نقش مهم اعتبارات ویژه دولتی در مقاوم‌سازی منازل روستایی قزوین

قزوین - ایرنا - تخصیص ۴۰۰ میلیون ریال تسهیلات دولتی برای مقاوم‌سازی و بهسازی منازل روستایی نقش مهم و سازنده‌ای در حوزه ایمنی واحدهای مسکونی در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی دارد.

اصغر گونجی، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین روز چهارشنبه به مناسبت پنجم دی ماه، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: امسال سهم قزوین در حوزه طرح ویژه، مقاوم‌سازی و بهسازی چهار هزار واحد مسکونی روستایی بود که تاکنون یک هزار و ۸۶۵ متقاضی به بانک‌های عامل معرفی که ۹۰۰ مورد آن منجر به عقد قرارداد شده و به ۸۰۰ درخواست کننده تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی پرداخت شده است.

وی با اشاره به ۹۳ هزار و ۲۴۶ واحد مسکونی روستایی در سطح استان قزوین، تاکید کرد: تاکنون حدود ۵۰ درصد این تعداد مقام‌سازی شده که قزوین در این رابطه از میانگین کشوری نیز جلوتر بوده است.

گونجی اضافه کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از سال ۸۴ مقاوم‌سازی و بهسازی سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی کشور را در دستور کار خود قرار داد که سهم استان قزوین از آن سال تاکنون ۴۷ هزار واحد بود.

به گفته وی، برگزاری آزمون برای ناظران و استقرار دفاتر فنی روستایی با همکاری اداره کل راه و شهرسازی و سازمان نظام مهندسی ساختمان به منظور اجرا و نظارت بر امر کیفی ساخت و ساز از جمله اقدامات بنیاد مسکن در راستای مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی استان قزوین بوده است.

این مسوول یادآور شد: طی سال‌های اخیر نیز با تشویق و فرهنگ‌سازی‌های صورت گرفته در حوزه ساخت و ساز روستایی جهت مقاوم‌سازی، امروزه حتی خود روستاییان نیز از امور فنی ساختمانی تا حدودی آگاهی دارند.

گونجی با اشاره به آخرین وضعیت عملیات ساخت و ساز این نهاد در استان لرستان ناشی از سیلاب سال جاری، اظهار داشت: تعهد بنیاد مسکن استان قزوین برای ساخت منازل مسکونی خسارت دیده شهر دلفان ۲۲۰۰ واحد بود که ضمن آواربرداری کامل واحدها، ۲ هزار و ۱۵۰ واحد پی‌کنی، ۲ هزار ۱۰۰ واحد آرماتوربندی، ۲ هزار و ۵۰ واحد اجرای فونداسیون، یک هزار و ۸۰۰ واحد اسکلت‌بندی، یک هزار و ۳۰۰ واحد اجرای سقف و ۸۰۰ واحد نیز نصب درب و پنجره و اجرای گچ خاک به انجام رسیده و سعی داریم تا اوایل سال آینده نیز تمامی پروژه‌ها را به اتمام برسانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =