۵ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 1235
کد خبر: 83609098
۰ نفر

برچسب‌ها

آمریکا ۱۲۳ میلیون دلار بودجه نظامی برای گرجستان اختصاص داد

  باکو – ایرنا- آمریکا در قالب قانون بودجه نظامی سال ۲۰۲۰  میلادی ۱۲۳ میلیون دلار برای گرجستان اختصاص داد.

 به گزارش امروز (پنجشنبه) پایگاه خبری "نیوز گئورگیا" به نقل از وزارت امور خارجه گرجستان،  این مبلغ اختصاص یافته بالاترین شاخص در تاریخ روابط گرجستان و آمریکا می باشد.  

  قانون بودجه نظامی آمریکا  ۳۰  آذر ماه گذشته توسط دونالد ترامپ رییس جمهوری این کشور امضا و برای اجرا ابلاغ شد.  

  بودجه نظامی آمریکا برای سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۳۸ میلیارد دلار بوده و ۶۵۸  میلیار دلار از آن برای برنامه های امنیت ملی وزارتخانه های دفاع و انرژی و ۷۱.۵ میلیارد دلار نیز برای عملیات خارجی این کشور اختصاص یافته است.

  مجلس نمایندگان کنگره آمریکا ۲۳ اکتبر (اول آبان ماه) گذشته با تصویب قانون کمک به گرجستان بار دیگر حمایت از حق حاکمیت و تمامیت ارضی این کشور را اعلام کرد.  

  بنا به این گزارش، در قانون مربوط به دفاع ملی آمریکا نیز اولویت های بودجه وزارت دفاع این کشور انعکاس یافته و در آن گرجستان شریک مهم آمریکا عنوان و اضافه شده است: گرجستان بارها پایبندی خود به پیشبرد منافع مشترک دو کشور را از جمله از طریق مشارکت نظامیان گرجی در ماموریت های ناتو،  به نمایش گذاشته است.

 در این قانون همچنین آمده است، برنامه های آمریکا برای تامین امنیت در اروپا به گرجستان امکان می دهد تا همکاری های تنگاتنگ با ایالات متحده و ناتو داشته و موجب تقویت قدرت نظامی این کشور شود.

  گرجستان و آمریکا همکاری های نظامی را در قالب سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو)  و بر مبنای روابط دوجانبه ادامه می دهند.  

دو کشور گرجستان و آمریکا در سال ۲۰۱۶ میلادی تفاهمنامه تقویت همکاری نظامی و امنیتی با هم امضا کردند که در قالب آن آمریکا مرکز آموزش نظامی در پایگاه وازیانی گرجستان در حومه تفلیس راه اندازی کرد.  

  روسیه بارها درباره پی آمدهای نامطلوب همکاری های نظامی گرجستان با آمریکا و بخصوص با ناتو هشدار داده است.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =