آیت‌الله مکارم شیرازی: جدایی مراجع و حوزه از قرآن ممکن نیست

قم – ایرنا – آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در پیامی به همایش «حوزه‌های علمیه، مرجعیت و قرآن کریم» گفت: برخلاف آنچه دشمنان ما تبلیغ می‌کنند؛ رابطه مراجع بزرگوار، علمای شیعه و حوزه‌های علمیه با قرآن مجید آن‌قدر نزدیک بوده و هست که جدایی آن‌ها از هم ممکن نیست.

در این پیام که روز پنجشنبه، توسط نماینده دفتر این مرجع تقلید در همایش مذکور در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم قرائت شد، آمده است: تفاسیر مهمی که علمای شیعه بر قرآن نوشته‌اند و کتاب‌هایی همچون آیات‌الاحکام که در فقه شیعه جایگاه مهمی دارد و دروس متعددی که در حوزه‌های علمیه به‌عنوان درس تفسیر همواره برقرار است، بهترین شاهدان بر این مدعاست.

این پیام حاکی است: ولی از باب روشنگری و خبررسانی صحیح بر دروغ‌ها و تهمت‌های دشمنان لازم است، هرسال این همایش به‌عنوان یکی از بزرگان شیعه تشکیل و تکرار شود تا حقیقت امر روشن و خلاف‌گویی‌ها فاش گردد.

در این پیام افزوده‌شده است: امسال این همایش ارزشمند به نام مرحوم آیت‌الله‌العظمی فاضل لنکرانی، تشکیل یافته تا دیدگاه‌های علوم قرآنی ایشان موردبررسی و استفاده قرار گیرد و این سنت حسنه، سال‌های آینده هم به نام علمای بزرگ دیگر شیعه تکرار گردد و به‌خصوص نسل جوان طلاب به اهمیت این امر واقف گردند.

در پایان این پیام آمده است: این‌جانب بار دیگر لازم می‌دانم که از تمامی کسانی که به فکر تشکیل چنین همایش مفید و موثری افتاده‌اند و برای پیاده کردن آن زحمت‌کشیده‌اند، تشکر وافر بنمایم.

آیات علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، سید هاشم حسینی بوشهری دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، رضا استادی از استادان برجسته حوزه علمیه، محمدجواد فاضل لنکرانی رئیس مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) و جمعی از فضلا، استادان، پژوهشگران و طلاب حوزه علمیه و محققان علوم قرآنی و مسئولان استان قم در این همایش حضور داشتند.

در این همایش از ۱۲ جلد کتاب رونمایی شد، سخنرانی آیات رضا استادی و محمدجواد فاضل لنکرانی از استادان برجسته حوزه علمیه و ارائه چند مقاله برتر از دیگر برنامه‌های امروز صبح این همایش بود.

در حاشیه این همایش، نمایشگاه کتابی از آثار علمی مرحوم آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی از مراجع فقید جهان تشیع و نیز آثار مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) در معرض دید عموم قرارگرفته است.  

در عصر امروز، پنل‌های تخصصی با عنوان‌های «ظاهر و باطن، محکم و متشابه»، «اصول، مبانی و قواعد و تفسیر»، «اعجاز قرآن»، «جمع قرآن و قرائات» و «تحریف ناپذیری قرآن» با حضور استادان و پژوهشگران علوم قرآنی در محل همایش مذکور برگزار می‌شود.

آیین اختتامیه این همایش با سخنرانی آیت‌الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه، ساعت ۱۸ امروز در سالن اجتماعات مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم واقع در میدان معلم برگزار و در آن از صاحبان مقاله‌های برتر تجلیل می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =