افزایش تنش‌های انتخاباتی در افغانستان

کابل - ایرنا - معاون تیم انتخاباتی دولت‌ساز به رهبری محمداشرف غنی با انتقاد شدید از رقیب اصلی خود در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان گفت: گروه تحت رهبری عبدالله عبدالله از برنده شدن در انتخابات ناامید شده و تنش را در جامعه دامن می زند.

«امرالله صالح» روز چهارشنبه در نشست مطبوعاتی در کابل گفت: براساس گزارش های دقیق، هزاران رای تیم دولت ساز مفقود شده و کمیسیون رسیدگی به شکایتهای انتخاباتی باید تکلیف آنها را مشخص کند.

صالح افزود: آرای مفقود شده می تواند نتایج گروه دولت ساز  را چهار درصد افزایش دهد و بر همین اساس تیم ثبات و همگرایی که ناامید شده  و به ایجاد تنش دامن می زنند، زیرا منافع شخصی آنها در خطر است.

معاون گروه انتخاباتی دولت ساز گفت: گزارش شرکت درملوک آلمان که تامین کننده دستگاه های ثبت بیومتریک است، نشان می دهد که یک میلیون ۸۴۳ هزارو ۷۰۱ رای پاک  در صندوق ها ریخته شده است.

به گفته صالح "  طبق گزارش درملوک ۸۶ هزار رای دیگر نیز وجود دارد که باید در مورد آنها تصمیم گیری شود چرا که در بسیاری از مراکز رای گیری افرادی با پوشش صورت رای دادهاند که می تواند آرای آنها تکراری باشد. علاوه براین تعداد زیادی از آرا نیز وجود دارد که قبل و یا بعد از زمان شروع و پایان انتخابات به صندوق ها ریخته شده است. "

صالح گفت: ۱۸ هزار رای از فهرست آرای پاک ارسال شده توسط کمیسیون انتخابات به شرکت درملوک مفقود شده است که کمیسیون انتخابات باید وضعیت آنها را مشخص سازد.

وی  افزود: اگر کمیسیون در رسیدگی به شکایات انتخاباتی به درستی عمل کند، آمار رای های تیم دولت ساز ۴ درصد افزایش خواهد یافت.

معاون اول تیم دولت ساز افغانستان تاکید کرد : آنها تعداد ۳ هزار و ۷۶۱ شکایت را در کمیسیون رسیدگی ثبت کردهاند.

صالح دراین اظهارات "شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری را که روز گذشته بار دیگر خواستار تشکیل دولت مشارکتی شد، متهم کرد که قصد کودتای نرم علیه انتخابات افغانستان را دارد. "

معاون تیم دولت ساز گفت: این افراد پیش از انتخابات نیز تلاش کردند که روند آن را مختل کنند اما موفق نشدند و اکنون که مردم هم به آنها رای ندادهاند، نتایج اولیه انتخابات را مورد سوال قرار می دهند.

وی از تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله نیز خواست که به قانون احترام گذاشته و  نتایج اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات را بپذیرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم مهرماه گذشته در سراسر افغانستان برگزار شد. کمیسیون انتخابات پس از نزدیک به سه ماه از برگزاری انتخابات نتایج اولیه را اعلام کرد که براساس آن اشرف غنی رئیس جمهوری کنونی با ۵۰.۶۴ درصد برنده دور اول اعلام شد و عبدالله عبدالله با ۳۹.۵۲ درصد در رده دوم قرار گرفت.

عبدالله اعلام کرده است که نتایج اعلام شده را نمی‌پذیرد و با تمام توان و قدرت از هر روشی برای دفاع از آرای مردم استفاده خواهد کرد. درپی این اعتراض، تیم ثبات و همگرایی به عنوان رقیب اصلی تیم دولت ساز خواستار باطل شدن ۳۰۰ هزار رای شده که به گفته آنها توسط دستگاه بیومتریک ثبت نشده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =