلف این حادثه و معیشت خانواده جانباختگان شدند.

جهانگیری در پیام خود این حادثه تلخ را به خانواده زحمتکش و داغدار آنان و مردم شریف مریوان تسلیت گفت و از استاندار کردستان خواست سریعا برای رسیدگی به وضعیت معیشتی این خانواده نجیب اقدام و نتیجه را به اطلاع افکار عمومی برساند.

رحمانی فضلی نیز در پیام خود ضمن اعلام تسلیت به خانواده محترم این دو برادر و سایر هموطنان کُرد گفته بود، مقتضی است با همکاری استانداری کردستان و سایر استان های درگیر با پدیده نامطلوب کولبری با  توجه به امکانات و بضاعت سرزمینی غرب کشور به ویژه در ایجاد صنایع کشاورزی به صورت خانواده محور به منظور اشتغال پایدار و مولد، بررسی های لازم و کارشناسی صورت گرفته و راهکارهای عملیاتی و سریع و سهل الوصول، جهت ارائه به دستگاه های ذیربط تهیه شود.

استانداری کردستان نیز متشکل از دستگاه های متولی در راستای اجرای دستور معاون اول رییس جمهوری و وزیر کشور کمیته ای را به منظور رسیدگی به معیشت خانواده جانباختگان و پیگیری رسیدگی به معیشت مرزنشینان در هفته گذشته تشکیل داد و در نخستین گام به مشکلات مالی این خانواده رسیدگی کردند.

هیات دولت نیز در جلسه روز چهارشنبه هفته پیش خود بخشی از تصمیماتش را به سمت رفع مشکلات کولبری اختصاص داد و اینگونه مقرر کرد کالاها در بازارچه های مرزی با سهولت بیشتری وارد کشور شوند.

سخنگوی دولت پس از اتمام این جلسه در مقابل خبرنگاران در ارتباط با مناطق مرزی گفت: در این جلسه درباره مناطق مرزی کردستان و آذربایجان غربی بحث و تصمیم گرفته شد تا جاذبه‌های مسائلی مانند کولبری و یا جاذبه‌هایی که در شرق کشور به اشکال دیگری هست، را به سمت بازارچه‌های مرزی سوق دهیم.

علی ربیعی با بیان اینکه قرار شد، ثبت آماری جایگزین ثبت سفارش شود، اظهار داشت: کالا به طور کامل در بازارچه‌ها با سهولت بیشتر وارد خواهد شد و نوع و میزان اقلام هم به سمت اقلامی که سودآوری بیشتری داشته باشد، گسترش پیدا می‌کند.

وی افزود: (پیش از این)  برای مناطق مرزی ورود ۱۰۰ قلم کالا در نظر گرفته شده بود که در جلسه امروز قرار شد اقلام جدیدی اضافه شود که تصمیم گیری درباره حدود و میزان اقلامی که از هر بازارچه وارد می شود، توسط کمیته‌ای اعلام خواهد شد.

سخنگوی دولت درخصوص حجم و میزان اقلامی که از هر چه بازارچه‌ای می‌تواند وارد کشور شود، گفت: هم درباره ظرفیت مبادلات و سهولت در بازارچه های مرزی و هم اینکه ۱۵ درصد سود بازرگانی این بازارچه‌ها تخفیف داده شده که می‌تواند به مرزنشین‌های شرق و غرب کشور و رونق بازارچه‌های مرزی آنها کمک کند.

ربیعی با اشاره به مباحث جلسه هیات دولت درباره ساماندهی مرزها و مرزنشینان و همچنین مشارکت و سرمایه گذاری  بخش خصوصی در این حوزه گفت: این موضوع به کمیسیون‌ اقتصاد واگذار شد تا در سال‌های باقی مانده دولت سرمایه گذاری جدیدی در این زمینه انجام دهیم.

عکس تزئینی است

آتش سوزی تالاب زریبار و تلف شدن پلنگ ایران و گرفتاری شکارچیان

تالاب زریبار به هفتمین تالاب ثبت شده ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در کنوانسیون بین المللی رامسر نیز در این هفته شاهد آتش سوزی بود که به گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان ۱۹ هکتار از نیزارهای اطراف و داخل دریاچه در اثر سهل انگاری و بی توجهی برخی افراد در آتش سوخت.

ابراهیم همت‌بلند افزود: شامگاه یکشنبه (یکم دی) ۱۴.۹ هکتار از نیزارهای اطراف روستای دره تفی و ۴.۸ هکتار از نیزارهای اطراف روستای نی در حاشیه دریاچه زریبار طعمه حریق و باعث نابودی زیستگاه جانوری و حیوانی این منطقه شد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مریوان یادآور شد: با وقوع این ۲ فقره آتش سوزی، ستاد مدیریت بحران شهرستان بلافاصله در محل اداره با حضور همه کارکنان تشکیل شد و با توجه به تاریکی هوا امکان مهار آتش نبود.

وی اضافه کرد: طبق بررسی کارشناسان این اداره، ۵۰۰ میلیون ریال خسارت به نیزارهای اطراف دریاچه زریبار بر اثر این حریق وارد شده که احتمال اینکه پرندگان پستانکار و جانواران دیگری در این منطقه از بین رفته باشند نیز وجود دارد.

همت بلند از دستگیری عامل آتش سوزی نیزارهای دریاچه زریبار در آبان امسال خبر داد و گفت: در یک ماه گذشته سه فقره آتش سوزی بزرگ در نیزارهای دریاچه به وقوع پیوست که طی آن ۵۱ هکتار از این نیزارها در آتش سوخت.

یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده شاهو و کوسالان تلف شد که رییس اداره نظارت بر امور حیات وحش حفاظت محیط زیست کردستان در این ارتباط گفت: این اداره کل از طریق تماس تلفنی مردم منطقه و ارسال عکس از سوی آنها از تلف شدن یک قلاده پلنگ ایرانی اطلاع پیدا کرد و تعدادی از همکاران سروآباد برای بررسی بیشتر به محل اعزام و صحت این اتفاق را تایید کردند.

حیدر ویسی با اشاره به اینکه لاشه این قلاده پلنگ ماده در نزدیکی روستای زوم از توابع شهرستان سروآباد مشاهده و کشف شده و هنوز دلیل تلف شدن آن معلوم نیست، یادآور شد: لاشه این پلنگ ایرانی به سنندج انتقال داده شد تا کالبدشکافی شده و دلیل اصلی مرگ آن مشخص شود.

فرود غازهای خاکستری مهاجر به تالاب زریبار مریوان دیگر خبر محیط زیستی کردستان هفته گذشته بود که  محیطبانان استان موفق به مشاهده چندین قطعه از آنان در این دریاچه شده بودند،  به گفته کارشناسان، غاز خاکستری از جمله پرندگان مهاجری است که با شروع فصل سرما در عرض‌های شمالی، به سوی مناطق جنوبی و گرمسیر مهاجرت می‌کند و در مسیر مهاجرت شان به مناطق گرمسیری، مدتی را برای استراحت، تغذیه، جوجه آوری و زمستان گذرانی در تالاب زریبار مریوان بسر می‌برند.

دستگیری هشت شکارچی در شهرستان قروه و کامیاران از دیگر اخبار محیط زیستی این استان در هفته اول دی ماه بود که به گفته رییس اداره حفاظت محیط زیست کامیاران چهار نفر از شکارچیان غیرمجاز در منطقه حفاظت شده شاهوی این شهرستان گرفتار قانون شدند.

مهدی رستمی افزود: این چهار شکارچی اقدام به شکار غیرمجاز سه قطعه کبک کرده بودند که در جریان گشت و کنترل محیطبانان یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان در منطقه حفاظت شده شاهو شناسایی و دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: از این متخلفین علاوه بر لاشه کبک‌ها، تعداد سه قبضه اسلحه شکاری ساچمه زنی، یک قبضه اسلحه شکاری گلوله زنی، ۵۸ عدد فشنگ ساچمه زنی، دو عدد قطار فشنگ، سه دستگاه دوربین چشمی، ۲ عدد تبر، ۲ عدد چراغ قوه و چهار عدد کوله پشتی نیز کشف و ضبط شد.

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست قروه هم گفت: محیطبانان یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست قروه در جریان گشت و کنترل در منطقه حفاظت شده بدر و پریشان، چهار شکارچی متخلف که اقدام به شکار غیرمجاز ۲ رأس کل وحشی کرده بودند را دستگیر کردند.   

توفیق زارعی اظهار داشت: محیطبانان در جریان گشت و کنترل منطقه حفاظت شده بدر و پریشان با شنیدن صدای شلیک گلوله بسوی محل تیراندازی رفتند و پس از تعقیب و گریزی طولانی، موفق به دستگیری چهار متخلف شدند.  

وی اضافه کرد: از این متخلفین علاوه بر لاشه ۲ رأس کل وحشی، تعداد یک قبضه اسلحه شکاری گلوله زنی دوربین دار، ۳۷ عدد فشنگ و سه عدد کوله پشتی نیز کشف و ضبط شد.  

تصادفات جاده ای پنج کشته برجا گذاشت

در طول هفته اول دی در استان کردستان پنج نفر در ۲ فقره تصادف جاده‌ایی جان خود را از دست دادند،  شامگاه پنجشنبه گذشته در اثر واژگونی یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ در محور فرعی سقز - مریوان ۲ نفر کشته و یک نفر نیز مصدوم شد.

سرهنگ عیسی گوهری رییس پلیس راه کردستان گفت: در یکم دی نیز تصادف رانندگی بین یک دستگاه سواری پژو ۴۰۵ و یک دستگاه پیکان در محور مریوان - سقز منجر به کشته شدن سه نفر شده بود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان نیز گفت: از ابتدای امسال تا پایان آذر، ۳۸۰ نفر بر اثر ۵۳۳ اتفاق در نقاط مختلف این استان دچار مصدومیت شدند که توسط امدادگران این جمعیت مداوا یا به مراکز درمانی منتقل شدند.

محمدباقر محمدی اظهار داشت: طی ۹ ماه گذشته از سال جاری، ۳۷۹ مورد اتفاق جاده‌ای در استان روی داد و ۹۴ نفر نیز بر اثر این حوادث عمدتا تصادف رانندگی جان خود را از دست دادند.

وی آمار آسیبدیدگان این حوادث را سه هزار و ۳۶۵ نفر اعلام کرد و افزود: از ابتدای امسال تا پایان آذر، ۲۹۳ نفر به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی انتقال یافتند که ۸۷ نفر آنان مصدوم سرپایی بودند.

از کشف ۲ کیلوگر موادمخدر تا دستگیری یک قاتل

کردستان در هفته اول زمستان شاهد برخی رویدادهای انتظامی نیز بود که از جمله آن می توان به دستگیری قاتل یک زن در سقز، کشف ۲ کیلوگرم مواد مخدر و گرفتاری سه سارق لوازم خودرو اشاره کرد.

فرمانده انتظامی استان کردستان گفت: فردی که در روز ۲۶ آذر مرتکب قتل زنی در یکی از روستاهای شهرستان سقز شده بود، با تلاش ماموران پلیس آگاهی شناسایی و دستگیر شد.

سردار علی آزادی افزود: این فرد صبح ۲۶ آذر از در یکی از روستاهای تابعه سقز زنی ۶۲ ساله را پس از سرقت طلاجات وی به قتل رسانده بود.

وی اضافه کرد: در پی افزایش سرقت قطعات و وسایل داخل خودرو در برخی نقاط شهرستان سنندج، موضوع شناسایی و دستگیری عوامل سرقت به صورت ویژه در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی افزود: با بررسی‌های میدانی ماموران پلیس آگاهی در محل سرقت، استفاده از بانک اطلاعاتی سارقان سابقه دار و از طرفی راهنمایی برخی مالباختگان، عامل اصلی یک باند سرقت شناسایی و با اخذ نیابت و هماهنگی مراجع قضایی، در شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی دستگیر شد.

فرمانده انتظامی کردستان یادآور شد: متهم در تحقیقات تخصصی به عمل آمده و با ارائه شواهد و مدارک از سوی ماموران، به سرقت قطعات و وسایل داخل خودرو با همکاری ۲ همدست دیگر اعتراف کرد.

سردار آزادی با اشاره به دستگیری ۲ همدست این متهم، اضافه کرد: متهمان در تحقیقات تخصصی به ۴۵ فقره سرقت انواع قطعات داخل خودرو در سنندج و دیگر نقاط استان اعتراف کردند.

وی اظهار داشت: در بازرسی از مخفیگاه متهمان یک دستگاه خودرو سرقتی، یک رشته دستبند و مقادیری اموال مسروقه کشف و ضبط شد و متهمان پس از تشکیل پرونده تحویل مراجع قضایی شدند.

فرمانده انتظامی سقز نیز گفت: همزمان با اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی در سقز ۲ کیلوگرم انواع مواد مخدر در این شهرستان توسط نیروهای انتظامی و ۷۹۰ هزار نخ سیگار قاچاق نیز از ۲ خودروها طی یک عملیات توسط ماموران پلیس امنیت اقتصادی کردستان کشف و ضبط شد.

سرهنگ حمید رضایی افزود: این میزان مواد مخدر و کالای قاچاق در طرح ارتقای امنیت اجتماعی کشف شده که با تمام توان توسط پلیس مبارزه با مواد مخدر با هدف پاکسازی نقاط آلوده و جرم خیز شهرستان به مرحله اجرا گذاشته شد بود.

نشست خبری معاون سواد آموزی آموزش و پرورش کردستان

معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کردستان در این نشست با بیان اینکه در حال حاضر و براساس آخرین آمارها بیشترین نرخ بیسوادی در این استان متعلق به زنان روستایی است اظهار داشت: بیشترین نرخ بیسوادی در سطح استان با ۳۶.۶ درصد متعلق به زنان روستایی و بیشترین درصد باسوادی نیز با ۹۰.۸ درصد متعلق به مردان شهری است.

رمضان یوسفی افزود: در حال حاضر شهر سنندج با ۹۴.۱ درصد بالاترین وضعیت باسوادی و سروآباد با ۸۷.۸ درصد پایین ترین وضعیت بیسوادی را در استان دارند البته در سرشماری سال ۵۵ قدر مطلق سواد در کردستان حدود ۳۰ درصد بود و ۷۰ درصد جمعیت استان بی سواد بودند.

وی اضافه کرد: براساس سرشماری سال ۹۵ نرخ باسوادی استان به ۸۱.۵۲ و در پایان سال گذشته به ۸۲.۹۴ درصد رسید و با رشد ۵۳ درصدی روبرو شده است.

از وصال یار تا مجموعه طنز مانگ و ئه‌ستیره

برخی رویدادهای فرهنگی استان فرهنگی کردستان طی هفته گذشته به وقوع پیوست که انتخاب نمایش خیابانی به کارگردانی امیر زارع‌زاده تولید واحد نمایش حوزه هنری کردستان به عنوان یکی از سه اثر برگزیده جشنواره تئاتر خیابانی رضوی استان کرمان از جمله آنها بود.

مسوول واحد نمایش حوزه هنری در این رابطه اظهار داشت: براساس فراخوانی که توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی جنوب کرمان اعلام شد، هنرمندانی ‌که در طول ۱۰ سال گذشته با موضوع امام رضا (ع) تولید نمایش داشته‌اند برای ارسال اثر به این جشنواره دعوت شدند.

شهرام میرزایی افزود: براساس اعلام دبیرخانه جشنواره از بین ۳۱ اثر ارسال شده و بر اساس آرای هیات داوران سه اثر از استان‌های همدان، گیلان و نمایش «وصال یار»   از کردستان به بخش نهایی و اجرا در نقاط مختلف جنوب کرمان انتخاب شدند.

اجرای تئاتر کُردی میراحمد و قیغان به نویسندگی و کارگردانی ابراهیم کاظمی و آهنگسازی و بیت خوانی سعدالله نصیری در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج از دیگر رویدادهای فرهنگی این استان در هفته گذشته بود.

نویسنده و کارگردان تئاتر کُردی میراحمد و قیغان اظهار داشت: نمایشنامه این نمایش برداشت آزادی از داستان میر احمد و قیغان نوشته محمد فیدا است.

ابراهیم کاظمی با اشاره به اینکه اصل داستان این نمایش رویدادی تاریخی است، افزود: موضوع این نمایش به قرن ۱۷ میلادی در روستای کُردنشین عراق برمی‌گردد که کدخدا با نقشه‌ای شوم تمام اقوام کاکه میر و کاکه شیخ و تمام زن و بچه و نزدیکان آنها را قتل عام می‌کند و تنها زن کاکه میر که حامله است، نجات پیدا می‌کند.

برپایی ۲ نمایشگاه گروهی نقاشی و عکاسی در شهرستان های کامیاران و سقز از دیگر رویدادهای فرهنگی این استان از ۳۰ آذر تا ۶ دی بود که نمایشگاه گروهی نقاشی و عکاسی هنرمندان کامیارانی برای اولین بار در این شهرستان برپا شد.

در این نمایشگاه ۳۰ اثر عکس و نقاشی از هنرمندان مظهر جوانمیری، سونیا باتمانی، هلیا غلامی و سمیرا رستمی در این نمایشگاه در معرض ازدید عموم قرار گرفت.

همچنین نمایشگاه گروهی نقاشی رنگ روغن ۶ هنرجوی جوان نقاش در نگارخانه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سقز گشایش یافته بود.

در این نمایشگاه ۳۰ تابلو از ۶ هنرجوی جوان طراحی شده بود و چنور حسینی، روژین توپچی، لعیا حسینی، مریم قادری، نیایش راثی و سیران خاکی هنرجویانی بودند که آخرین آثار خود را بروی بازدیدکنندگان به نمایش گذاشتند.

قسمت جدید (۲) مجموعه نمایشی طنز مانگ و ئه‌ستیره به عنوان نخستین فیلم کُردی هم طی هفته گذشته در سایت معتبر فیلم و سریال ایران (فیلیمو) و شبکه نمایش خانگی قرار گرفت.

نخستین مجموعه نمایشی طنز مانگ و ئه ستیره (ماه و ستاره) از کردستان به کارگردانی و تهیه کنندگی فریاد مجیدی آبادی از اوایل اسفند سال گذشته در شبکه نمایش خانگی عرضه شده و دومین قسمت این مجموعه هم به تازگی وارد شبکه نمایش خانگی شد.

 گشایش نمایشگاه  کشاورزی در کردستان

در هفته گذشته هشتمین  نمایشگاه صنایع و ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، شیلات، آبزیان و دامپزشکی کردستان روز چهارشنبه در محل دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی سنندج گشایش یافت.

 فعالان بخش کشاورزی ۹ استان کردستان، اصفهان، تهران، آذربایجان شرقی، چهار مهال بختیاری، خراسان رضوی، البرز، لرستان و همدان که در زمینه ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌های کشاورزی و دامی فعالیت دارند در این نمایشگاه گرد هم آمده‌اند.

هشتمین  نمایشگاه صنایع و ماشین‌آلات کشاورزی، نهاده‌ها، آبیاری، آبرسانی، دام، طیور، شیلات، آبزیان و دامپزشکی کردستان با رویکرد حمایت از تجارت کشاورزی، دامپروری و تولیدات آنها با حضور ۳۰ موسسه داخلی برپاست.

تجهیزات و ساخت سوله های مدرن مرغداری‌ها، خوراک دام و طیور از جمله تازه های این نمایشگاه بود که تولیدکنندگان محصولات خود را تا هفتم دی بدون واسطه به مصرف کنندگان عرضه می کنند.

انتصاب مدیر کل زندان‌های استان کردستان

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور هفته گذشته در حامی، مراد فتحی را به عنوان مدیرکل زندان های استان کردستان منصوب کرد. همچنین جابر عبدی سرپرست زندان های استان اردبیل شد.

فتحی جانشین اسحاق ابراهیمی شد که چندی پیش به عنوان مدیرکل زندان های استان فارس منصوب شده بود. فتحی پیش از این مدیرکل زندان های استان اردبیل بود.

دروازه‌بان وچان کردستان رکورد کلین شیت در ایران را شکست

شکست رکورد کلین شیت توسط دروازه‌بان وچان کردستان و کمک ۲ میلیارد ریالی به ورزش بانوان استان نیز از جمله خبرهای ورزشی کردستان در هفته گذشته بود که استاندار کردستان دیدارهای جداگانه اعضا و کادر فنی تیم وعده داد به تیم فوتبال بانوان وچان نماینده کردستان در لیگ برتر یک میلیارد ریال، تیم هیات بسکتبال بانوان و تیم کاراته بانوان هیات استان که در رقابت‌های لیگ برتر حضور دارند، هر یک ۵۰۰ میلیون ریال کمک مالی کند.

زهرا خواجوی دروازه‌بان تیم وچان کردستان نیز در رقابت های این فصل لیگ برتر فوتبال بانوان با بسته نگه داشتن دروازه اش در ۹۵۰ دقیقه رکورد کلین شیت در کشور را شکست.

او روز جمعه در دیدار پایانی تیمش در رقابت های نیم فصل برابر شهرداری بم قرار گرفت تا دقیقه ۵۰ دروازه خود را بسته نگه داشت تا رکورد مهمی در فوتبال زنان و مردان کشور به نام خود ثبت کند.

این بازی که در پایان با نتیجه ۳ بر ۲ به نفع شهرداری بم صدرنشین این رقابت ها تمام شد و تیم وچان نیز به نایب قهرمانی نیم فصل رسید رکورد برترین دروازه‌بان کشور را نصیب زهرا خواجوی کرد تا بالاتر از پیام نیازمند دروازه بان سپاهان اصفهان که با ۹۳۵ دقیقه رکوردار کیلن شیت در ایران بود،   قرار گیرد.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =