گزارشگران بدون مرز: عدالت در پرونده خاشقچی لگدمال شد

تهران - ایرنا - سازمان گزارشگران بدون مرز روز دوشنبه در واکنش به احکام دادگاه رسیدگی به پرونده "جمال خاشقچی" روزنامه‌نگار منتقد آل سعود اعلام کرد که عدالت با این احکام لگدمال شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «کریستوف دولوار» دبیرکل این سازمان در صفحه توییتر خود نوشت که این احکام را می توان به منزله زدن مهر سکوت دائمی بر دهان افراد شکاک تفسیر کرد، ‌راهی که مانع از سخن گفتن آنها برای پنهان کردن بهتر حقیقت شود.   

وی یادآور شد که در این دادگاه که پشت درهای بسته برگزار شد، استانداردهای بین المللی عدالت رعایت نشد و عدالت در آن لگدمال شد.

دولوار گفت: ابهام و گنگی روال قضایی و پنهان سازی مدارک به ما اجازه نمی دهد، در مورد چرایی محکومیت یا تبرئه شدن برخی در این پرونده، نظر دهیم. وی تاکید کرد که این گروه همچنان منتظر حساب خواهی از افراد مسئول در قتل خاشقچی است.

خاشقچی ستون نویس واشنگتن پست اکتبر سال گذشته به قتل رسید. قتل وی، عربستان را به ورطه بدترین بحران دیپلماتیک فرو برد و وجهه "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی را به شدت مخدوش کرد.

براساس اعلام مقام های ترکیه، خاشقچی که ۵۹ سال سن داشت، ‌ به دست یک جوخه اعدام پانزده نفره سعودی در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول خفه و سپس جسدش مثله شد.

دادگاهی در ریاض امروز دوشنبه پنج نفر از یازده نفر مظنون بی نام و نشان این پرونده را به مرگ و سه نفر از آنها را به ۲۴ سال زندان محکوم و مابقی را تبرئه کرد.۹۱۰۹

خاشقچی در سلسله مقالاتی در روزنامه واشنگتن پست، از سیاست‌ های عربستان درخصوص بحران قطر، قطع روابط با کانادا، جنگ علیه یمن و برخورد مقام‌های سعودی با رسانه‌ها و فعالان مدنی به‌ویژه مدافعان حقوق بشر انتقاد کرده بود.

«خدیجه چنگیز» نامزد خاشقچی در واکنش به حکم دادستانی عربستان سعودی درباره این پرونده، تبرئه شدن کسانی را که از نظر او، دستور این قتل را صادر کرده بودند، محکوم کرد.

«سعود القحطانی» مشاور سابق محمد بن سلمان،  «احمد العسیری» معاون دستگاه اطلاعات عمومی و سخنگوی پیشین (به اصطلاح) ائتلاف سعودی در یمن و «محمد العتیبی»  کنسول سابق عربستان در استانبول از جمله برجسته ترین مقام های سعودی بودند که بنابر بسیاری از گزارش ها و شواهد در قتل خاشقچی دست داشتند اما در حکم صادره از سوی دادگاه سعودی تبرئه شدند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =