۴ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۳۵
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 83608124
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

آشفتگی در عید نوئل فرانسوی‌ها

تهران- ایرنا- فرانسه امروز (چهارشنبه چهارم دی، ۲۵ دسامبر) به مناسبت عید نوئل شاهد «جشن جشن‌هاست» آن هم در حالی که بیست و یکمین روز اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی را می‌گذراند و شاهد آشفتگی‌ها در خطوط حمل‌ونقل بویژه در پاریس و حومه بوده و برای فردا (پنجشنبه) نیز اختلال شدید در حمل‌ونقل پیش‌بینی شده است.

اصلاح نظام بازنشستگی، از وعده‌های انتخاباتی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور بوده و بر تحقق آن اصرار دارد.
«ادوارد فیلیپ» نخست‌وزیر فرانسه چهارشنبه ۲۰ آذر، طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی و اعلام کرد اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه انجام خواهد شد.
براساس این طرح، فرانسوی‌های متولد پیش از سال ۱۹۷۵ مشمول این طرح نمی‌شوند و سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد. با این حال، معترضان به این طرح، ‌ از خواسته خود عقب‌نشینی نکرده و حذف کامل آن را خواستارند. اما دولت معتقد است به تعویق افتادن این طرح، هزینه‌ اجرای آن در دولت‌های آینده را دوچندان می‌کند.

شبکه خبر فرانسه امروز از پیش‌بینی ترافیک بسیار شدید در خطوط قطارهای تندرو، سیستم حمل‌ونقل سریع در پاریس و حومه، مترو و اتوبوس خبر داد و نوشت: فقط دو خط از ۱۶ خط مترو پاریس(یک و ۱۴) فعال خواهد بود. همچنین به طور متوسط ۷۵ درصد اتوبوس‌ها فعال خواهند بود و ترافیک در خطوط ۱ و ۳ تراموای پاریس تقریبا روندی عادی دارد.

در بخش خطوط ریلی نیز شرایط از این بهتر نیست و بخش زیادی از قطارهای تندرو و سریع‌السیر غیر فعال بوده و ترافیک در این بخش بسیار زیاد است.
براساس اعلام شرکت راه‌آهن، در برخی ایستگاه‌های بزرگ پاریس، تا پیش از ظهر امروز هیچ قطار تندرویی وارد یا خارج نخواهد شد.


کمک ۲۵۰ هزار یورویی به کارکنان حمل‌ونقل پاریس
همچنین شبکه فرانس اینو تی وی اعلام کرد که اتحادیه کنفدراسیون عمومی کار در حوزه کارمندان ارتباطات و اطلاعات(Info'Com-CGT) دیروز(سه‌شنبه سوم دی) ۲۵۰ هزار یورو از محل صندوق خود به کارکنان سازمان حمل‌ونقل شهری پاریس پرداخت کرد.
جشن‌های کریسمس در فرانسه در حالی برگزار می‌شود که به گزارش کاخ الیزه، انتظار می‌رود «امانوئل مکرون» و همسرش، پاریس را برای چند روز برای برگزاری جشن‌های کریسمس در اقامتگاه «فورت دو برگانسون» ترک کنند.
مکرون روز دوشنبه با «ادوارد فیلیپ» نخست وزیر و «ژان میشل بلانکر» وزیر آموزش و پرورش درباره اصلاحات بازنشستگی و مراحل بعدی این برنامه دیدار و گفت‌وگو کرد.
تا پیش از آیین تبریک سنتی سال نو در شامگاه سی‌ویکم دسامبر، هیچ سخنرانی برای مکرون برنامه‌ریزی نشده است.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت راه‌آهن ملی فرانسه، به دلیل اعتصاب‌ها علیه اصلاحات بازنشستگی، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه پیش رو آشفتگی‌های جدی را در خطوط این شرکت اعلام کرد.


لغو مراسم عشای ربانی شب کریسمس در نوتردام پس از دو قرن
هشت ماه پس از آتش‌سوزی کلیسای جامع نوتردام، برای نخستین بار در دو قرن اخیر، مراسم کریسمس در پاریس بدون آیین عشای ربانی در این کلیسا برگزار می‌شود.
نوتردام که پیشینه آن به ۸۵۵ سال قبل برمی‌گردد به دنبال آتش‌سوزی مهیب ماه آوریل ۲۰۱۹/ فروردین ۹۸ در حال تعمیر بوده و هنوز قابلیت پذیرفتن مردم را ندارد.کلیسای نوتردام پاریس در ۱۵ آوریل ۲۰۱۹ (۲۶ فروردین ۱۳۹۸) دچار آتش‌سوزی جدی شد. با توجه به اهمیت تاریخی کلیسا، این حادثه باعث واکنش‌هایی در سراسر جهان شد. این کلیسا تا پیش از این حادثه سالانه ۱۳میلیون بازدید کننده داشت.
به گفته سخنگوی کلیساهای اسقفی پاریس، از سال ۱۸۰۳ همه ساله مراسم عشای ربانی شب کریسمس در نوتردام برپا شده بوده است. امسال این آیین در کلیسای «سن ژرمن لوُگزُریوُ» واقع در مجاور نوتردام، برگزار می شود. به این مناسبت، مجسمه معروف «باکره و کودک» از نوتردام به این کلیسا منتقل شده است.  
به گفته «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه، انتظار می رود کار بازسازی کلیسای جامع نوتردام تا سال ۲۰۲۴ تکمیل شود، اما اکنون نیز از گوشه‌هایی از آن برای آیین‌های کوچک استفاده می شود.
 

تداوم اعتصاب‌ها در پالایشگاه‌های فرانسه
روزنامه «اکتو» فرانسه نیز از فراخوان کنفدراسیون عمومی کار این کشور برای اعتصاب کارکنان یک پالایشگاه دیگر خبر داده است.
به نوشته این روزنامه، این اتحادیه از کارکنان پالایشگاه توتال در دونگ واقع در «لوآر آتلانتیک» خواسته که از فردا (پنجشنبه پنجم دی‌) تا شنبه (هفتم دی) و همچنین از دوم تا چهارم ژانویه(۱۲ تا ۱۴ دی) اعتصاب کنند.


اعضای کنفدراسیون عمومی کار که مهمترین اتحادیه صنفی کارگری در فرانسه محسوب می‌شود، در ادامه اقدام‌های خود در اعتراض به قانون جدید بازنشستگی دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری، در حالی به تعطیلی دومین پالایشگاه نفت در این کشور و توقف تولید آن در روز سه‌شنبه(سوم دی) رای دادند که پیش از آن در روز دوشنبه(دوم دی)، توقف تولید در یکی از کلیدی‌ترین پالایشگاه‌های این کشور را کلید زده بودند.

براین اساس، در ادامه توقف تولید در پالایشگاه «لاورا» واقع در جنوب شرقی فرانسه که علاوه بر پاریس، نیاز دیگر مناطق فرانسه را نیز تامین می‌کند، روزنامه «لکسپرس» فرانسه از تصمیم کنفدراسیون عمومی کار برای تعطیلی دومین پالایشگاه نفت در این کشور و توقف تولید آن خبر داد.


تظاهرات کارگران راه‌آهن در نانت
همچنین به نوشته این رسانه فرانسوی، برای فردا(پنجشنبه) اعتصاب دیگری از سوی کارگران راه‌آهن در «سن نزر» برنامه‌ریزی شده است. قرار است تظاهرات در «نانت» برگزار شود.
بخش نفت اتحادیه کنفدراسیون عمومی کار در سن نزر و «سو نه» تجمعی با عنوان «کادوهای نوئل» را از ساعت ۹ تا ۱۱ به وقت محلی برنامه‌ریزی کرده‌اند.
قرار است اسباب بازی‌های جمع‌آوری شده در این تجمع در اختیار یک موسسه خیریه گذاشته شود.
همچنین گفته شده در ایستگاه جنوبی نانت در ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه نیز یک تظاهرات دیگر برگزار می‌شود.


اعتصاب غافلگیرانه اعضای اپرای پاریس
کارمندان اپرای پاریس نیز دیروز سه‌شنبه در اعتراض به برنامه اصلاحات بازنشستگی، تظاهرات غافلگیرانه برگزار کردند.
این اعضا که از پنجم دسامبر(15 آذر) در اعتصاب بودند، دیروز یک اجرای عمومی رایگان را در مقابل درب ورودی آن برگزار کردند.


اعلام آمادگی دیگر اتحادیه‌ها برای پیوستن به صف معترضان
به دنبال اعتصاب سه هفته اخیر کارکنان بخش حمل‌ونقل شهری و ریلی در فرانسه در اعتراض به اصلاح نظام بازنشستگی، در اقدامی جدید، اتحادیه‌های خلبانان و مهمانداران هواپیما نیز اعلام کرده‌اند که می‌خواهند به جمع معترضان بپیوندند.
در همین حال، بخشی از جامعه پزشکی فرانسه از جمله پزشکان کارورز(انترن) نیز دیروز سه‌شنبه اعلام کردند که به اعتصابگران پیوسته‌اند.


پیشنهاد تاسیس صندوق همبستگی پارلمانی
«ژان لوک ملانشون» رهبر حزب چپگرای این فرانسه و نماینده این کشور در پارلمان اروپا که از قدرت سیاسی بالایی برخوردار است، با پیشنهاد تاسیس صندوق همبستگی پارلمانی برای پشتیبانی اعتصاب‌ها، بطور رسمی از معترضان و اعتصابگران این کشور حمایت کرد.
2023

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =