لازمه تمدن‌سازی، توجه به زبان‌های عربی و فارسی است

بجنورد- ایرنا- عضو کمیته فرهنگ و تمدن اسلامی و مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین‌الملل گفت: اگر می خواهیم تمدن جدیدی برپا کنیم باید به عربی و فارسی، به عنوان زبان‌های جهان اسلام، بیشتر توجه کنیم.

دکتر محمدعلی آذرشب، شامگاه سه شنبه در همایش بزرگداشت رور جهانی زبان عربی در جمع دانشگاهیان بجنورد اظهار داشت: زبان عربی، زبان عرب ها نیست زیرا بعد از ظهور اسلام این زبان از دایره قومی خارج به دایره تمدن اسلامی وارد شد.
وی افزود: زبان پارسی هم زمانی که با عربی و اسلام پیوند خورد، زبان تمدن اسلامی شد و هم اکنون می توان این دو را زبان های تمدن اسلامی خواند.

این استاد دانشگاه و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تقریب مذاهب  با بیان اینکه باید به این دو زبان توجه و نگاه ویژه داشت، گفت: عقب ماندگی کشورهای اسلامی، ظهور داعش و تسلط آمریکا بر ممالک اسلامی منطقه، علتی جز عقب ماندگی تمدنی و دور شدن از فرهنگ و زبان عربی و پارسی ندارد و به همین جهت باید برای رسیدن به تمدن اسلامی با توجه به نیازهای روز به این دو زبان و یادگیری آن ها اهمیت دهیم.
رییس دانشگاه دخترانه کوثر بجنورد نیز در این همایش گفت:زبان فارسی و عربی قرابت زیادی دارند و به نوعی با هم پیوند خورده اند.
دکتر علیرضا حسینی افزود: عربی زبان قرآن است و یادگیری آن اهمیت دارد و باید از شکل کلیشه ای خارج و به شکل جدی یادگیری این زبان بین المللی در سرلوحه یادگیری زبان ها قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha