احتمال ریزش شاخص بورس تا کانال ۳۵۰ هزار واحد

تهران - ایرنا - یک کارشناس بازار سرمایه گفت: با ورود شاخص بورس به کانال ۳۶۰ هزار واحد، طبیعی است که بازار تا کانال ۳۵۰ هزار واحد کاهش یابد و اصلاح را تجربه کند.

شاخص کل در بازار بورس امروز (‌چهارشنبه) یک هزار و ۱۷۰ واحد کاهش داشت که در نهایت این شاخص به رقم ۳۶۱ هزار و ۸۸ واحد رسید.

گروه خودرو هم در معاملات امروز صدرنشین برترین گروه‌های صنعت شد و در این گروه یک میلیارد و ۶۷ میلیون برگه سهم به ارزش سه هزار و ۷۹۴ میلیارد ریال داد و ستد شد.

واکنش بازار نسبت به مقاومت پیش بینی شده

مهدی طحانی امروز (چهارشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اصلاح شاخص در بازار امروز افزود: طبق پیش‌بینی‌هایی که از قبل صورت گرفته بازار نسبت به کانال ۳۶۰ هزار واحد که یکی از مقاومت های بازار محسوب می‌شود واکنش نشان داد.

وی روند منفی شاخص بورس در بازار امروز را طبیعی دانست و گفت: نکته‌ای که در بازار امروز نهفته، انتظار برای کاهش شاخص بورس بیش از این اعداد بود که اصلاح و ریزش‌هایی با اعداد بالاتر برای شاخص پیش بینی شده بود.

طحانی افزود: نکته مدنظر این است که فروشندگان حاضر نبودند سهام خود را با قیمت پایین به فروش برسانند که این موضوع به عنوان یکی از نقاط قوت بازار مدنظر است، همچنین خریداران تا حدودی از ورود به بازار حذر کردند و منتظر مشخص شدن سمت و سوی بازار ماندند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: اگر فرض کنیم اصلاح امروز بازار اصلاح زمانی به جای اصلاح قیمتی بوده است به معنای آنکه زمان، قیمت سهام را در همین محدوده نگه دارد ممکن است دوباره روند صعودی بازار با شتاب کمتر از چند روز آینده آغاز شود.

به گفته وی، روند رشد بازار سرمایه همانند گذشته که بازدهی معقولی و یکجایی را نصیب سرمایه گذاران می‌کرد  کاهش یافته و با شدت کمتری به رشد خود ادامه می دهد.

طحانی با تاکید بر اینکه با ورود شاخص بورس به کانال ۳۶۰ هزار واحد، طبیعی است که تا کانال ۳۵۰ هزار واحد اصلاح داشته باشد، گفت:  بسیاری از سرمایه‌گذاران در این قیمت‌ها در سود هستند و حاضرند سهام خود را با هر قیمتی به فروش برسانند، بنابراین این اصلاح ترسناک نیست و فرصت خرید را برای سرمایه‌گذاران تازه وارد به بازار سرمایه فراهم کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه به علت رشد گروه خودرو در معاملات امروز تاکید کرد و گفت: ساختار گروه خودرو متفاوت با سایر گروه‌ها و برخوردار از بازیگران خاص است به همین دلیل عامل سهام بازی را می‌توان علت اصلی رشد این گروه مطرح کرد.

وی با تاکید بر رشد گروه بانکی در بازار سرمایه اظهار داشت: گروه بانک در چند وقت گذشته بازدهی ۲۰ درصدی را در اختیار سرمایه گذاران قرار داد  و می‌توان گفت این گروه جزو گروه‌های مستعد رشداست که نسبت به دیگر گروه‌ها به سمت رشد در حرکت خواهد بود.

به گفته طحانی، سهامداران بهتر است تا سرمایه خود را به سمت گروه بانک سوق دهند.

این کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی خود از روند معاملات بورس در هفته دوم دی ماه را اینگونه بیان کرد: اگر قیمت‌های جهانی در  محدوده های فعلی باقی بماند به نظر می‌رسد شاخص بورس در محدوده ۳۵۸ تا ۳۶۲ هزار واحد در حرکت خواهد بود.

وی در پایان احتمال کاهش قیمت کالاهای اساسی در بازار جهانی، مباحث سیاسی، تصویب نشدن FATF و ایجاد هیجانی بازارهای موازی را به عنوان ریسک های تهدید کننده بازار مطرح کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha