۳ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۶
کد خبرنگار: 2327
کد خبر: 83607045
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

رهبر حزب چپگرای فرانسه از اعتصابگران حمایت کرد

تهران - ایر نا - همزمان با تاکید اتحادیه‌های شغلی بر ادامه اعتصاب‌ها در اعتراض به طرح اصلاح نظام بازنشستگی، رهبر حزب چپگرای فرانسه روز سه‌شنبه بر لزوم تاسیس یک صندوق همبستگی پارلمانی با هدف حمایت از اعتصابگران تاکید کرد.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه اینترنتی شبکه "ال. سی. آی" فرانسه، امروز و همزمان با بیستمین روز متوالی اعتصاب های گسترده در فرانسه، ژان لوک ملانشون رهبر حزب چپگرای این کشور که از قدرت سیاسی بالایی نیز برخوردار است، با پیشنهاد تاسیس صندوق همبستگی پارلمانی برای پشتیبانی اعتصاب ها، بطور رسمی از معترضان و اعتصابگران این کشور حمایت کرد.  

وی تاکید کرد: همه باید بدانند که معترضان و اعتصاب گرانی که در مخالفت با اصلاحات نظام بازنشستگی دست از کار کشیده اند، حقوق و دستمزد خود را از دست نخواهند داد.  

در همین حال، بخشی از جامعه پزشکی فرانسه از جمله پزشکان کارورز(انترن) نیز روز سه شنبه اعلام کردند که به اعتصابگران پیوسته اند.

ملانشون گفت: اکنون لحظه سرنوشت ساز برای کشور ما است. ما با اتحاد و همبستگی تلاش می کنیم به خواسته هایمان برسیم و این برای آیندگان ما بسیار خوب است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: همه چپگرایان فرانسه و خانواده های آنها از اعتراض ها علیه اصلاحات در نظام بازنشستگی حمایت میکنند.  

ملانشون گفت: اکنون بیش از همه وقت ما به اتحاد با یکدیگر نیاز داریم و من با همه معترضان ابراز همبستگی و همدردی می کنم.

 اعتصاب‌ها علیه اصلاحات حقوق بازنشستگی در فرانسه در شرایطی امروز (سه‌شنبه سوم دی‌ماه) به بیستمین روز خود رسیده که با رای کنفدراسیون عمومی کار، این اعتصاب‌ها با توقف تولید پالایشگاه‌ها (توقف تولید دو پالایشگاه از مجموع ۸ پالایشگاه فرانسه) وارد مرحله تازه‌تری شده است.

اعضای کنفدراسیون عمومی کار که مهمترین اتحادیه صنفی کارگری در فرانسه محسوب می‌شود، در ادامه اقدام‌های خود در اعتراض به قانون جدید بازنشستگی دولت «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری، در حالی به تعطیلی دومین پالایشگاه نفت در این کشور و توقف تولید آن رای دادند که دیروز (دوشنبه دوم‌دی‌ماه) توقف تولید در یکی از کلیدی‌ترین پالایشگاه‌های این کشور را کلید زده بودند.

براین اساس، در ادامه توقف تولید در پالایشگاه «لاورا» واقع در جنوب شرقی فرانسه که علاوه بر پاریس، نیاز دیگر مناطق فرانسه را نیز تامین می‌کند، امروز روزنامه «لکسپرس» از تصمیم کنفدراسیون عمومی کار برای تعطیلی دومین پالایشگاه نفت در این کشور و توقف تولید آن خبر داده است.
به نوشته این رسانه، کارگران اعتصاب‌گر در سایت توتال «گراندپویی بیی کرووآ» در شهرستان «سنته مرن» در ناحیه «ایل دو فرانس» به توقف حمل‌ونقل تولیدات نهایی تا سی‌ام دسامبر(۹ دی) رای دادند؛ این به مثابه تعطیلی کامل پالایشگاه است.
این اقدام جنبش ضد نظام جدید بازنشستگی، مرحله تازه اعتصاب‌های فرانسه قلمداد می‌شود.

اصلاح نظام بازنشستگی، از وعده‌های انتخاباتی امانوئل مکرون رئیس جمهوری این کشور بوده و بر تحقق آن اصرار دارد. ادوارد فیلیپ نخست‌وزیر فرانسه چهارشنبه ۲۰ آذر، طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور شامل ۴۲ برنامه مجزا را رونمایی و اعلام کرد اصلاحات جزئی در بازنگری این طرح اولیه انجام خواهد شد.

براساس این طرح، فرانسوی‌های متولد پیش از سال ۱۹۷۵ مشمول این طرح نمی‌شوند و سن بازنشستگی از ۶۲ به ۶۴ سال افزایش می‌یابد. با این حال، معترضان به این طرح، ‌ از خواسته خود عقب‌نشینی نکرده و حذف کامل آن را خواستارند. اما دولت معتقد است به تعویق افتادن این طرح، هزینه‌ اجرای آن در دولت‌های آینده را دوچندان می‌کند.

این تقابل میان دولت و اعتصاب‌کنندگان سبب شده تا دامنه اعتراض‌ها به بخش‌های مختلف این کشور از جمله پالایشگاه‌ها نیز کشیده شود.
کنفدراسیون عمومی کار فرانسه نوزدهم آذر(دهم دسامبر) اعلام کرد، با اعتصاب کارکنان پالایشگاه‌ها، هفت پالایشگاه از مجموع هشت پالایشگاه این کشور تعطیل شده است. ۹۰۴۱

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =