نوبخت: دولت در خراسان جنوبی نماینده دلسوز و پای کار دارد

بیرجند - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: خوشحالم که دولت نماینده‌ای در این استان دارد که دلسوزانه کارها را دنبال می‌کند و برای جهش توسعه‌ای در استان به نیروی پای کار نیاز بود.

محمدباقر نوبخت جمعه شب در برنامه تلویزیونی زنده «گفتمان هفته» شبکه خاوران خراسان جنوبی افزود: استاندار خراسان جنوبی طی یک سال گذشته امور استان را مجدانه در سازمان برنامه و بودجه و دولت پیگیری کرده که اعتباراتی به استان اختصاص یابد تا اقدامات به موقع انجام شود که قابل تقدیر است.

وی گفت: با پیشنهاد استاندار با توجه به ظرفیت‌های این استان درخصوص احداث نیروگاه خورشیدی برای اشتغال جوانان اعلام موافقت شد و در این زمینه ۱۰ هزار واحد نیروگاه را برای سایر استان‌ها و با کمیته امداد و بسیج سازندگی توافق کردیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت: استاندار خراسان جنوبی در این سفر مجموعه‌ای از طرح‌های نیمه تمام استان را که با تخصیص اعتبارات می‌تواند تا پایان این دولت به بهره‌برداری برسد، تهیه کرده که برای اتمام طرح‌ها موافقت کردیم.

وی افزود: ما برای توسعه کشور یک برنامه میان مدت داریم که برنامه ششم توسعه آن برنامه را هدایت و راهبری می‌کند و علاوه بر برنامه توسعه‌ای که برای همه‌ استان‌های کشور داریم برای برخی استان‌ها که استعداد فراوانی دارند و به دلایل مختلف در سال‌های گذشته براساس استعدادشان فرصت در اختیارشان قرار نگرفته، یک برنامه تکمیلی و ویژه داریم که خراسان جنوبی جزو این استان‌ها است.

معاون رییس جمهوری گفت: برنامه ویژه‌ای برای خراسان جنوبی را یک بار با حضور دکتر روحانی در این استان در دولت یازدهم داشتیم که برای ۲۱ پروژه مبلغ ۲۷۱ میلیارد تومان تعهد شد و پرداخت دولت حدود ۶۲۶ میلیارد تومان بود که ۲۲۷ درصد بیش از تعهد برای استان پرداخت کردیم.

وی تصریح کرد: در این زمینه ۲ تا سه پروژه باقی مانده و ۱۱ پروژه به اتمام رسیده است.

نوبخت افزود: اسفندماه سال گذشته که به خراسان جنوبی سفر داشتم، ۹۷۰ میلیارد تومان برای ۲۶ پروژه از سوی دولت و رییس جمهوری تعیین شد که در استان سرمایه‌گذاری شود و از این مبلغ ۴۷۰ میلیارد تومان سهم سال جاری بود که از این مقدار ۲۹۰ میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده و بقیه هم تا قبل از پایان امسال پرداخت می‌شود.

وی همچنین گفت: همه جوانانی که در شهر ساکن هستند اگر برای بازگشت به روستاها عزم کنند، آمادگی داریم در روستاها برای آنان مسکن و اشتغال را ایجاد کنیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه خراسان جنوبی استانی پرفرهنگ و با سابقه دیرینه است که دانشمندان بزرگی دارد اضافه کرد: با مدیرکل صدا و سیمای خراسان جنوبی توافق کردیم که پشتیبانی مالی کنیم و با یاری دولت در این استان یک سریال ملی از مشاهیر و شخصیت‌های این استان داشته باشید.

وی همچنین گفت: آمادگی دارم در ماه‌های آتی برای افتتاح فاز دوم مسکن محرومان به استان خراسان جنوبی سفر کنم.

نوبخت در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت: راه آهن پروژه بزرگی است که در این استان تحولی ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: قرار است بیرجند را به شبکه ریلی سراسری وصل کنیم و طرحی که مدنظر ما است از بندر اقیانوسی چابهار در شرق کشور شروع می‌شود.

وی گفت: بند چابهار تنها بندری در کشور است که به اقیانوس هند وصل می‌شود و ما می‌خواهیم بندر چابهار را به بیرجند و سپس مناطق دیگر وصل کنیم.

نوبخت افزود: برای این کار ابتدا باید چابهار را به زاهدان وصل کنیم و این عملیات که حدود بیش از ۵۴۰ کیلومتر است الان در حال انجام است و برای آن ۳۰۰ میلیون یورو توانستیم از صندوق تسهیلات بگیریم و قرارگاه سازندگی مسئولیت اجرا را برعهده دارد.

وی گفت: بندر اقیانوسی چابهار تنها بندری است که تحریم نیست که به نفع ما است و  در نظر داریم این بندر را به زاهدان، کرمان، طبس و بیرجند وصل کنیم و برنامه ما برای این کار این است که بتوانیم بیرجند را به شبکه سراسری تا مسیر یونسی گناباد مرتبط و از آن طرف به مشهد و سرخس متصل کنیم که با این کار نه تنها بیرجند به شبکه سراسری وصل می‌شود بلکه به شبکه بین المللی نیز وصل خواهد شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه عنوان کرد: سیاست ما در کشور این است که شبکه ریلی را گسترش دهیم و طی سال‌های گذشته برنامه ما این بوده استان‌هایی که به شبکه ریلی وصل نیستند را به شبکه ریلی وصل کنیم و در این جهت همدان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و گیلان را به شبکه سراسری وصل کردیم.

وی اظهار داشت: بیرجند نیز جزو اولویت ما در زمینه راه آهن است و بخش فایناسی برای آن در نظر داریم که تامین مالی صورت بگیرد و با تمام توان تلاش می‌کنیم این افتخار برای دولت تدبیر و امید باشد که خراسان جنوبی به شبکه سراسری وصل شود.

وی درخصوص اتصال راه آهن فردوس به شبکه ریلی هم گفت: یکی دو نقطه دیگر است که به صورت آنتنی می‌توانیم به شبکه ریلی وصل کنیم و استاندار خراسان جنوبی پیگیر این موضوع است.

نوبخت گفت: مردم خراسان جنوبی از نظر تدین، سختکوشی و انسانیت در کشور شهره هستند و ما تلاش می‌کنیم خدمات شایسته مردم را با منابع موجود ارایه کنیم.

فاز اول ساخت مسکن نیازمندان در استان خراسان جنوبی شامل ۲ هزار واحد مسکن روستایی با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان برنامه و بودجه در این استان به بهره‌برداری رسید. 

محمدباقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه اسفند سال گذشته به خراسان جنوبی سفر کرد و این سفر منجر به تصویب سند توسعه میان مدت استان شد که یکی از اهداف سفر امروز نوبخت، بررسی میزان پیشرفت برنامه‌های توسعه استان و پیگیری مصوبات سفر قبلی بود.

 کلنگ اولین واحد از ۱۰ هزار واحد مسکن محرومان خراسان جنوبی ۲۰ اسفند پارسال با حضور نوبخت در روستای «هج و نج» از توابع شهرستان بیرجند به زمین زده شد و ۱۰ ماه پس از آن سفر واحدهای مسکونی این روستا همراه با طرح هادی آن با حضور مجدد وی در این روستا به بهره‌برداری رسید.

رییس سازمان برنامه و بودجه همچنین از روند اجرای پروژه راه آهن بیرجند که ۱۵ مهر امسال کلنگ زنی شد، بازدید کرد.

خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند ۱۱ شهرستان دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =