احیای تاریخ مفاخر کرمان، انگیزه‌ای مضاعف برای آیندگان ایجاد می‌کند

کرمان - ایرنا - استاندار کرمان گفت: احیای تاریخ مفاخر و توجه به سابقه علمی این استان می‌تواند انگیزه ای مضاعف برای مفاخر آینده باشد که اقدامی نیکو و پسندیده و به نفع مردم و جامعه است.

محمدجواد فدایی روز پنجشنبه در نشست سیاست گذاری همایش ناظم الاطباء در کرمان افزود: ابتکار این همایش در چارچوب ابلاغیه های دولت و به نفع مردم کرمان است و امیدواریم مفید و مورد استفاده جامعه قرار گیرد.

وی با بیان اینکه برخی منتقدان همواره در برنامه‌ها وجود دارند اظهار داشت: دستگاه ها باید علاوه بر انجام وظیفه قانونی خود، صلاح مردم، نظام و جامعه را در نظر بگیرند و ضمن توجه به انتقادات، برخی اظهار نظرها نباید مانع فعالیت ما شوند.

استاندار کرمان ضمن تقدیر و تشکر از فعالیت کمیته‌های علمی و اجرایی همایش ناظم الاطباء کرانی افزود: عملکرد مدیران زوایای مثبت و منفی دارد که در این راستا با آنان برخورد و یا تقدیر می شوند.

میرزا علی‌اکبر خان نفیسی مشهور و ملقب به ناظم‌الاطباء کرمانی (تولد ۱۷ ربیع‌الثانی ۱۲۶۳هجری قمری برابر با ۱۵ فروردین ماه ۱۲۲۶ (خورشیدی) در کرمان، درگذشت ۲۶ ذی‌القعده ۱۳۴۲ (قمری) برابر با ۸ تیر ماه ماه سال ۱۳۰۳ خورشیدی در تهران) پزشک، ادیب و دانشمند ایرانی و از برجسته‌ترین پزشکان ایرانی اواخر عهد قاجار محسوب می‌شود. وی پزشک مخصوص دربار مظفرالدین شاه و مؤثر در امضای فرمان مشروطیت بوده‌است.

وی در تأسیس چند مریضخانه به سبک اروپایی در تهران و مشهد و… نقش اصلی داشته و از بنیان‌گذاران نخستین مجلس حفظ‌الصحة در تاریخ ایران به‌شمار می‌آید.

تألیفات پزشکی وی متعدد بوده و در زمینه‌های غیرپزشکی نیز شاخص‌ترین اثر او فرهنگ لغت بزرگ و چهارجلدی است که با عنوان فرهنگ ناظم‌الاطبا مشهور است.

همایش بزرگداشت ناظم الاطباء کرمانی در 14دیماه جاری با حضور برخی شخصیت های علمی و پزشکی کشور در دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =