هشدار دیپلماتیک مکزیک به دولت موقت بولیوی

تهران - ایرنا - با وجود پایان دوره کوتاه پناهندگی اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی در مکزیک، عواقب و چالش‌های دیپلماتیک ناشی از آن ادامه دارد و مکزیکوسیتی به «دولت موقت» لاپاز هشدار داده تا به ارعاب دیپلمات‌های مکزیک پایان دهد.

رسانه های غربی روز چهارشنبه از مکزیکوسیتی گزارش دادند که وزارت امور در پیامی هشدارگونه به دولت موقت بولیوی، خواستار پایان دادن به تهدید و ارعاب دیپلمات هایش در لاپاز شده است.

مکزیک اعلام کرده که عوامل امنیتی و اطلاعاتی بولیوی همچنان در حال ارعاب و تهدید دیپلمات های مکزیکی در لاپاز هستند.

اقدام مکزیک در اعطای پناهندگی به مورالس پس از استعفای او، به مذاق دولت موقت بولیوی که از سوی مخالفان مورالس پایه گذاری شده، خوش نیامد.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رئیس جمهوری مکزیک روز گذشته اعلام کرده بود که نظارت ها در اطراف سفارت مکزیک در لاپاز کاهش یافته اما لازم است مسائل زیادی در این زمینه حل و فصل شوند.

مقامات دولت موقت بولیوی روز گذشته از کاهش اقدامات نظارتی در اطراف سفارت مکزیک در لاپاز خبر داده بودند.

این اقدام عوامل دولتی بولیوی اطراف سفارت مکزیک در لاپاز در حالی انجام شده که لوپز اوبرادور ماه گذشته به اوو مورالس رئیس جمهوری مستعفی بولیوی پناهندگی سیاسی اعطا کرد.

وزارت خارجه مکزیک اعلام کرد که پلیس بولیوی روز گذشته دست به ثبت نام فعالیت های عبور و مرور سفارت مکزیک در لاپاز  زد. همچنین گزارش هایی از تعقیب خودروهای دیپلماتیک مکزیک و تلاش برای جلوگیری از رفت و آمد آزادانه سفیر مکزیک در بولیوی منتشر شده است.

بولیوی همچنین اعلام کرده که در اعتراض به مکزیک از "جامعه کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب" موسوم به (CELAC) خارج خواهد شد. وزارت خارجه بولیوی، مکزیک را به «رفتار غیردوستانه» متهم کرده و گفته که آن کشور از به رسمیت شناختن ریاست جمهوری موقت «جنینه آنیس»، «اکراه» دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =