همدان عضو پویش شهرهای تاب‌آور جهان شد

همدان- ایرنا- مدیرکل مدیریت بحران استان همدان گفت: برای نخستین بار در کشور، همه شهرهای این استان در پویش شهرهای تاب‌آور جهان عضو شدند.

علیمردان طالبی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: عضویت در این پویش مستلزم پیشنهاد از سوی شورای شهر و شهرداری ها و تکمیل لیست تقاضای عضویت است که این درخواست توسط نماینده آنها در ایران بررسی و تایید شده سپس برای مسوولان این پویش ارسال می‌شود.

وی بیان کرد: همدان از ۲ سال پیش عضویت در این پویش را دنبال می کرد که ابتدا شهر همدان سپس لالجین عضو این پویش شدند اما هم اینک ۳۱ شهر همدان عضو این پویش هستند که همدان در این باره در کشور پیش تاز است.

مدیرکل مدیریت بحران استان همدان درباره مزایای عضویت در این پویش گفت: یکسری استانداردها برای ارتقای تاب آوری شهرها در برابر مخاطرات طبیعی در این پویش پیش بینی شده که شهردارهای عضود در این کمپین ملزم به رعایت آن هستند.

طالبی ادامه داد: شهرداری ها مکلف به ارایه گزارش و فهرست مخاطراتی که شهر را تهدید می کند و برنامه ها و بودجه هایی که برای مقابله با این تهدیدها پیش بینی کردند، هستند در غیر اینصورت از این پویش حذف می شوند.

وی گفت: دبیرخانه پویش شهرهای تاب آور جهان وابسته به سازمان ملل است و یکسری برنامه های آموزشی و جدول برای بالا بردن تاب آوری شهرها در برابر مخاطرات طبیعی ارائه میدهد.

مدیرکل مدیریت بحران استان همدان افزود: چنانچه شهرداران در راستای برنامه های این پویش حرکت کنند در صورت ارائه طرح پیشنهادی و  هماهنگی و تایید وزارت کشور و کمپین، می توانند از کمک های مالی این پویش بهره مند شوند.

طالبی ادامه داد: این پویش در راستای توسعه ایمنی و افزایش تاب آوری شهرها در برابر مخاطرات طبیعی کمک مالی می کند.

وی گفت: کتابی با عنوان «چطور شهر تاب آور درست کنیم» پیرامون اطلاعات تاب آوری شهرهای جهان در سایت این پویش قرار دارد و شهردارهای عضو این کمپین می توانند از آن استفاده کنند هر چند دنبال ترجمه این کتاب هستیم.

مدیرکل مدیریت بحران استان همدان اظهار داشت: با توجه به اینکه در سطح ملی دبیرخانه ای برای شهرهای تاب آور وجود ندارد بنابراین دنبال مستقر کردن دبیرخانه ملی شهرهای تاب آور ایران در همدان و معرفی آن به عنوان استان تاب آور در برابر مخاطرات طبیعی هستیم. 

طالبی بیان کرد: با توجه به در پیش بودن پنجم دی سالرو زلزله بم و روز ملی «ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی» برنامه هایی توسط اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در سطح استان برگزار شد.

وی برگزاری مانور دور میزی و برگزاری مانور مقیاس کامل سقوط هواپیما در فرودگاه همدان را از جمله برنامه های برگزار شده عنوان و اضافه کرد: سه شنبه هفته آینده همایش شهرهای تاب آور استان همدان با حضور «اسماعیل نجار» رییس سازمان مدیریت بحران کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی و قرآنی همدان برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha