رهاوردهای سفر وزیر نیرو برای خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- سفر یک روزه وزیر نیرو به خراسان رضوی چند رهاورد بزرگ برای صنعت آب و برق داشت که اهمیت آن در ارتقای شاخصهای خدمت رسانی، جایگاه منحصربه فرد این منطقه در صنعت آب و برق و لزوم توجه ویژه به آن از سوی دولتمردان، اهمیت مدیریت مصرف در شرایط تنش آبی و ضرورت کاهش مصرف سوخت فسیلی است.

پویش "هرهفته، الف-ب ایران" که با ابتکار وزیر نیروی دولت تدبیر و امید پاییز امسال آغاز شد و سفر مقام عالی وزارت به خراسان رضوی را رقم زد، منجر به آغاز عملیات اجرایی یا بهره‌برداری از طرحهای بزرگی در صنعت آب، برق و فاضلاب شد که ثمراتش مردم را بیش از پیش برخوردار کرد. 

حاصل سفر "رضا اردکانیان" به شهرهای مشهد، درگز، خوشاب و سبزوار در شمال، مرکز و غرب خراسان رضوی در هفته دهم اجرای پویش "هر هفته الف - ب ایران" بهره‌برداری ۱۳ پروژه در بخشهای مختلف آب، برق و فاضلاب با سرمایه گذاری افزون بر ۵۷ هزار میلیارد ریال و آغاز عملیات اجرایی پنج پروژه با سرمایه‌گذاری سه هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بود.

خراسان رضوی در حوزه تاسیسات زیربنایی صنعت آب و برق جزو استانهای پیشرو در کشور به شمار می‌رود. شرکتهای خدماتی این حوزه بهترین عملکرد را نسبت به شرکتهای مشابه در استانهای دیگر داشته‌ و جدا از تاثیرات تغییرات اقلیمی بر این صنعت، خراسان رضوی را می‌توان یکی از استانهای موفق در حوزه نیروگاهی، شبکه‌های آبرسانی، برقرسانی و همچنین مدیریت مصرف به شمار آورد. 

سفر وزیر نیرو به خراسان رضوی آغاز عملیات اجرایی یا بهره‌برداری از طرحهای بزرگی را در صنعت آب، برق و فاضلاب به همراه داشت که ثمراتش مردم را در این خطه از میهن اسلامی بیش از پیش برخوردار کرد 

اگر وضعیت خراسان رضوی را در شاخصهای آب و برق با سایر نقاط مقایسه کنیم، این صنعت را جزو صنایع فراگیر در استان خواهیم یافت به طوری که تقریبا ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و روستایی این خطه از میهن اسلامی از مزایای شبکه‌های انتقال آب و برق برخوردارند. 

نگاهی به شاخصهای آب، برق و فاضلاب

استان شش میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفری خراسان رضوی ۲۹ شهرستان، ۷۰ بخش و دو هزار و ۵۴۰ روستا دارد. افزون بر چهار میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت خراسان رضوی در ۷۳ نقطه شهری این استان سکونت دارند. یک میلیون و ۷۳۳ هزار نفر از جمعیت خراسان رضوی نیز ساکن روستاها هستند. پس از مشهد شهرستانهای نیشابور، سبزوار، تربت‌حیدریه و تربت‌جام به ترتیب بیشترین جمعیت و داورزن، زاوه و فیروزه کمترین جمعیت را در میان شهرستانهای استان خراسان رضوی دارند. 

ظرفیت نیروگاهی نصب شده در خراسان رضوی حدود ۱۰ درصد از کل ظرفیت نیروگاهی کشور است. هم‌اکنون یک میلیون و ۲۷۰ هزار مشترک برق شهری و روستایی در این استان زیر پوشش خدمات صنعت برق قرار دارند. تعداد مشترکین برق شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی به جز شهرستان مشهد یک میلیون و ۲۷۰ هزار مشترک و طول شبکه‌های فشار متوسط و فشار ضعیف آن ۴۲ هزار کیلومتر است. 

شرکت توزیع نیروی برق مشهد نیز با ۶ هزار کیلومتر شبکه و ۲۵۳ هزار لامپ روشنایی معابر با بار مصرفی ۱۳۰۰ مگاوات در مساحت ۱۰ هزار کیلومتر در کلانشهر ۳.۵ میلیون نفری مشهد خدمات ارائه می‌کند. شهر مشهد یک میلیون و ۵۰۰ هزار مشترک برق دارد.

۹۸ درصد آب شرب مورد نیاز مردم در سطح ۷۳ شهر خراسان رضوی از منابع زیرزمینی تامین می‌شود. تداوم حدود دو دهه‌ای پدیده خشکسالی‌ منجر به افت آبهای زیرزمینی شده به طوری که تابستان امسال وضعیت منابع آبی پنج شهر استان بحرانی شد و تنش آبی در ۳۲ شهر خراسان رضوی وجود داشت. 

خراسان رضوی دارای ۳۲ سد در حال بهره‌برداری در تربت‌حیدریه، قوچان، مشهد، خواف، درگز، سبزوار، تایباد، تربت‌جام، چناران، سرخس، نیشابور، کلات و فریمان است. توان ذخیره آب سدهای بزرگ و در حال بهره‌برداری این استان در مجموع یک میلیارد و ۵۷۲ میلیون متر مکعب است.

یک میلیارد و ۲۱۱ میلیون مترمکعب از این مقدار مربوط به سد دوستی می‌باشد که سازه آن مشترک بین ایران و ترکمنستان است. حجم کنونی آب جمع شده پشت سد دوستی ۵۶۳ میلیون مترمکعب است که ۴۶ درصد حجم نهایی ظرفیت این سد را شامل می‌شود.

شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی با زیر پوشش بردن یک میلیون و۹۰۰ هزار نفر، خدمات آبرسانی به ساکنان ۷۳ شهر را در سطح استان به جز کلانشهر مشهد در بخش تامین و توزیع آب برعهده دارد. ۳۰ درصد جمعیت زیر پوشش این شرکت نیز در هفت شهر از مزایای شبکه جمع‌آوری فاضلاب برخوردارند. 

ظرفیت تامین آب شهری خراسان رضوی ۲۴۷ میلیون مترمکعب در سال است. طول خط انتقال آب شهری در خراسان رضوی نیز هزار و ۷۲۰ کیلومتر است. همچنین ۷۳ شهر در این استان با جمعیت یک میلیون و ۷۸۹ هزار نفر زیر پوشش خدمات ارائه آب شرب بهداشتی و سالم هستند.

با اجرای پنج هزار و ۶۲۰ کیلومتر شبکه انتقال آب در مشهد ۱۰۰ درصد جمعیت این کلانشهر در قالب یک میلیون و ۲۸۱ هزار فقره اشتراک زیر پوشش شبکه آبرسانی شرکت آب و فاضلاب از آب سالم و بهداشتی برخوردارند

معیت کنونی زیر پوشش خدمات فاضلاب شهری در خراسان رضوی ۵۲۴ هزار نفر است. ظرفیت فعلی تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در استان به جز مشهد ۵۸ هزار مترمکعب است. هم‌اکنون شبکه جمع‌آوری فاضلاب در شهرهای سبزوار، نیشابور، تربت‌حیدریه، کاشمر، گناباد، تایباد، تربت‌جام، قوچان، طرقبه شاندیز و گلبهار در حال اجرا است.

شهرستان مشهد با ۳.۵ میلیون نفر جمعیت و ۹ هزار و ۸۱ کیلومترمربع مساحت شامل سه بخش مرکزی، احمدآباد و رضویه، ۱۱ دهستان و ۳۵۷ روستا است. ۱۰۰ درصد جمعیت سه و نیم میلیون نفری مشهد زیرپوشش شبکه آب رسانی و ۷۰ درصد زیر پوشش خدمات شبکه جمع آوری فاضلاب هستند.

۹/۹۹ درصد جمعیت کلانشهر مشهد زیر پوشش خدمات شبکه آبرسانی و ۵۷ درصد آن زیر پوشش شبکه فاضلاب هستند. آب مورد نیاز این شهر از ۳۷۰ حلقه چاه، یک دهنه چشمه، دو رشته قنات و سدهای طرق، دوستی و کارده تامین می‌شود.

ظرفیت مخازن آب شهری مشهد ۶۴۶ هزار مترمکعب در شبانه روز است. تاکنون پنج هزار و ۶۲۰ کیلومتر شبکه انتقال آب در این شهر اجرا شده و ۱۰۰ درصد جمعیت سه میلیون و ۵۰۰ هزار نفری آن در قالب یک میلیون و ۲۸۱ هزار فقره اشتراک زیر پوشش شبکه آبرسانی شرکت آب و فاضلاب مشهد از آب سالم و بهداشتی بهره‌مند شده‌اند.

سه هزار و ۳۰۰ کیلومتر شبکه جمع آوری فاضلاب در شهر مشهد اجرا شده است. ظرفیت در دست بهره‌برداری تصفیه‌خانه‌های فاضلاب این شهر ۲۶۳ هزار مترمکعب در شبانه روز است. ۷۰ درصد جمعیت مشهد نیز زیر پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب هستند.

در مجموع ۹۲ درصد جمعیت روستایی خراسان رضوی معادل یک میلیون و ۷۳۰ هزار نفر در دو هزار و ۴۸۶ روستا از خدمات شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بهره‌ می‌برند.

طرحهای زیرساختی حوزه برق

همزمان با سفر وزیر نیرو به مشهد عملیات اجرایی و بهره‌برداری پنج طرح زیرساختی در حوزه انتقال و فوق توزیع برق آغاز شد که شامل آغاز عملیات اجرایی پست ۴۰۰ کیلوولت جی.آی.اس امام رضا و بهره‌برداری از بخش توسعه و خط انشعابی پست ابوطالب، پست زکریا و خط ارتباطی پست زکریا به رینگ جنوب در مجموع با اعتبار دو هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال است. 

رضا اردکانیان در مراسم بهره‌برداری این پروژه‌ها گفت: مطابق با برنامه، پست ۴۰۰ کیلوولت امام رضا(ع) در مدت دو سال آینده بهره‌برداری می‌شود که از مهمترین سازه‌های صنعت برق در مشهد و نخستین پستی است که در منطقه داخلی شهر ساخته می‌شود لذا نقش مهمی در پایداری برق، به ویژه در منطقه حرم مطهر امام رضا(ع) دارد. 

وی افزود: هم‌اینک ۴۶ طرح در حوزه‌های آب، برق و فاضلاب به ارزش ۲۰۰ هزار میلیارد ریال با پیشرفت اجرایی ۵۱ درصد در خراسان رضوی در حال اجرا هستند که امید است تا پایان کار دولت دوازدهم یعنی تابستان سال ۱۴۰۰ بخش قابل توجهی از این طرحها به بهره‌برداری برسند.

همچنین همزمان با سفر وزیر نیرو به خراسان رضوی پروژه بزرگ مکانیزاسیون و اتوماسیون شبکه‌های توزیع برق در هزار و ۲۰۰ نقطه استان با صرف هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال بهره‌برداری شد. 

با بهره‌برداری این پروژه "هوشمندسازی و تاب‌آوری" شبکه‌های توزیع برق استان انجام شد. دامنه پوشش این طرح در ۲۵۰ نقطه استان تا پایان امسال و بقیه نقاط خراسان رضوی تا سال ۱۴۰۰ گسترش می‌یابد. 

ویژگیهای این پروژه شامل "ایجاد هفت مرکز اتوماسیون شبکه، راه‌اندازی هزار و ۲۰۰ نقطه اتوماسیون شبکه، استفاده از نرم‌افزارهای بومی داخلی مبتنی بر استانداردهای مورد تأکید توانیر، راه‌اندازی مرکز تماس و استفاده از سامانه‌های مدیریت خودروهای عملیاتی" است.

پست ۴۰۰ کیلوولت امام رضا از مهمترین سازه‌های صنعت برق و نخستین پستی است که در منطقه داخلی شهر ساخته شده، نقش مهمی در پایداری برق، به ویژه در محدوده حرم مطهر امام رضا(ع) دارد. 

ساخت ۲۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف برای تامین برق مشترکان شهری و روستایی خراسان، تبدیل ۶۰۰ کیلومتر شبکه فشار ضعیف سیمی به کابل خودنگهدار، رفع حریمهای خطرناک و جابه‌جایی شبکه‌ به طول ۳۰ کیلومتر، نصب ۲۳۰ دستگاه پست هوایی برای تامین برق مشترکان، رفع افت ولتاژ و کاهش شعاع تغذیه ترانسها، ساخت ۶۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط تک‌مداره و دو مداره به منظور توسعه فیدر و افزایش قابلیت مانور در مجموع با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال" دیگر پروژه‌هایی هستند که با حضور وزیر نیرو در خراسان رضوی به بهره‌برداری رسیدند. 

طرحهایی برای ایجاد توازن در حوزه بحرانی آب

همزمان با سفر وزیر نیرو به خراسان رضوی همچنین پنج طرح در حوزه آب و فاضلاب مشهد با هزینه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال بهره‌برداری شد که شامل مخزن ۶۰ هزار متر مکعبی آب و حفاری، لوله‌گذاری، تجهیز و ساخت ابنیه ۳۰ حلقه چاه، خطوط جمع‌آوری چاههای آب به طول ۱۰ کیلومتر، اصلاح و توسعه شبکه آب شرب مشهد به طول ۱۲ کیلومتر و ۴۸ کیلومتر از شبکه فاضلاب هستند. 

در حالی که شهر مشهد با سه و نیم میلیون نفر جمعیت با مشکل تامین آب مواجه بوده و دچار تنش آبی است این طرحها با هدف ایجاد توازن بین مصارف و منابع آب اجرا شدند.

یکی دیگر از اهداف مهم این پروژه‌ها "ایجاد سازگاری با کم‌آبی" است بطوری که در قالب اجرای طرح سازگاری با کم‌آبی مقرر شده تا سال ۱۴۰۴ میزان آب مورد نیاز مشهد به میزان ۱۷ درصد کاهش یابد زیرا بر اساس پیش‌بینی افق ۱۴۰۴ جمعیت مشهد به سه میلیون و ۶۶۸ هزار نفر و نیاز آبی آن ۳۱۷ میلیون مترمکعب خواهد بود. 

وزارت نیرو همانطور که در جریان سفر اخیر وزیر به خراسان رضوی مشخص شد برای تحقق این مهم برنامه‌های مختلف را در دستور کار قرار داده تا همزمان با تلاش برای حفظ توسعه پایدار، ظرفیت منابع آب شرب مشهد را به ۲۶۵ میلیون مترمکعب برساند. 

هم‌اینک ۴۵۰ حلقه چاه با دبی ۷۵۰۰ لیتر در ثانیه برای تامین آب مشهد در مدار قرار دارند ولی حداکثر ظرفیت بهره‌برداری از این چاهها ۵۶۰۰ لیتر در ثانیه است.

برای افزایش ظرفیت آبدهی این چاهها اجرای "پروژه اجرای خطوط جمع‌آوری چاهها" با عنوان پروژه نبی اکرم(ص) سه سال پیش آغاز شده که با بهره‌برداری کامل آن چاههای تامین آب مشهد از طریق خطوط انتقال، به مخازن منتقل و سپس توزیع می‌شود. همچنین با این اقدام ظرفیت چاههای آب در مشهد به افزون بر هفت هزار لیتر در ثانیه افزایش می‌یابد. 

همچنین شایان ذکر است که با همت وزارت نیرو و تلاش مستمر نهاد ذیربط استانی با وجود مشکلات اقتصادی کنونی ۸۴ پروژه این حوزه هم‌اینک در نقاط مختلف کلانشهر مشهد در دست اجرا هستند و محدودیت اقتصادی منجر به توقف پروژه‌ها نشده‌ است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در جریان سفر وزیر نیرو به مشهد همین موضوع را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد "کم بودن حجم مخازن آب از مشکلات کلانشهر مشهد است" لذا ظرف دو سال اخیر اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده اما همچنان باید افزایش مخازن آب برای مشهد در دستور کار باشد. 

وزارت نیرو برای کاهش تنش آبی و حرکت در مسیر حل این معضل، ایجاد توازن بین مصارف و منابع آب و همچنین ایجاد سازگاری با کم‌آبی برنامه‌های مختلف را در دستور کار قرار داده که در جریان سفر اخیر اردکانیان به خراسان رضوی بخشی از آن محقق شد

حمیدرضا جانباز به "نبود رینگ متناسب با ورودیهای مختلف برای تزریق آب در شبکه آبرسانی مشهد" به عنوان یکی دیگر از مشکلات اشاره کرد که منجر شده کیفیت آب در شرق مشهد نسبت به غرب آن کمتر باشد. به همین خاطر شرکت آب و فاضلاب مشهد نه تنها "طرح آزمایشی ملی هوشمندسازی شبکه آب" را در دستور کار قرار می‌دهد بلکه پساب و بازچرخانی آب را نیز باید با جدیت دنبال کرده و همچنین همچنین ساخت تصفیه‌خانه‌های جدید را در مشهد پیگیری می‌کند.

خروج یک شهر از تنش آبی

دیگر دستاورد سفر وزیر نیرو به خراسان رضوی بهره‌برداری طرح آبرسانی "ششتمد" از توابع شهرستان سبزوار بود که این شهر را از فهرست شهرهای مواجه با تنش آبی خارج کرد.

شهرهای "نیشابور، قوچان، ششتمد، گلبهار، شاندیز و رضویه" از مجموع ۷۵ شهر زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی در پی نزدیک به دو دهه تداوم پدیده خشکسالی و افت شدید سطح آبهای زیرزمینی در این استان ظرف سالهای اخیر بطور مداوم با تنش آب مواجه بوده‌اند. هم‌اینک ۳۱ شهر در استان خراسان رضوی در خصوص تامین آب "شرایط خاص" دارند، همچنین ۲۶ شهر در سطح این استان از نظر تامین آب مور نیاز شهروندان در "شرایط سر به سر" قرار داشته لذا نیازمند منابع جدید آب هستند.

طرح آبرسانی به "ششتمد" با ۱۳۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری مشکلات ناشی از تنش آبی را در این شهر بطور کامل برطرف کرد. آبرسانی به این شهر در غرب خراسان رضوی به طول ۳۰ کیلومتر از روستای دارین(مبدا چاه آب) اجرا شد که برای آن ۴۱ کیلومتر لوله‌گذاری خط انتقال آب و سه مخزن ۳۰۰ متر مکعبی ایجاد شده است. برای اجرایی کردن طرح آبرسانی به ششتمد دو ایستگاه پمپاژ، محوطه‌سازی و حصارکشی به طول ۵۳۰ متر و  تثبیت بستر در مسیلها به طول هزار و ۲۰۰  متر با سنگ و ملات نیز اجرا شد.

همچنین در سفر اردکانیان به سبزوار بهره‌برداری و عملیات اجرایی سه طرح آب و فاضلاب در غرب خراسان رضوی آغاز شد که طرح آبرسانی روستای "رباط جز" شهرستان خوشاب یکی از آنها است. 

این طرح آبرسانی با اجرای ۱۰ کیلومتر خط انتقال، ۲۷ حوضچه شیرآلات و ۳۵۰ مورد اصلاح انشعاب ۲۸ میلیارد ریال هزینه داشت و بهره‌برداری آن برخورداری هزار و ۳۵۰ خانوار روستایی را از آب شرب بهداشتی تثبیت کرد.

لایروبی رودخانه‌ها 

آغاز عملیات لایروبی، بازگشایی و ساماندهی ۲۲ رودخانه در خراسان رضوی از دیگر برنامه‌های وزیر نیرو در سفر به خراسان رضوی بود که دستاورد بزرگی برای صنعت آب به شمار می‌رود. 

لایروبی و بازگشایی ۱۲ رودخانه به طول ۲۱۰ کیلومتر و ساماندهی ۱۰ رودخانه به طول ۷۵ کیلومتر در خراسان رضوی با هدف پیشگیری از خسارت سیلاب‌ با اعتبار ۶۰۰ میلیارد ریال در این چارچوب محقق شد.

دیروز همچنین عملیات اجرایی طرح ارتقای کیفی آب سد کارده مشهد با هزینه ۴۰ میلیارد ریال توسط وزیر نیرو کلید خورد. هم‌اینک بخاطر مشکلاتی مانند رشد جلبک و آلودگی سبب شده تا نتوان از همه ظرفیت آب سد کارده استفاده کرد اما با اجرای این پروژه که تا سال ۹۹ پایان خواهد یافت از تمام ظرفیت آب سد کارده در تامین آب مشهد بهره‌گیری می‌شود.

سد جدید ابیورد

سد ابیورد" شهرستان مرزی درگز واقع در شمال استان خراسان رضوی طی مراسمی با حضور وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

عملیات ساخت سد مخزنی خاکی ابیورد در مسیر "رودخانه زنگلانلو" واقع در جنوب شرقی درگز سال ۱۳۸۳ آغاز شده بود. سد ۴۳ میلیون مترمکعبی ابیورد با رعایت تمامی پروتکلها و سرمایه‌گذاری دو هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال ساخته شده است. تامین آب آشامیدنی و بهداشتی شهر درگز و روستاهای این محدوده، تامین آب مورد نیاز صنایع فعال در منطقه و همچنین گلخانه‌ها از اهداف ساخت سد ابیورد هستند.

آبرسانی به ۳۱ روستای خراسان رضوی

به گفته وزیر نیرو، در پویش "هر هفته الف. ب. ایران" بطور میانگین در هر هفته ۳۰ روستای کشور به شبکه آب وصل می‌شود که تا پایان امسال یک ‌هزار و ۱۲۴ روستای کشور به شبکه پایدار آب سالم متصل خواهد شد.

در این راستا همزمان با سفر رضا اردکانیان به خراسان رضوی که مقارن با هفته دهم پویش "هرهفته الف.ب.ایران" بود، طرح آبرسانی به ۳۱ روستا در مناطق روستایی شهرستانهای مشهد، جغتای، گناباد، درگز، خواف، داورزن و چناران با هزینه ۱۸۳ میلیارد ریال به بهره‌برداری رسید.

با بهره‌برداری ۱۱ طرح آبرسانی در ۳۱ روستای خراسان رضوی در قالب "پویش هر هفته الف - ب ایران" توسط وزیر نیرو دسترسی همیشگی ساکنان روستایی از آب سالم تثبیت شد و ۲۷ هزار نفر از جمعیت روستایی خراسان رضوی از آن بهره‌مند شدند. 

"۲۵ کیلومتر لوله‌گذاری خط انتقال، ۲۹ کیلومتر شبکه توزیع، چهار مخزن ذخیره با حجم ۸۰۰ مترمکعب، سه ایستگاه پمپاژ و حفر و تجهیز چهار حلقه چاه" برای آبرسانی به ۳۱ روستا ساخته و اجرا شده است. 

بزرگترین طرح کشور برای جایگزینی پساب با آب کشاورزی

همزمان با سفر وزیر نیرو به خراسان رضوی بزرگترین طرح جایگزینی پساب با آب کشاورزی کشور نیز در مشهد بهره‌برداری شد.

هدف جایگزینی پساب با آب کشاورزی "تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای کیفی پساب، کاهش مشکلات بهداشتی در حاشیه شهر، جلوگیری از آلودگی آبخوانها و کمک به تامین آب مشهد" بوده که با اجرای این طرح محقق شدند. 

به همین منظور ایستگاه پمپاژ شماره ۶ انتقال پساب تصفیه‌خانه خین‌عرب به پرکندآباد مشهد با هزینه ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از طریق بیع متقابل با ظرفیت هزار لیتر در ثانیه ساخته شده است. این ایستگاه پمپاژ شامل ۱۰ پمپ ۹۲ کیلووات برای پمپاژ پساب از محل تصفیه‌خانه خین‌عرب به مخزن پنج هزار مترمکعبی پرکندآباد است. پساب تصفیه شده توسط خط انتقال ۶.۳ کیلومتری به قطر هزار میلیمتر انجام می‌شود.

۲۲ میلیون مترمکعب پساب سالانه با فعالیت این ایستگاه به زمینهای غرب مشهد و کارده منتقل و به این ترتیب پساب جایگزین مصرف آب‌ زیرزمینی و آب مخزن سد کارده می‌شود. 

همزمان با سفر وزیر نیرو به خراسان رضوی بزرگترین طرح جایگزینی پساب با آب کشاورزی بهره‌برداری شد که تعادل‌بخشی سفره‌های آب زیرزمینی، ارتقای کیفی پساب، کاهش مشکلات بهداشتی در حاشیه شهر، جلوگیری از آلودگی آبخوانها و کمک به تامین آب را در مشهد محقق می‌کند.

افتتاح ایستگاه پمپاژ مزرعه نمونه مشهد دیگر برنامه دیروز وزیر نیرو بود که با هزینه ۲۰۰ میلیارد ریال و هدف جایگزینی پساب با چاههای آب کشاورزی این مزرعه واقع در حومه مشهد از طریق  اعتبارات دولتی اجرا شده است.

کار ساخت ایستگاه پمپاژ انتقال پساب تصفیه‌خانه‌های اولنگ و التیمور به مزرعه نمونه و پایاب سد طرق با اجرای خط انتقال یک و نیم کیلومتر، از سال ۱۳۹۳ آغاز شده بود. 

اهمیت این طرح در "کاهش فشار خط انتقال پساب از اولنگ به زمینهای منطقه طرق با هدف کاهش حوادث و اتفاقات، افزایش ظرفیت استفاده از پساب در طرق و مزرعه نمونه با هدف تعادل بخشی آبهای زیرزمینی و کمک به پایداری تامین آب مشهد" است.

یک روز سفر وزیر به خراسان رضوی و برنامه‌های فشرده آن دستاوردهای قابل توجهی در حوزه‌های آب و برق این استان داشت. اردکانیان دیشب به تهران بازگشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =