ناتو در تدارک تمرین نظامی برای مقابله با روسیه

تهران – ایرنا – یک نشریه آلمانی در گزارشی نوشت که نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، با هدف کسب آمادگی برای مقابله با تحرکات احتمالی روسیه، در تدارک انجام تمرین تهاجم نظامی است.

به گزارش روز چهارشنبه روزنامه آلمانی «یونگه ولت»، این مشق نظامی ناتو تحت عنوان «مدافع اروپا – ۲۰۲۰»، نشانه ای از انتقال گسترده نیروهای آمریکایی به قاره اروپا در ۲۵ سال گذشته است.

روابط ناتو و مسکو با الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ و متعاقب آن ادعای حمایت مسکو از جدایی طلبان در شرق اوکراین متشنج شد. روابط دو طرف همچنین تحت تاثیر مسائل دیگری از جمله پایان توافق منع گسترش توانایی های هسته ای آمریکا و روسیه در سال جاری بوده است.  

در گزارش این نشریه آلمانی عنوان شده که برنامه رزمایش نظامی ناتو در ابتدا منوط به استقرار نیروهای آمریکایی از طریق اقیانوس اطلس در غرب اروپاست و این نیروها از آنجا به لهستان و کشورهای حوزه بالتیک منتقل می شوند. نیروهای آمریکایی در نهایت در کشورهای یاد شده و در مجاورت مرز روسیه استقرار می یابند.

براساس این گزارش، ‌ این رزمایش، ‌ در اصل رزمایش نیروهای آمریکایی است و اعضای ناتو خود را برای تهاجم در صورت جنگ با روسیه آماده می کنند.

اولین مرحله از این رزمایش در ماه فوریه (بهمن ماه) پس از پایان فصل تعطیلات کریسمس با شرکت بیش از ۱۸ کشور عضو ناتو از جمله آلمان برگزار می شود.

گفته می شود در ماه اکتبر (مهر ماه) یک سری تمرین های رزمی مخفیانه از سوی متحدان ناتو در آلمان انجام شده است. زمان برگزاری این رزمایش ها دو ماه پس از فروپاشی پیمان «منع موشک های هسته ای میان برد» بین روسیه و آمریکا که به خروج واشنگتن از این معاهده انجامید، ‌ بوده است.

به گزارش نشریه آلمانی «کرونن زایتونگ»، در این رزمایش ها، پرسنل نظامی از هواپیماهای جنگی با قابلیت تجهیز به سلاح هسته ای در صورت وقوع جنگ استفاده کرده اند.

پیمان منع موشک های هسته ای میان برد که در سال ۱۹۸۷ بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی منعقد شد، ‌ دو کشور را به برچیدن و توقف دائمی تولید موشک های کروز و بالستیک پرتاب از زمین با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر، ‌ ملزم کرد.۹۱۰۹

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =