۴۹ مطالبه شهروندان شیراز، روی میز شورا و شهرداری

شیراز-ایرنا-در نشست هم اندیشی مدیریت شهری شیراز با یاوران شورا در مناطق مختلف این کلانشهر، ۴۹ مطالبه و مشکل اصلی شهروندان شیراز در محله‌های مختلف مطرح و برای بررسی به کمیسیون‌های شورای اسلامی شهر شیراز ارجاع شد تا پس از آن توسط شهرداری اجرا شود.

نخستین نشست هم‌اندیشی اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز با نمایندگان یاوران شورای مناطق یازده‌گانه این شهر سه شنبه برگزار شد.

در این نشست سه ساعته، نمایندگان یاوران شورا در ۱۱منطقه شیراز به صورت رو در رو به ارائه مسائل و دیدگاه‌های خود در مورد اداره شهر و مناطق خود پرداختند که در ادامه با پاسخ‌ها و توضیحات اعضای شورای اسلامی شهر همراه شد.

 یاوران شورا در افزایش مشارکت‌پذیری شهروندان تلاش کنند

رییس شورای اسلامی شهر شیراز در این نشست با اشاره به اهمیت مشارکت شهروندان و توجه به دیدگاه‌های مردمی در اداره شهر، گفت: فلسفه وجودی شورا، تسهیل و تسریع در خدمت‌رسانی به مردم و همچنین جلب مشارکت شهروندان است و در همین راستا یاوران شورا نقش حلقه واسطه شهروندان و نمایندگان آنها در شورا را ایفا می‌کنند.

عبدالرزاق موسوی با اشاره به بازنگری در نوع فعالیت یاوران شورای شهر شیراز، اظهار داشت: برای سهولت در ارتباط اعضای شورا و عموم شهروندان، از هر منطقه سه نفر و در مجموع ۳۳ نفر بنا به تشخیص نمایندگان مناطق یازده‌گانه، مجمع یاوران شورای شهر شیراز را تشکیل می‌دهند و امروز برای نخستین بار در قالب جلسه هم‌اندیشی به صورت رو در رو شنونده صحبت‌های نمایندگان حدود ۸۰۰ یاور شورا هستیم.

موسوی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر، پایگاه اطلاع‌رسانی خود را با هدف تقویت ارتباط دوسویه با مردم بهبود بخشیده است، افزود: ما در شورای پنجم با ایجاد شفافیت، تمام مصوبات و حتی مراحل پیگیری طرح‌ها و لوایح در کمیسیون‌ها را در اختیار شهروندان قرار می‌دهیم و توقع داریم یاوران شورا به ما کمک کنند تا شاهد افزایش مشارکت عموم شهروندان در اداره‌ بهتر شهرمان باشیم.

 ۱۰۰ روز ۱۰۰ پروژه

شهردار شیراز نیز در این نشست بیان کرد: این نهاد برای نخستین بار، مطالبات و دیدگاه‌های مستقیم و غیرمستقیم شهروندان را محور اولویت‌بندی پروژه‌های خود در مناطق مختلف تعیین کرده است.

حیدر اسکندرپور اظهار داشت: ما رویه‌ تازه‌ای را در شهرداری شروع و بر مبنای آن از هر منطقه بین پنج تا ۱۰ پروژه شاخص را دریافت کردیم و بر همین مبنا در حال حاضر حدود ۱۰۲ پروژه شاخص در مناطق ۱۱گانه شیراز فرا روی خود داریم که این طرح‌ها ظرف ۱۰۰ روز پیش‌رو کلنگ‌زنی و یا افتتاح خواهند شد.

وی، افزود: کلنگ‌زنی پروژه فرهنگی پردیس تئاتر نصر که در حوزه شهرداری منطقه 11 شیراز در زمینی به مساحت 6 هزار مترمربع در هفته پایانی آذرماه 98 انجام شد، یکی از این طرح هاست که می‌کوشیم تا پایان سال 99 آن را به بهره‌برداری برسانیم.   

به گفته اسکندرپور، این طرح فرهنگی، دارای سه سالن تئاتر با گنجایش 250، 170 و 80 نفر است.

شهردار شیراز ادامه داد: همچنین اجرای نهضت آسفالت که در حدود 2 برابر بودجه مصوب در این زمینه است، یکی از پروژه‌های بزرگ شهری است که برای نخستین بار بر اساس نظرسنجی مستقیم از شهروندان، برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

وی، همچنین با هشدار نسبت به احتمال سوءاستفاده از ظرفیت‌های مردمی یاوران شورا، گفت: باید مراقب باشیم که ظرفیت گسترده یاوران شورا برای عموم شهروندان و آینده این شهر به کار گرفته شود و نه هیچ شخص یا گروه خاصی.

 ۴۹ مطالبه نمایندگان یاوران شورا روی میز کمیسیون‌های شورای شهر

در ادامه این نشست، رییس شورای اسلامی شهر شیراز با تقدیر از نمایندگان یاوران شورا برای بازتاب دادن مسائل ساکنان مناطق خود، اظهار داشت: در جلسه امروز(سوم دی) ۴۹ مساله و مشکل را از زبان نمایندگان یاوران شورا در مناطق مختلف شیراز شنیدیم که برخی از آنها با توضیحات شهردار شیراز و اعضای شورای شهر همراه شد.

موسوی ادامه داد: در عین حال ما گزارش کامل این نشست را جمع‌بندی خواهیم کرد، در اختیار کمیسیون‌ها قرار می‌دهیم و در اولین جلسه ماه بعد، گزارش همه ۴۹ مورد را به نمایندگان یاوران شورا ارایه خواهیم کرد.

بنا بر توضیحات رییس شورای اسلامی شهر شیراز، قرار است نشست یاوران شورا در مناطق مختلف به صورت منظم برگزار شود و جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا و نمایندگان یاوران شورا نیز به صورت ماهیانه ادامه یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha