۴ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۱۴
کد خبرنگار: 795
کد خبر: 83608383
۰ نفر

برچسب‌ها

دفاع اردوغان از نقش ترکیه در لیبی

تهران - ایرنا - روزنامه انگلیسی زبان "احوال" ترکیه گزارش داد که رجب طیب اردوغان رییس جمهوری این کشور برای انجام رایزنی برای بحران لیبی سرزده وارد تونس شده و در اظهاراتی، بعد از دیدار با رییس جمهور این کشور ، از سیاست های کشورش در قبال لیبی دفاع کرد.

براساس این گزارش، وی امروز در سفری از قبل اعلام نشده وارد تونس شد و با قیس سعید، رییس جمهوری این کشور در باره موضوعات دوجانبه و منطقه ای گفت وگو کرد.

 سفر غیرمنتظره رییس جمهوری ترکیه به تونس درست زمانی انجام می شود که او طی روزهای اخیر با برخی انتقادات بین المللی بر سر عقد یک توافق نامه جدید میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی برای گسترش همکاری های نظامی و امنیتی دو کشور رو به رو است.

اردوغان در دیدار با میزبان خود گفت که تونس می تواند نقش موثری در استقرار صلح و ثبات در لیبی بازی کند.

وی بعد از این دیدار در یک کنفرانسی خبری مشترک با همتای تونسی خود درباره حضور نیروهای ترکیه ای در خارج از این کشور گفت: "تا به امروز بدون درخواست رسمی از مقامات هیچ کشوری وارد خاک آن کشور نشده ایم و اگر از سوی دولت لیبی درخواستی در این زمینه صورت گیرد بی تردید از آن استقبال می کنیم".

رییس جمهوری ترکیه در خصوص اعتراض دولت یونان به امضای تفاهمنامه همکاری دوجانبه ششم آذر میان آنکارا و طرابلس، این واکنش را بی اساس خواند و گفت که آتن حقی ندارد در این خصوص صحبت کند، چرا که این تفاهم نامه دوجانبه بوده و در عین حال به تایید پارلمان ترکیه هم رسیده است.

اردوغان در پاسخ به آنانی که می گویند ترکیه در لیبی دخالت می کند نیز گفت: "اگر شما دعوت رسمی دولت لیبی از آنکارا برای اعطای کمک به آن دولت رسمی مورد تایید سازمان ملل را دخالت تلقی می کنید، در باره حضور 5 هزار سودانی و 2 هزار مزدور وابسته به شرکت "واگنر" روسیه در لیبی چه می گویید، حتی از آنها نمی پرسید که به چه عنوانی وارد لیبی شده و ماموریت آنها در این کشور چیست؟"

وی اظهار داشت: تاثیرات منفی حوادث در لیبی فقط به آن کشور محدود نمی شود و بر همه کشورهای همسایه نیز اثر می گذارد به همین دلیل هم هست که همه در باره حوادث در این کشور نگران هستند.

اردوغان افزود: به دلیل همین تاثرات منفی بود که با رییس جمهوری کشور میزبان در باره اقدامات مشترکی بحث کردیم که می تواند به استقرار آتش بس در لیبی و بازگشت به روند سیاسی در آن کشور کمک کند.

قیس سعید، رییس جمهوری تونس نیز در این کنفرانس خبری، دیدارش با همتای ترک را مفید ارزیابی کرد و گفت: با اردوغان در باره توسعه همکاری های همه جانبه صحبت شد.

وی در باره امضای تفاهم نامه دوجانبه اخیر میان طرابلس و آنکارا گفت که " این تفاهم نامه همکاری به تونس ربطی ندارد و مربوط به مرزهای تونس نمی شود".

این گزارش حاکی است که "مولود چاووش‌اوغلو" وزیر خارجه، "خلوصی آکار" وزیر دفاع،، "هاکان فیدان" رئیس سازمان اطلاعات ملی، "فخرالدین آلتون" معاون رییس جمهور و "ابراهیم کالین" سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز اردوغان را در این سفر همراهی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =