۴ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۲۵
کد خبرنگار: 1464
کد خبر: 83608215
۰ نفر

برچسب‌ها

شناسایی ظرفیت خیران برای توسعه مطالعه، ضروری است

یزد- ایرنا- فرماندار مهریز گفت: شناسایی ظرفیت‌ خیران و ترغیب آنان در راستای ساخت ، بازسازی و خرید منابع کتابخانه برای ترویج فرهنگ کتابخوانی در منطقه ضروری است.

رضا زارع‌زاده مهریزی روز چهارشنبه در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی با بیان اینکه هیچ ابزاری جایگزین کتاب نمیشود افزود: کتاب ویژگی‌هایی دارد که وسایل نوظهور نمی‌تواند جای آن را بگیرد و باید خیران، دولت را در تحقق اهداف یاری دهند.

وی با اشاره به اینکه گسترش فرهنگ کتاب و کتابخوانی تلاش مردم، دولت و خیران را می طلبد ادامه داد: با توجه به پایین بودن بودجه دولتی در نهادهای فرهنگی، بنابراین با ورود خیران و جهت‌دهی آنان به سوی احداث، بازسازی و خرید کتاب می‌تواند برخی از مشکلات حوزه کتابخوانی را رفع کند.

این مسوول ، ظرفیت‌های خیری مهریز را مناسب ارزیابی کرد و از دهیاران، اعضای شوراهای اسلامی خواست که با شناسایی و جذب خیران تلاش کنند و کتاب و کتاب خوانی را از مظلومیت و محرومیت خارج کنند.

زارع زاده مهریزی گفت: همکاری متولیان در خصوص واگذاری حق انتفاع به کتابخانه‌های روستایی در واقع کمک به ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتابخانه و در نهایت توسعه فرهنگی منطقه است که می‌تواند به توسعه در سایر بخش ها منجر شود.

همچنین بخشدار مرکزی مهریز نیز بیان کرد: حق انتفاع کتابخانه‌های روستایی روضه الشهداء میرک آباد و شهدای خورمیز با پیگیری دهیار و اعضاء شورا رفع خواهد شد.

مهدی دهقانی‌زاده  در خصوص طرح روستای دوستدار کتاب بیان کرد: پنج کتابخانه روستایی، طرح‌های خود را ارائه کرده‌اند و امید است که در سال‌جاری رتبه خوبی را در این جشنواره کسب کنند.

وی به برگزاری کلاس های «محاسبات ذهنی با چرتکه» در کتابخانه بهادران اشاره کرد و گفت: ۳۰ نفر از اعضای این کتابخانه در این کلاس‌ها شرکت کردند که در مسابقات شهرستانی ۱۵ نفر حائز مقام شدند و هفت نفر در مسابقات استانی کسب مقام کردند و یک نفر در مسابقات بین المللی ترکیه به مقام سوم دست یافت.

دهقانی‌زاده از کتابداران خواست تا با برگزاری کلاس‌های آموزشی، استعدادها را شناسایی و در راستای شکوفایی آن تلاش کنند. 

در ابتدای این جلسه رییس اداره کتابخانه‌های عمومی مهریز گزارشی از فعالیت کتابخانه‌های این شهرستان در سال‌جاری و هفته کتاب و کتابخوانی ارائه کرد.

سعید قریشی با اشاره به طرح «همگام با کتابخانه، همراه با مدرسه» گفت: در جریان این طرح ۱۷۳۲ نفر از دانش‌آموزان به عضویت کتابخانه‌های این شهرستان درآمدند.

وی خاطر نشان کرد: در  طول بازدیدهای مدارس در هفته کتاب، کلاس‌های آموزشی شامل قصه گویی، نمایش‌نامه خوانی، نشست‌های کتاب‌خوان، معرفی و جمع‌خوانی کتاب و آشنایی با خدمات و فعالیت‌های کتابخانه توسط کتابداران به دانش آموزان ارائه شد.

برخی از اعضای انجمن کتابخانه‌های عمومی در این جلسه به بیان نظرات، دیدگاه‌ها و پیشنهادهای خود پرداختند.

مهریز ۱۴ کتابخانه عمومی با ۱۵۰ هزار جلد کتاب است.

 

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =