۴ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۱۵
کد خبرنگار: 863
کد خبر: 83608786
۰ نفر

برچسب‌ها

تبریک تلفنی ظریف به نخست وزیر و وزیر خارجه کویت

تهران- ایرنا- محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه در تماس‌های تلفنی جداگانه با شیخ صباح الخالد الصباح نخست وزیر و شیخ احمد ناصر المحمد الصباح وزیر امور خارجه کویت انتصاب آنان در سمت‌های جدید را تبریک گفت.

به گزارش چهارشنبه شب اداره کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، ظریف در این تماس‌های تلفنی همچنین درخصوص روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و پویش صلح هرمز با نخست وزیر و همتای کویتی خود گفت وگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایرنا، دولت جدید کویت که سه پست وزارتی آن به زنان رسیده است، روز سه شنبه ۲۶ آذرماه به ریاست "صباح الخالد الحمد المبارک الصباح" به عنوان نخست وزیر تشکیل شد و با حضور امیر این کشور سوگند یاد کرد.

بر اساس این حکم "احمد منصور الاحمد الصباح" معاون نخست وزیر و وزیر دفاع، "احمد ناصر المحمد الصباح" وزیر امور خارجه و "خالد علی محمد الفاضل" وزیر نفت، برق و آب تعیین شده است.

در کابینه جدید کویت سه زن نیز حضور دارد؛ "غدیر اسیری" به عنوان وزیر امور اجتماعی، "مریم عقیل" در منصب وزیر اقتصاد تعیین شده و "رنا فارس" نیز ریاست وزارت امور عمومی و وزارت مسکن را به عهده گرفته است.

"شیخ جابر المبارک" نخست وزیر سابق کویت اواخر آبان ماه استعفای دولت این کشور را به امیر کویت تقدیم کرد.

 سخنگوی دولت این کشور اعلام کرد که نخست وزیر برای تسهیل روند تغییرات در کابینه، استعفای دولت خود را تقدیم امیر کویت کرد اما شیخ "ناصر صباح الاحمد الصباح" وزیر دفاع دولت مستعفی کویت، دلیل اصلی استعفای دولت را تخلفات و سوء استفاده مالی در صندوق مالی ارتش اعلام کرد.

امیر کویت با صدور حکمی شیخ "صباح الخالد" وزیر خارجه پیشین این کشور را مامور تشکیل کابینه کرد.

استعفای دولت کویت در شرایطی صورت گرفت که نیمه آبان ماه شماری از شهروندان این کشور با تجمع در یکی از میدان‌های شهر کویت، خواستار مقابله با فساد و حل و فصل مشکل افراد فاقد تابعیت شدند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =