۵ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۳۳
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83609152
۰ نفر

برچسب‌ها

درگیری‌های‌ مرزی میان پاکستان و هند بالا گرفت

اسلام آباد - ایرنا - تبادل آتش میان مرزبانان پاکستان و هند در امتداد خط کنترل مرزی کشمیر طی ۳۶ ساعت گذشته بالا گرفت و گزارش‌ها حاکی از جان باختن دو نظامی پاکستانی در روز پنجشنبه است.

رسانه های پاکستانی اعلام کردند، مناطق مسکونی در نزدیکی خط کنترل مرزی در داخل پاکستان هدف آتشباری نیروهای هند قرار گرفت.

ارتش پاکستان نیز همزمان اعلام کرد: درپی حملات خمپاره ای و تیراندازی نیروهای هند دو نظامی پاکستان کشته شدند.

علاوه بر این ارتش پاکستان مدعی شد که نیروهای این کشور در اقدامی تلافی جویانه مواضع مرزبانان هندی را هدف قرار دادند که طی آن سه نظامی هندی کشته شدند.

وزیر امور خارجه پاکستان امروز در بیانیه ای آتشباری مرزبانان هندی را محکوم کرد و آنچه که تلاش دهلی نو برای منحرف کردن اعتراض های جدی به لایحه شهروندی هند خواند، را دلیل درگیری های مرزی میان دو کشور توصیف کرد.

تنش ها میان پاکستان و هند به عنوان رقیبان سنتی در جنوب آسیا، که با تصمیم دهلی نو برای لغو امتیازات ویژه منطقه جامو و کشمیر، تشدید شده بود، در روزهای اخیر با تصویب لایحه شهروندی در هند که اسلامآباد آن را مغایر با قوانین بین المللی و خطری برای تشدید بحران پناهجویان می داند، وارد مرحله جدیدی شده است.

حدود ۱۴۴ روز پیش دولت هند از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسائل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

گزارش رسانه های پاکستان حاکی از نگرانی مقام های سیاسی و نظامی این کشور نسبت به هرگونه وقوع رخداد ناگوار میان پاکستان و هند در نوار مشترک مرزی است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =