نمایش پنج دهه فعالیت کاری پروانه اعتمادی

تهران-ایرنا- پنج دهه فعالیت کاری پروانه اعتمادی شامل چاپ دستی و کلاژ با هدف نمایش در گالری طراحان آزاد توسط علی بختیاری گردآوری شده است.

اعتمادی از شاگردان جلال آل احمد و بهمن محصص است و از طریق آل احمد دبیر دوران دبیرستانش به بهمن محصص معرفی می شود و به گفته خودش سلیقه اش را از بهمن محصص گرفته و جسارتش را از جلال آل احمد.

آثار پروانه اعتمادی همواره مورد توجه خریداران آثار هنری و مجموعه داران است. پنج تابلو از این هنرمند تاکنون در دوره های مختلف حراج تهران عرضه و فروخته شده است که از آن جمله می توان به فروش ۲ اثر او در حراج دی ماه  سال ۱۳۹۶ اشاره کرد.

پروانه اعتمادی، در طول بیش از پنج دهه فعالیت کاری خود، همواره به اکتشاف و چالش در مادّیت مواد آثارش حساسیت بالایی نشان داده است؛ از صلبیت زمینه‌ی نقاشی روی سیمان به بازنمایی کمینه‌ی اشیاء روی بافت زبر و متخلخل پاستل رسید و از پی آن، ظرافت ضربه‌های ظریف و مستحکم مدادرنگی را با سفیدی و لختی کاغذ هم‌نشین ساخت؛ و این ظرافت را با قطعه‌قطعه‌کردن این بافت‌ها به کلاژهای مشهورش بدل ساخت؛ انیمیشن ساخت و طراحی چیدمان و چاپ هنری و کتاب دستی را آزمود.
در مجموعه‌ی اخیر، اما اعتمادی ساده‌ترین سطوح کاغذ رنگی را در یک برهم‌نشینی به ترکیب‌بندی‌های منحصربه‌فرد خود تبدیل کرده است؛ کاغذها گاه با دست پاره شده‌اند و ابزار ابتدایی‌ای چون قیچی و چسب و مقوای زمینه، زمختی پارگی‌ها را در روند میزانسن او بدل به لطافت‌های مناظر و دورنماها ساخته‌اند. 

پروانه اعتمادی در این مجموعه، بار دیگر به موضوع همواره‌دلخواهش، طبیعت بی‌جان، پرداخته و با خلق اتمسفری تازه در بیان مفهوم «حضور» و «عدم حضور»، دورنماهایی از مناظر تجریدی را تولید کرده که با حذف وسواس‌گونه‌ی او از همه‌ی اجزاء و حواشی اشیاء، روحیه‌ی آن‌ها را بازنمایی می‌کنند.


مجموعه‌ی اخیر سریگرافی‌های او، نگاهی مجدد به برخی آثار متقدم‌تر پروانه اعتمادی هستند که با نگاه امروزی هنرمند، ترکیب‌بندی و ترکیب رنگی آن‌ها مورد بازبینی قرار گرفته و توسط پروژه‌ی «ای.بی.بوکنس» منتشر شده‌اند.

نمایشگاه انفرادی چاپ دستی و کلاژ پروانه اعتمادی عصر جمعه ۶ دی ۱۳۹۸ تا سه شنبه ۱۷ دی در  گالری طراحان آزاد به نشانی خیابان ولیعصر (عج)، خیابان فتحی شقاقی، میدان سلماس، پلاک ۵ میزبان علاقه مندان است

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =