یک هزار و ۶۰۰ نفر برای مشاوره ژنتیک به بهزیستی استان مرکزی مراجعه کردند

اراک - ایرنا - مدیرکل بهزیستی استان مرکزی گفت: یک هزار و ۶۰۰ نفر برای دریافت راهنمایی و انجام اقدامات تخصصی در زمینه‌های قبل از ازدواج، حین و بعد از بارداری، ازدواج فامیلی و وجود افراد معلول در خانواده در ۹ ماه سال جاری به ۶ مرکز مشاوره ژنتیک این استان مراجعه کردند.

«زهرا امینی» روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بهزیستی به ۲ طیف مراجعه کننده خدمات مشاوره ژنتیک ارایه می‌کند یک بخش مددجویان بهزیستی هستند که رایگان خدمات دریافت می‌کنند و بخش دیگر سایر مراجعانی که در صورت تایید نداشتن تمکن مالی، کمک هزینه آزمایش ژنتیک را دریافت می‌کنند.

وی اظهار داشت: آزمایش ژنتیک اغلب با گرفتن خون انجام می‌شود و از ۱۰ تا ۷۰ میلیون هزینه دارد که مددجویان بهزیستی توان پرداخت آن را ندارد و سازمان تقبل هزینه را برعهده دارد.

امینی افزود: اکنون پنج مرکز ژنتیک در اراک و یک مرکز مشاوره پایه در شهرستان خمین وجود دارد که مرکز پایه مردادماه امسال راه‌اندازی شده است.

وی انجام مشاوره و آزمایش ژنتیک را اقدامی ضروری و راهکاری مناسب برای پیشگیری از تولد کودکان معلول دانست و بیشتر معلولیت‌های مادرزادی علت ژنتیکی با منشاء ازدواج فامیلی دارند که با مشاوره و آزمایش ژنتیک تا سطح بالایی قابل پیشگیری هستند.
امینی افزود: تمامی زوج‌های جوان در آستانه ازدواج که آزمایش‌های عادی آنها مشکوک باشد باید آزمایش ژنتیک انجام دهند و ازدواج‌های فامیلی، سابقه معلولیت یکی از اعضای خانواده، مواجهه مادر با عوامل خطرزا مانند داروها، اشعه و مواد شیمیایی از موارد مهمی هستند که انجام آزمایش ژنتیک برای آنها ضروری است.

۶۵ هزار توانجو در استان مرکزی از خدمات بهزیستی استفاده می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =