۴ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۴۰
کد خبرنگار: 958
کد خبر: 83608281
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

دیدار هیات فراکسیون اکثریت عراق با رییس جمهوری

تهران – ایرنا- شبکه خبری سومریه نیوز روز چهارشنبه خبر داد که هیاتی از فراکسیون "البناء" (سازندگی ) در دیدار با برهم صالح رییس جمهور عراق بر اکثریت بودن این فراکسیون نسبت به دیگر فراکسیون های موجود در مجلس این کشور تاکید کرد.

نشست مجلس عراق دیروز (سه شنبه) برای تصویب دو موضوع مهم قانون انتخابات جدید و تعیین فراکسیون اکثریت برای اعلام نخست وزیر جایگزین "عادل عبدالمهدی" برگزار شد اما اختلاف نظر میان نمایندگان در مورد معرفی فراکسیون اکثریت برای اعلام فرد نامزد نخست وزیری سبب شد مجلس در این زمینه نتواند به نتیجه برسد و نشست بعدی نمایندگان به روز پنجشنبه (پنجم دی ماه) موکول شد.

ائتلاف «البنا» (سازندگی) مرکب از فراکسیون "الفتح، دولت قانون، اتحاد قوا و العطا" در نامه ای به امضای "هادی العامری، نوری المالکی، محمد الحلبوسی، فالح فیاض" و برخی دیگر از نمایندگان و ارسال آن به رییس جمهوری اعلام کرد که البنا فراکسیون اکثریت مجلس است.

این ائتلاف پیشتر در نامه ای به رییس جمهوری عراق، «قصی سهیل» وزیر کنونی آموزش عالی را به عنوان نامزد جایگزین عبدالمهدی معرفی کرد که به دنبال آن معترضان علیه این انتخاب موضع منفی گرفتند و امروز اسعد العیدانی استاندار پیشین بصره را به عنوان نامزد جدید مطرح کرد.

از سوی دیگر فراکسیون سائرون مورد حمایت مقتدی صدر روحانی شیعه عراق که پیشتر از انصراف خود در معرفی نامزد نخست وزیر جدید عراق خبر داده بود روز سه شنبه در چرخش و عقب نشینی آشکار از دیدگاه قبلی خود مدعی شد که سائرون فراکسیون اکثریت مجلس است.

صالح نیز که پیشتر در نامه ای به مجلس خواهان معرفی فراکسیون اکثریت برای اعلام نامزد نخست وزیر جدید شده بود، به علت تعلل نمایندگان در این زمینه تهدید به استعفا کرد و گفت اگر نامزد معرفی شده مورد پذیرش معترضان نباشد از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.

در عین حال فراکسیون «سائرون» (مورد حمایت مقتداصدر) امروز با عقب نشینی از خواسته های سابق خود مبنی بر مشروط کردن نظر مردم به انتخاب نامزد نخست وزیری در تازه ترین موضع خود اصرار دارد که رییس جمهوری چهره مورد توافق همگانی را برای پست نخست وزیری برگزیند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =