جمعیت کنونی زندان‌ها زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

سنندج - ایرنا - نماینده ولی فقیه در کردستان گفت: جمعیت کنونی زندان‌ها زبنده نظام جمهوری اسلامی نیست و باید تلاش‌های حداکثری برای به حداقل رساندن این جمعیت در اولویت برنامه‌ها باشد.

آیت‌الله سید محمد حسینی حسینی شاهرودی روز چهارشنبه در دیدار مدیرکل زندان های استان کردستان اظهار داشت: کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها به دلیل تبعات بسیار مثبت آن در جامعه همواره از منویات رهبر معظم انقلاب است که در این راستا دستگاه قضا در استان باید ضمن استفاده از مجازات های جایگزین حبس، در صدد به حداقل رساندن جمعیت کیفری استان تلاش مضاعف‌تری داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه زندان باید محل نگهداری افرادی که امنیت و آسایش جامعه را مختل می‌کنند باشد افزود: شغل زندانبانی به دلیل اینکه زمینه اصلاح، تربیت و بازگشت شرافتمندانه افراد بزهکار به جامعه را فراهم می‌کند دارای اجر معنوی فراوانی نزد خداوند متعال و ارزش اجتماعی فراوان در جامعه است.

وی  گفت: زندانیان نباید در مدت زمان حبس به حال خود رها گذاشته شوند و باید با برنامه ریزی دقیق در حوزه های مختلف فرهنگی و مهارت آموزی اوقات فراقت آنها مدیریت شود.

مدیرکل زندانهای کردستان نیز در این دیدار توسعه اشغال پایدار و مولد برای زندانیان را گامی مهم در راستای پیشگیری از وقوع جرم در جامعه اعلام کرد و گفت: برکسی پوشیده نیست که معضل بیکاری یکی از مهم ترین دلایل وقوع جرم در جامعه است.

مراد فتحی افزود: این اداره کل به دنبال آن است با توسعه بیش از پیش برنامه های حرفه آموزی و کمک به اشتغال مولد زندانیان در حین تحمل حبس و پس از آزادی از زندان، سهم خود را در کمک به رفع معضل بیکاری در جامعه را ایفا کند.

وی با بیان اینکه اشتغال، به زندانیان هویت می‌دهد افزود: توسعه حرفه آموزی در زندان‌ها و کمک به اشتغال زندانیان پس از آزادی از زندان تاثیر بسزایی در کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و همچنین به حداقل رسیدن آسیب های اجتماعی خواهد داشت.

فتحی گفت: خانواده‌های زندانیان قربانیان اصلی جرم در جامعه هستند و یکی از دغدغه های مهم سازمان زندان‌ها مصون نگه داشتن افراد این خانواده از آسیب‌ها است.

وی از زیر پوشش قرارگرفتن خانواده های زندانیان نیازمند از سوی انجمن های حمایت زندانیان خبر داد و گفت: خانواده های زندانیان نیازمند تحت حمایت های مختلف مادی و معنوی انجمن های حمایت زندانیان سطح استان هستند اما حمایت اصلی از آنان زمانی صورت خواهد می‌گیرد شاهد حضور سایر دستگاه های حمایتی و ذیربط در کنار این قشر آسیب جامعه باشیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =