۴۶ درصد طلاق‌ها در خراسان جنوبی زندگی کمتر از ۵ سال دارد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی گفت: بیشترین طلاق در این استان بین زوج‌های همسن بوده و ۴۶.۶ درصد طلاق‌ها مربوط به زندگی مشترک کمتر از پنج سال است.

علیرضا مهرآور روز چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت سوم دی روز ملی ثبت احوال افزود: از ابتدای امسال تاکنون یک هزار و ۴۰ فقره طلاق در استان به ثبت رسیده که ۶.۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: میانگین سن طلاق در مردان ۳۴.۳ و در زنان ۲۹.۹ سال بوده است.

وی از ثبت چهار هزار و ۸۵۳ واقعه ازدواج در این مدت خبر داد و گفت: میانگین سن ازدواج در مردان ۲۷.۲ سال و در زنان ۲۲.۳ سال است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی افزود: میزان ازدواج در این استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶.۲ درصد کاهش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه ثبت احوال «کودک همسری» را ثبت نمی‌کند گفت: اگر افرادی پایین‌تر از ۱۵ سال سن داشته باشند و گواهی رشد از مراجع قضایی دریافت کنند آمار آنها در ازدواج‌ها ثبت می‌شود که یک نفر زوج و ۲۹۹ زوجه امسال زیر ۱۵ سال بوده‌اند.

مهرآور ادامه داد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۱ هزار و ۷۹۷ واقعه ولادت در استان خراسان جنوبی به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۳ درصد کاهش داشته است.

وی گفت: از این تعداد ولادت ۶ هزار و ۹ نفر پسر و پنج هزار و ۷۸۸ نفر دختر بوده‌اند که این نسبت به ازای هر ۱۰۰ دختر، ۱۰۴ پسر است.

وی افزود: از مجموع ولادت‌های امسال هفت هزار و ۸۸۷ نفر شهری و سه هزار و ۹۱۰ نفر روستایی هستند که تولد جمعیت شهری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱.۹ درصد کاهش و میزان تولد روستایی ۳.۷ درصد افزایش داشته است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با اشاره به ۱۴۷ مورد دوقلوزایی از ابتدای امسال در استان گفت: یک مورد نیز در ۹ ماه گذشته سه قلوزایی به ثبت رسیده است.

وی اظهار داشت: بیشترین کاهش ثبت ولادت به ترتیب در شهرستان‌های فردوس، بشرویه و سرایان و بیشترین ثبت ولادت در دستگران، درمیان و خوسف بوده است.

مهرآور از ثبت سه هزار و ۸۵ واقعه وفات در ۹ ماه گذشته از سال جاری خبر داد و گفت: درخصوص ثبت واقعه فوت افزایش داشته‌ایم که میزان آن نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۹ درصد است.

وی بیشترین فراوانی نام بین پسران را ابوالفضل، امیرعلی، امیرحسین، حسین و علی اعلام و اضافه کرد: برای دختران نیز بیشترین نام فاطمه، فاطمه زهرا، حلما، زینب و زهرا بوده است.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی همچنین از صدور ۳۲۰ هزار و ۱۲۱ شناسنامه مکانیزه بالای ۱۵ سال در سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به در پیش بودن انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند امسال، شناسنامه و شماره ملی برای احراز هویت استفاده می‌شود لذا افرادی که شناسنامه قدیمی دارند، هرچه زودتر نسبت به تعویض آن اقدام کنند.

وی به پوشش ۹۱ درصدی جمعیت استان در برخورداری از کارت هوشمند ملی اشاره کرد و افزود: ۵۷۸ هزار و ۷۹۹ نفر جمعیت واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند هستند که ثبت نام ۵۳۱ هزار و ۹۸ نفر تکمیل شده است.

مهرآور یادآور شد: روستاییان بیشترین درخواست را برای صدور کارت هوشمند ملی داشتند اما عده زیادی از افراد تحصیلکرده و شهرنشین هنوز اقدامی برای کارت ملی هوشمند نکرده‌اند که انتظار می‌رود هرچه زودتر به دفاتر پیشخوان یا ادارات ثبت احوال مراجعه کنند.

وی با تاکید بر اینکه صدور کارت هوشمند ملی در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود گفت: افرادی که بیمار یا معلول هستند نیز می‌توانند با شماره ۳۲۴۰۰۶۰ از خدمات سیار صدور کارت هوشمند ملی استفاده کنند.

مدیرکل ثبت احوال خراسان جنوبی با بیان اینکه این استان رتبه پنجم را در عملکرد کارت هوشمند ملی نسبت به سایر استان‌ها دارد گفت: افرادی که از سایر نقاط استان در خراسان جنوبی ساکن شده‌اند نیاز است با مراجعه به پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور به نشانی ncr.ir نسبت به ثبت تغییر نشانی خود اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha