بارش برف و مه غلیظ پدیده غالب در جاده‌های برون شهری کردستان است

سنندج - ایرنا - رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان گفت: بارش برف و کاهش دید تا عمق ۱۵ متری بدلیل مه غلیظ پدیده غالب در بیشتر جاده‌های برون شهری استان بویژه گردنه‌ها، مناطق مرتفع و کوهستانی است.

دانش زندی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یا بیان اینکه بارش‌ها در استان از شب گذشته شروع شده است، اظهار داشت: این بارندگی‌ها در محورهای مریوان - سقز حدفاصل گردنه توت سرخان، سنندج - کامیاران گردنه مروارید و سرچی، سروآباد - اورامان محدوده گردنه ژالانه به صورت برف و در محورهای سنندج - دهگلان - قروه، سنندج - مریوان و  سقز - بانه بارش خفیف گزارش شده است.

وی افزود: محورهای منتهی به شهرستان کامیاران نیز شاهد مه گرفتگی و کاهش دید است که بیشترین میزان آن در در گردنه مروارید گزارش شده که دید افقی رانندگان را به کمتر از ۱۵ متر رسانده ضمن اینکه در محورهای کامیاران به روانسر و کامیاران به سنقر نیز این پدیده باعث کاهش دید شده است.

 رییس مرکز مدیریت راه‌های اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان با اشاره به اینکه بخاطر بارش ها تمام این محورها لغزنده است، اضافه کرد: راهداران اکنون در محورها مستقر و مشغول برف روبی، نمک پاشی و امداد رسانی به مسافران هستند.

پلیس راه فرماندهی انتظامی کردستان نیز اعلام کرد با توجه به  استقرار سامانه بارشی در آسمان استان و بارش برف در جاده های برون شهری رانندگان ضمن همراه داشتن تجهیزات سفر زمستانی از جمله زنجیر چرخ، با احتیاط و رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی در این مسیرها تردد کنند تا شاهد وقوع حوادث ناگوار نباشیم.

طرح زمستانی راهداری از ۲۰ آبان در سراسر کشور شروع ‌شد اما در کردستان به علت برفگیر بودن و داشتن گردنه‌های متعدد این طرح به صورت غیر رسمی حدود یک ماه زودتر از موعد آغاز ‌شده است.

راهداران در قالب طرح‌های مختلف زمستانه، نوروزی و تابستانی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کیلومتر از راه های استان را شامل یک هزار و ۹۰۰ کیلومتر در مسیرهای بین شهری و ۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر در راه روستایی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

استان کردستان دارای ۳۸ گردنه در مسیرهای بین شهری و ۶۶ گردنه در مسیرهای روستایی دارد که در اکثر مواقع شاهد یخبندان و برف و بوران است.

طول راه های تحت پوشش راهداران این استان در مسیرهای بین شهری یک هزار و ۸۹۰ کیلومتر و راه های در مسیرهای روستایی نیز ۶ هزار و ۱۹۰ کیلومتر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =