افزایش مقاومت به سایش اجاق گاز با نانو پوشش ایرانی

تهران- ایرنا- یکی از شرکت‌های تولیدکننده اجاق‌گاز با استفاده از نانوپوشش، علاوه بر ایجاد زیبایی، مقاومت به سایش و خوردگی را در این محصولات افزایش داده است.

به گزارش ستاد ویژه توسعه فناری نانو، شرکت کن صنعت آذین موفق به ارتقاء کیفیت اجاق‌ گازهای خود با استفاده از فناوری‌نانو شده است. این شرکت با استفاده از نانوپوشش ویژگی‌هایی نظیر مقاومت به سایش و خوردگی را در اجاق‌گاز ایجاد کرده است.

علی هجرانی دلیر از اعضای این شرکت درباره این فناوری گفت: یکی از مشکلات موجود در اجاق‌گازها، آسیب‌های ساختاری به سطوح و بخش‌های مختلف آن است که ما با استفاده از نانوپوشش این آسیب‌ها را به حداقل رسانده‌ایم. در حال حاضر با همکاری یکی از شرکت‌های خدماتی در حوزه فناوری‌نانو، لایه‌های نانومقیاس از جنس تیتانیوم روی سطح اجاق گاز ایجاد می‌کنیم که هم باعث افزایش مقاومت سطحی می‌شود و هم به دلیل ایجاد رنگ طلایی و نقره‌ای، زیبایی و چشم‌نوازی اجاق گاز را افزایش داده است.

هجرانی افزود: این لایه‌ها با استفاده از فناوری PVD روی سطح قرار می‌گیرد و ضخامت بسیار کمی دارند، در حال حاضر تولید ۵۰۰ دستگاه از این اجاق‌گازها در دستور کار شرکت کن صنعت آذین قرار گرفته است که با توجه به تقاضای بازار و میزان استقبال از این محصولات، می‌توانیم ظرفیت تولید را افزایش دهیم، این اجاق‌گازها دارای پوشش نانوساختار در حال حاضر در دسترس عموم مردم قرار داده شده است.

وی بیان کرد: با توجه به مزیت‌های این فناوری، خرید دستگاه لایه‌نشانی PVD را در برنامه‌های آتی داریم تا لایه‌نشانی نیز در خود شرکت انجام شود.

هجرانی ضمن اشاره به مزیت‌های این فناوری گفت: ایجاد این نانوپوشش تاثیر چندانی روی قیمت نهایی محصول نداشته اما ارزش افزوده زیادی برای مصرف‌کننده به دنبال دارد، بنابراین استفاده از آن موجب تنوع محصولات شرکت شده و کیفیت محصولات را نیز افزایش داده و در عین حال رضایت مشتری را نیز به دنبال دارد.

وی بیان کرد: پوشش‌های لایه نازک مانند TiN و TiAlN دارای کاربردهای صنعتی گسترده‌ای در زمینه پوشش‌های محافظ سخت، موانع نفوذی در فناوری نیمه رساناها، کاربردهای نوری و تزئینی هستند. رنگ مهم‌ترین خاصیت پوشش‌های تزئینی بوده و شناخته‌شده‌ترین پوشش سخت تزئینی TiN و TiAlN است. با اعمال این پوشش‌ها بر روی زیرلایه‌ای صاف، سطح ظاهری جذاب داشته و سختی بالا و سایش کم آن را با دوام‌تر می‌سازد.

وی گفت: چنین پوشش‌های سخت تزئینی لایه نازک در لوله‌کشی، کالاهای ورزشی، لوازم غذاخوری فلزی، فریم عینک، لوازم تزئینی، جواهرآلات بدلی، شیرآلات، دستگیره و یراق‌آلات و دیگر کاربردهای مشابه که در آن‌ها پوشش در معرض سایش، فرسایش و خوردگی در حین استفاده و تمیز کردن است کاربرد دارد.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha