پیام رزمایش مشترک دریایی، ناتوانی آمریکا در انزوای ایران

نیویورک - ایرنا - تحلیلگر اندیشکده رَند واشنگتن به تلویزیون "پی بی اس" آمریکا گفت رزمایش مشترک دریایی ایران، چین و روسیه این پیام را به آمریکا داد که نمی توان ایران را منزوی کرد.

"آرین طباطبایی" روز شنبه در گفت‌وگویی با تلویزیون پی بی اس آمریکا افزود: آنچه ایران در اینجا سعی در دستیابی به آن دارد این است که به ایالات متحده نشان دهد که منزوی شدنی نیست. مقامات ایرانی می گویند پشتوانه روسیه و چین، دو ابرقدرت جهانی را داریم. بنابراین ما را نمی‌توانید منزوی کنید.

وی ادامه داد: روسیه و چین آشکارا تلاش می کنند دوباره قدرت خود را نشان دهند که نیرویی هستند که باید در منطقه به حساب آورده  شوند اما، در عین حال، آنها در تلاشند تا به رقبای ایران، یعنی عربستان سعودی و اسرائیل اطمینان دهند که نمی خواهند طرف کسی را بگیرند و علیه منافع اسرائیل یا سعودی قدم بردارند.

این تحلیلگر سیاسی اضافه کرد: همچنین، آنها تلاش می کنند تا اطمینان حاصل کنند که ایالات متحده این کار را عملی توهین آمیز نمی بیند. در همین حال، ایران در تلاش است تا بگوید  این قدرتها از ما حمایت می کنند و ما آنگونه که ایالات متحده ادعا می کند منزوی نیستیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر روسیه و چین در این رزمایش به ایالات متحده و جامعه بین الملل می گویند که آنها بازیگران اصلی منطقه هستند.

تحلیلگر اندیشکده رند با اشاره به سیاست های ضد ایرانی کاخ سفید گفت: ایالات متحده از توافق هسته ای در سال 2018 عقب نشینی کرد. و برای یک سال ، ایران واقعاً کاری نکرد. ایران  منتظر ماند و فرصت داد و با اروپایی ها مذاکره  کرد تا به این ترتیب هزینه‌های فشار حداکثری آمریکا را جبران کند.

طباطبایی در خصوص هدف اصلی ایران از رزمایش دریایی گفت: در مرکز همه این ها، کارزار فشار حداکثری و تحریم ها قرار دارد. بنابراین بخشی از آنچه حکومت ایران برای رسیدن به آن تلاش می کند، ایجاد اهرم فشار علیه ایالات متحده و افزایش هزینه کارزار فشار حداکثری است.

وی اظهار کرد: آنچه که ایران می خواهد انجام دهد و آنچه از اردیبهشت ماه سال جاری(اشاره به شروع گام های ایران در کاهش تعهدات برجامی) انجام داده، این است که در واقع نشان دهد می تواند خاری در چشم ایالات متحده فرو کند و این که هر اقدامی که ایالات متحده انجام می دهد، بدون پاسخ نخواهد بود. 

به گزارش ایرنا، رزمایش مشترک نیروهای دریایی ایران، روسیه و چین از روز جمعه به مدت چهار روز در شمال اقیانوس هند و دریای عمان برگزار می‌شود.

امیر دریادار دوم «غلامرضا طحانی»، معاون عملیات نیروی دریایی ارتش هدف از برگزاری این رزمایش را تحکیم امنیت و مبانی آن در منطقه برشمرد و اظهار داشت: این نخستین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی است که جمهوری اسلامی ایران رزمایش مرکبی با دو قدرت دریایی بزرگ جهان و در چنین سطحی برگزار می‌کند و قطعا کشورهایی که از نظر اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، دفاعی و امنیتی نزدیکی بیشتری با هم دارند، دست به دست هم می‌دهند تا برقراری امنیت و جمعی بودن آن میسر شود.

طحانی افزود: این رزمایش برابر برنامه‌های از پیش تعیین شده با حرکت یگان‌های شناوری سه کشور از بندر چابهار آغاز می‌شود و در شمال اقیانوس هند گسترش خواهد یافت.

وی اعلام کرد: برگزاری این رزمایش به معنای این است که روابط سه کشور ایران، روسیه و چین به سطح معناداری رسیده است و این روند در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =