آمریکایی‌ها منتظرند ایران اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند

تهران - ایرنا - تحلیلگر مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری گفت: ​​​​​​​آمریکایی‌ها منتظرند ایران در مدت باقیمانده اقدامی برای تصویب لوایح FATF نکند تا وارد لیست سیاه شود. ورود به لیست سیاه فشاری که امروز به ایران وارد می‌شود را تشدید می‌کند و آمریکا، ایران را به عنوان ناقض نرم‌های جهانی به تصویر می‌کشد.

«دیاکو حسینی» عصر امروز سه‌شنبه در نشست تصویب لوایح FATF و آثار و پیامدهای آن بر حکمرانی مالی و تجارت بین‌المللی ایران که در مرکز تحقیقات راهبردی برگزار شد، افزود: در یک سال اخیر صحبت‌های مخالفان و موافقان را شنیده و با استدلال‌هایشان آشنا هستیم. ولی فکر می‌کنم دچار مشکل بخشی‌نگری و سیاسی نگریستن شده‌ایم.
حسینی با بیان اینکه دولت از هر تصمیم مجمع تشخیص مصلحت نظام حمایت می‌کند چرا که نمی‌خواهد آن را به شکاف دیگر تبدیل کند، اظهار داشت: اگر از بالا به موضوع نگریسته شود، درباره یک پارادایم برای حکمرانی ایران حرف می‌زنیم. استدلال مخالفان حول دو محور است؛ نکته اول آنها این است که FATF دور زدن تحریم را سخت‌تر می‌کند و بخش دوم این است که به محور مقاومت آسیب می‌زند. حتما دور زدن تحریم‌ها و کمک به محور مقاومت دشوارتر می‌شود ولی غیرممکن نمی‌شود.
این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه حرف دولت آن است که باید تصمیم سخت را بگیریم، تصریح کرد: اصولا ما از دشواری‌ها فرار کرده و آسان‌ترین راه را برای حکمرانی انتخاب کرده‌ایم. پذیرش FATF بخشی از مسیر جامعه‌پذیر کردن ایران در نظم بین‌المللی است. برای آمریکا که از نظر کمی از پرقانون‌ترین‌ کشورها است، فقط قدرت موجب نشده به حکمرانی در عرصه جهانی ادامه دهد بلکه به خاطر کسب قدرت و حکمرانی در نظم پیچیده بین‌المللی است.
حسینی با بیان اینکه آمریکا از طریق وزارت خارجه‌اش تامین مالی تروریسم را انجام می‌دهد، خاطرنشان کرد: آنها این کار را هم شیک و قانونی انجام می‌دهند. نمونه آن را در اوکراین و حمایت از گروه‌های تروریستی در سوریه مشاهده می‌کنیم. اگر ما بخواهیم به جامعه‌پذیری بین‌المللی ادامه بدهیم، باید سلسله مقررات جهانی را هم بپذیریم.
وی افزود: با پیوستن به FATF، تحریم‌ها دشوارتر دور زده می‌شوند هرچند FATF مانند آژانس بازرس ندارد بلکه از ما مدارک می‌خواهد.

این تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک با بیان اینکه اگر می‌خواهیم به عنوان قدرت منطقه‌ای ظهور کنیم باید سلسله مقررات جهانی را نه تنها در عرصه اقتصادی بلکه در عرصه سیاسی را هم بپذیریم، ابراز داشت: قطعا دور زدن تحریم‌ها و کمک به محور مقاومت دشوارتر می‌شود ولی باید مهارت‌هایمان را افزایش دهیم. آمریکایی‌ها منتظرند ایران در مدت باقیمانده، اقدامی نکند و وارد لیست سیاه شود. ورود به لیست سیاه فشاری که امروز به ایران وارد می‌شود را تشدید می‌کند و آمریکا، ایران را به عنوان ناقض نرم‌های جهانی به تصویر می‌کشد.
حسینی اضافه کرد: این مساله همان حمایت‌های اندک و ناچیز از ایران را هم می‌کاهد و کار را برای طرفین جهت فرار از مسئولیت‌هایشان آسان می‌کند و بر بازارهای مالی فشار وارد می‌کند.
وی با بیان اینکه امروز بدترین زمان برای تصویب لوایح FATF است ولی بدترین زمان برای ورود به لیست سیاه هم است، عنوان کرد: هر تصمیمی برای FATF بپذیریم، حتما سخت است ولی باید دید در بلندمدت چه جایگاه و شرایطی داریم. من فکر می‌کنم اگر مصلحت‌اندیشانه فکر کنیم جنگ تبلیغاتی با آمریکای ترامپ حیاتی است و اگر قبول نکنیم، فشار روانی و آسیب‌های زیادی را می‌پذیریم پس لوایح FATF در کوتاه‌مدت به مصلحت است.
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =