۱۷ سمن آذربایجان‌غربی شناسه ملی دریافت می‌کند

ارومیه- ایرنا- مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: با موافقت اعضای شورای توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم‌نهاد استان ۱۷ سازمان مردم نهاد فعال و دارای مجوز از اداره‌کل ورزش و جوانان شناسه ملی دریافت می‌کند.

هادی طباطبایی روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان‌غربی، رییس این شورا و اداره‌کل فرهنگی اجتماعی استانداری استان نیز دبیر شوراست که با همراهی اعضای شورا تصمیم‌ لازم برای صدور شناسنامه ملی به این سمن‌ها اتخاذ شد. 

وی با اشاره به اینکه این سازمان‌ها مجوز خود را از سازمان ورزش و جوانان گرفته‌اند و در آذربایجان‌غربی مشغول فعالیت هستند، اضافه کرد: مجوز سازمان‌های مردم نهاد بسته به نوع فعالیت آنها در سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه صادر می‌شود و با صدور شناسه ملی از سوی وزارت کشور فعالیت آنها تسهیل می‌شود. 

وی ادامه داد: این سازمان‌ها با دریافت شناسه ملی به شخصیت حقوقی تبدیل می‌شوند و برای انجام فعالیت‌های حقوقی خود همچون کارهای بانکی، عقد قرارداد و تفاهم‌نامه با نهادهای دیگر، پروانه خواهند داشت.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: با این شناسه ملی سازمان‌های مردم نهاد حوزه جوانان می‌توانند مانند سایر سازمان‌های مردم نهاد در سایر دستگاه‌ها به فعالیت خود ادامه دهند.

طباطبایی افزود: شناسه ملی یکی از نیازهای اولیه سازمان‌های مردم نهاد جوانان است و فعالیت آن‌ها را سرعت می‌بخشد.

وی با اشاره اهمیت توجه به سازمان‌های مردم نهاد، تاکید کرد: توجه به سازمان‌های مردم نهاد موجب توسعه و گسترش مشارکت‌های اجتماعی می‌شود. 

بعد از آغاز فرایند اخذ شناسه سازمان‌های مردم نهاد، این تشکل‌ها می‌توانند به «اداره ثبت شرکت‌های غیرتجاری» مراجعه کنند و بعد از ثبت رسمی، شناسه خودشان را دریافت کنند، همزمان با ثبت این شناسه تشکل‌ها هویت حقوقی پیدا می‌کنند و امکان تفاهم و همکاری آن‌ها با سایر دستگاه‌ها تسهیل می‌شود.

در حال حاضر ۶۰۰ سازمان مردم‌نهاد در آذربایجان‌غربی ثبت شده که ٨٠ مورد از این تعداد مجوز خود را از اداره‌کل ورزش و جوانان استان دریافت کرده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =