مجلس یادبود آیت‌الله موسوی خلخالی در خلخال برگزار شد

اردبیل _ایرنا _ مجلس یادبود و گرامیداشت عالم ربانی و مجاهد نستوه آیت‌الله سیدمحمد مهدی موسوی خلخالی روز جمعه در خلخال برگزار شد.

در این مراسم که با حضور مسوولان اجرایی، نظامی،انتظامی و قضایی و همچنین جمع کثیری از اهالی مومن خلخال در محل مصلای آیت‌الله خامنه‌ای این شهر برگزار شد، حاضران با قرائت قرآن و مداحی برای این مرحوم از خداوند متعال طلب آمرزش کردند.

حجت‌الاسلام احمد شاد ، رییس اداره تبلیغات اسلامی خلخال در این مراسم با ارائه مطالبی در خصوص خدمات ارزنده وارزشمند آیت‌الله موسوی خلخالی به دین اسلام در زمان قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اگفت: این مجاهد ربانی در سال ۱۳۰۴ چشم به جهان گشوده و در سال ۱۳۲۰ عازم  شهر نجف عراق  شد و ۱۸ سال در این شهر مذهبی در خدمت اسلام و مسلمین بود و همچنین ایشان ۴۵ سال در تهران خدمات ارزنده‌ای به جهان اسلام کرد و پس از آن نیز از سال ۸۵ در ترویج دین در مشهد مقدس و توسعه حوزه‌های علمیه نقش اساسی داشت.

وی افزود: علمای دین مرزدارانی هستند که بر مرزهای اعتقادی و فقه جامعه در برابر شیطان به مرزداری می‌پردازند و آیت‌الله موسوی خلخالی نیز از آن دسته علمایی بود که زحمات زیادی برای تبلیغ و تبیین دین به ویژه فقه و اصول شیعه متحمل شد.

او اظهارداشت: دشمن به خوبی جایگاه عالم دینی را شناخته و چون صدها بار در طول تاریخ از علمای دینی ضربه خورده و طی فرآیند آگاه‌سازی مردم توسط علما، سیاست آنها ناقص مانده و به هدف نرسیده است، لذا صدها رسانه علیه علما تاسیس کردند.

وی افزود: آیت‌الله سیدمحمد مهدی خلخالی از اساتید برجسته فقه و اصول حوزه علمیه مشهد مقدس و از شاگردان مبرز آیت الله العظمی خویی بودند، ایشان مباحث اصولی و فقهی آیت الله خویی را به رشته تحریر در آورده‌اند و کتاب‌های مختلفی از جمله کتاب فقه‌الشیعه و حاکمیت در اسلام را تالیف کردند.

او گفت: ایشان با ‌آیت‌الله شهید شیخ مرتضی بروجردی و با بزرگانی چون حضرات آیات سیستانی، وحید خراسانی، میرزا علی فلسفی، میرزا جواد تبریزی، شهید صدر و سیدعلی شاهرودی هم دوره و هم درس بوده‌اند.

آیت‌الله حاج سیدمحمد مهدی موسوی خلخالی از اساتید فقه و اصول حوزه علمیه مشهد شامگاه شنبه ۳۰ آذرماه در سن ۹۵ سالگی در مشهد مقدس به دیار ابدی شتافت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =