۲ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۴۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83605883
۰ نفر

برچسب‌ها

معضل افراط‌گرایی در زندان‌های انگلیس

لندن- ایرنا- تارنمای نشریه تایمز لندن در یادداشتی تکان دهنده مدعی شد که مجرمان افراط‌گرا در زندان‌های انگلیس، اقدام به ترویج خشونت، توزیع کتاب‌های ممنوعه، اجرای مجازات‌های اسلامی و آزار جنسی نوجوانان می‌کنند.

پس از آنکه مشخص شد عامل حمله تروریستی ماه گذشته در «لندن بریج»، به رغم سابقه‌ی عضویت در گروه ممنوعه المهاجرون، به صورت مشروط از زندان آزاد شده بود، پلیس، تحقیقات گسترده‌ای را در ارتباط با سایر زندانیان آزاد شده، آغاز کرد. همچنین دولت بوریس جانسون نیز تجدید نظر درباره قوانین آزادی زودهنگام مجرمان تروریستی را در دستور کار خود قرار داده است.

هم‌زمان نشریه تایمز اظهارات یکی از زندانیان منطقه «وودهیل» (Woodhill) را که به صورت مشروط آزاد شده، روایت کرده که چگونه فردی که از سوی پیروانش در زندان «امیر» خطاب می‌شود، احکام مجازات اسلامی صادر و اجرا می‌کند.

راوی که خود را «جک» معرفی کرده، ماجرای برگزاری جلسه دادگاهی را در زندان روایت می کند که در جریان آن «امیر» برای دو زندانی دیگر که در ماه رمضان مشروبات الکلی نوشیده‌اند حکم مجازات صادر می‌کند.

او که خود در این جلسه حضور داشته، می‌گوید: امیر خطاب به آنها اعلام کرد؛ برادران، دیروز شما را هنگام نوشیدن مشروب دیده‌اند. آنها درباره مجازات شما تصمیم می گیرند؛ صد ضربه شلاق یا تنبیه بدنی.

جک می‌افزاید: دو طرف با تنبیه بدنی موافقت کرده و سپس تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار می گیرند که چشم یکی از آنها بر اثر ضربات شدید کور می‌شود. در نهایت به آنها گفته می‌شود که اگر از سوی مأموران زندان بازخواست شدند، اعلام کنند که از پله پایین افتاده‌اند.

او همچنین از رابطه‌اش با فردی به نام «بروستوم زمانی» سخن گفته که خود را رئیس پلیس شریعت معرفی می‌کرد.

به گفته جک، «زمانی» به او آموزه‌های افراطی تعلیم داده مبنی بر اینکه غرب دشمن خداست و حاکمانش باید نابود شوند. زمانی همچنین کارت حافظه‌ای را در اختیار داشته که در آن سخنرانی روحانیون القاعده موجود بود.

جک می گوید که پس از آزاد شدنش از زندان، پیام‌هایی را از سوی زمانی و هم‌بندانش دریافت کرده که او را به سوریه دعوت کرده‌اند؛ حتی در یک مورد به او نوشته‌اند: چرا تامل ‌می‌کنی؟ تو اینک از ما هستی.

«ریچارد والتون» رئیس پیشین اداره مبارزه با تروریسم پلیس و «ایان ایکسون» مسؤول پیشین تحقیقات درباره افراط گرایی در زندان‌های انگلیس، معتقدند که روند اصلاحات برای مقابله با افراط گرایی متوقف شده و زندان توان مهار این پدیده را ندارد.

ایکسون سال ۲۰۱۶ در گزارشی هشدار داده بود که اسلام افراطی در زندان ها رو به افزایش است. او در آن زمان پیشنهادهایی را مطرح کرده بود که گفته می‌شود به اجرا گذاشته نشد. او اینک از دولت بوریس جانسون می خواهد تا به توصیه‌های او عمل کند.

تایمز دو سال پیش نیز در گزارشی ادعایی نوشته بود: به رغم هشدارهای داده شده همچنان کتب و نشریاتی که در آنها یهودستیزی و اشاعه تنفر علیه غیر مسلمانان ترویج می شود از سوی روحانیون دینی در زندان های انگلیس توزیع می شود.

به نوشته این نشریه انگلیسی، در میان کتب توزیع شده رساله ای یافت شد که در آن به اهمیت مبارزه با کفار (جهاد) اشاره شده و یا کتاب دیگری که در آن از مسلمانان خواسته شده با غیر مسلمانان مبارزه کرده و آنها را تحت سلطه خود در بیاورند.

پیشتر گفته شده بود که دولت انگلیس در نظر دارد تا به‌ منظور مقابله با گسترش افکار افراطی در میان زندانیان عادی، مجرمان افراط‌گرا را در یک زندان واحد تجمیع کند. با این حال نشریه دیلی تلگراف گزارش داد؛ این دیدگاه در زمان حاضر وجود دارد که تجمیع تروریست‌های زندانی در یک زندان واحد، سبب ایجاد کانونی برای اعتراضات و نیز ایراد وارد می‌شود که دولت انگلیس اقدام به برپایی 'گوانتاناموی انگلیسی' کرده است.

بر اساس آمارهای منتشره، تعداد مجرمان افراطی در انگلیس در ۲۰ سال گذشته حدود دو برابر افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =