مرکز تحقیقاتی گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی ایلام واحد برتر کشور شد

ایلام - ایرنا - مرکز تحقیقاتی و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری جهاد دانشگاهی واحد ایلام واحد برتر کشور شد و در آیینی با حضور سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهوری از رییس این واحد تقدیر شد.

رییس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام در خصوص این موفقیت، اظهار کرد: مجتمع تحقیقات و فناوری گیاهان دارویی گرمسیری اولین مجتمع در زمینه گیاهان گرمسیری در کشور  است.

سید غلامرضا حسینی افزود: این مجتمع که در مساحتی ۳۵ هکتار راه‌اندازی شده و مرکزی تحقیقاتی، تجاری و پژوهشی است و به نوعی یک زیست‌بوم محسوب می‌شود.

 عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی یادآور شد: هدف از احداث این مجتمع تغییر الگوی کشت کاشت گیاهان زراعی و باغی مقاوم به شرایط گرمسیری است.

وی از دیگر اهداف ایجاد این مجتمع را راه‌اندازی و ایجاد باغ گیاهان گرمسیری، شناسایی و ارزیابی گونه‌های ارزشمند گیاهان دارویی، تولید نشاء و قلمه گیاهان دارویی، اهلی سازی و جلوگیری از انقراض گونه‌های بومی، بهینه‌سازی کشت و تولید گیاهان دارویی به منظور استخراج ماده موثره عنوان کرد.

رییس جهاد دانشگاهی واحد استان ایلام گفت: بهینه‌سازی مصرف آب با روش‌های مختلف در این مجتمع مد نظر است و در این راستا ۲۱ هکتار از اراضی تحت پوشش آبیاری نوین سنترپیوت و مابقی به روش آبیاری نوارتیپ و بارانی خواهد بود.

حسینی تاکید کرد: این مجتمع در راستای حفظ منابع آبی، افزایش سود کشاورزان، ایجاد صنایع تکمیلی و تبدیلی، فروش و حتی صادرات گیاهان دارویی فعالیت می‌کند.

وی افزود: راه اندازی این مجتمع فرصت‌های شغلی مناسبی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد می کند و به تثبیت جمعیت روستایی در شهرستان دهلران و مخصوصا بخش موسیان و دهستان‌های این بخش کمک خواهد کرد.

وی تصریح کرد: فعالیت این مجتمع در فاز اول با تمرکز بر کشت گونه‌های دارویی چای ترش، کینوا، آلوئه ورا و گیاهان زراعی آغاز می‌شود و در آینده بسته به نیاز بازار در کشت، تولید و فرآوری گیاهان دارویی استان تنوع ایجاد خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha