امید متقاضیان خدمات توانبخشی در خاورمیانه به ایران است

تهران - ایرنا - مسئول برگزاری بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات، جنگ در خاورمیانه را موجب افزایش تقاضا برای خدمات توانبخشی عنوان کرد و گفت: امید متقاضیان این خدمت به توانبخشی ایران است.

نورالدین کریمی روز چهارشنبه در بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات افزود:گفت: در منطقه‌ای هستیم که میزان نیاز به خدمات توانبخشی بسیار بالا است بطوریکه این میزان نیاز در منطقه خاورمیانه بیشتر از میانگین جهانی است. امید نیازمندان به خدمات توانبخشی در منطقه نیز به جهت قرابت فرهنگی به رشته توانبخشی ایران هست.

وی اضافه کرد: بنابراین باید از فرصت ایجاد شده در حوزه نیاز به خدمات توانبخشی و فیزیوتراپی در جهت توریسم درمانی استفاده کرد.

مسئول برگزاری بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات گفت: نباید توریسم درمانی محدود به مسائلی مانند ارائه خدمات جراحی و درمان بیماران سرپایی شود بلکه با توجه به ارزش اقتصادی باید به مساله توانبخشی و فیزیوتراپی نیز توجه کرد که برای کشور تجربه بالینی و آثار اقتصادی خوبی به همراه خواهد داشت.

کریمی با  اشاره به اهمیت توسعه مراکز بستری توانبخشی و بیمارستان های فعال در این حوزه اظهار داشت: مهم ترین بخش خدمات توانبخشی، فیزیوتراپی است؛ نگاه تخصصی به فیزیوتراپی و توجه به توریست درمانی، اهمیت جایگاه این رشته را روشن می کند.

وی با بیان اینکه شعار بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات این است که «به اندازه ستون فقرات خود سالم هستید»، افزود: بسیاری از مشکلات سلامتی به سلامت ستون فقرات مرتبط است؛ ستون فقرات محل عبور تمام اعصاب و جوارح بد ن است و حتی ادعا می شود آریتمی قلب با تنظیم مهره ها، تنظیم می شود.

مسئول برگزاری  بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات گفت: طی برگزاری ۲۰ سیمنار طی این سال‌ها، ۲۰۰ کارگاه فقط در دپارتمان فیزیوتراپی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده است. دور از ذهن نیست هر ماه در یک تخصص در یکی ا ز استان ها یک همایش برگزار کنیم تا باعث توسعه رشته فیزیوتراپی شود.

کریمی اضافه کرد: بقیه شاخه های فیزیوتراپی مانند فیزیوتراپی زنان و زایمان نیز باید به صورت تخصصی به آوردگاه و محفل علمی بیایند. هرچقدر محیط های تبادل تجربه مراکز و تریبون های ارائه تجربیات تحقیقاتی علمی بیشتر باشد هم برای خود فیزیوتراپیست ها مفیدتر است و ثمره آن برای بیماران کشور است.

بسیاری از بیماری ها با فیزیوتراپی درمان می شود

دبیرعلمی در بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات نیز در این سمینارگفت: فیزیوتراپی حیطه های مختلفی را دربری می گیرد و بسیاری از بیماری ها با فیزیوتراپی درمان می شود.  

زهرا مصلی نژاد افزود: بسیاری از بیماران می گویند «باورمان نمی شود که با فیزیوتراپی درمان شده ایم». آنها از مشکل مزمن سلامت رنج می بردند و با فیزیوتراپی بهبود یافتند.

وی به مقالات در بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات اشاره کرد و گفت: از بین مقالات زیادی که به دبیرخانه این سمینار رسید، ۱۱۰ مقاله پذیرش شد که ۲۹ مقاله به صورت پوستر ارائه شد.

بیستمین سمینار فیزیوتراپی تخصصی ستون فقرات در محل دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و با امتیاز بازآموزی برای گروه‌های توانبخشی و رشته های مرتبط به مدت دو روز چهارم و پنجم دی ماه سال جاری برگزار می شود. در حاشیه این سمینار نمایشگاه تجهیزات توانبخشی برپاست و کارگاه هایی از جمله کارگاه های الکتروتراپی،  آخرین یافته‌های رادیولژی در فیزیوتراپی،  ارزیابی، تشخیص و درمان مشکلات کمر به روش مکنزی،  درمان دردهای ناحیه سر، گردن و فک،  ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات مفاصل لگن و کمر، تفسیریافته‌های آزمایشگاهی،  تشخیص و درمان بیماری های نخاع و ستون فقرات از طریق چشم و مایو فاشیال ریلیز نیز در حاشیه آن برگزار می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =